Trhy pokračujú v hľadaní nových historických maxím a väčšina indexov zakončila týždeň v zelených číslach. S&P 500 si pripísal 0,8 %, zatiaľ čo Nasdaq Composite pridal 0,1 %. Darilo sa aj európskemu Euro Stoxx 50, ktorý vzrástol o 1,4 %. Pozitívnu bilanciu mal aj japonský Nikkei 225 (0,6 %) a čínsky Hang Seng, ktorý posilnil o 0,5 %.
Giganti sa preťahujú. Americký výrobca čipov Nvidia sa vďaka pokračujúcemu rastu ceny svojich akcií stal v utorok najhodnotnejšou spoločnosťou na svete. Trhová kapitalizácia firmy sa vyšplhala až na zhruba 3,3 bilióna USD a od začiatku tohto roka cena akcií firmy Nvidia vzrástla o viac ako 180 %. Vedúcu pozíciu ale následne stratila a pozíciu najhodnotnejšej spoločnosti súčasnosti odovzdala späť do rúk Microsoftu.
Zmiešané makroúdaje. Hoci v posledných týždňoch prichádzali správy o zrýchľovaní globálnej ekonomiky, tentokrát prišli opačné správy. V máji tržby maloobchodu v USA medzimesačne spomalili svoj rast na 0,3 % z aprílových 0,4 %. Počet Američanov, ktorí minulý týždeň požiadali o podporu v nezamestnanosti, veľmi mierne klesol, ale menej, ako predpovedali ekonómovia. V eurozóne zas index nákupných manžérov (PMI) v júni klesol na 50,8 bodu z májových 52,2 bodu.
India poráža Čínu. Silný rast ziskov, geopolitický vietor v chrbte a priaznivé demografické podmienky predstavujú pre túto krajinu presvedčivý investičný dôvod. Od konca roku 2019 do utorka vzrástol index MSCI India o 110 %, čím predstihol aj 99 % nárast amerického Nasdaq Composite. Ešte prekvapivejšie však je, ako dobre si India viedla v porovnaní s tým, čo je – aspoň zatiaľ – najväčším rozvíjajúcim sa akciovým trhom na svete: MSCI China sa za rovnaké obdobie prepadol o 30 %.
Zadlžená Británia. Verejný dlh Spojeného kráľovstva vzrástol na najvyššiu úroveň za viac ako 60 rokov. V máji dosiahol 3,24 bilióna eur, čo zodpovedá 99,8 % HDP, teda najviac od roku 1961. Ekonomika Veľkej Británie sa dostala po brexite pod tlak a ten ešte umocnila pandémia a zvyšovanie úrokových sadzieb, ktoré dosiahlo 16-ročné maximum. Ďalšie smerovanie dlhu môžu nasmerovať blížiace sa tamojšie parlamentné voľby.
Apple obmedzuje AI. Po eufórii o oznámení zavedenie AI do svojich zariadení prichádza pre užívateľov sklamanie. Apple totiž svoju Apple Intelligence zavedie len do najnovších modelov iPhone 15. Ukázalo sa, že problémom nie je len starší čipset, ale aj nedostatočná RAM, čo však Apple musel vedieť pred premiérou iPhonov 15. Potom, čo akcie Apple po oznámení zavedenia AI vzrástli o 7 %, teraz odpísali cez 2 %.
Rekord pre Rheinmetall. Nemecký zbrojný koncern vyrábajúci tanky Leopard, nákladné vozidlá a delá dostal rekordnú zákazku od nemeckej armády na delostreleckú muníciu za 8,5 miliardy eur. Najväčšia nemecká zbrojovka, ktorá vyrába napríklad tanky Leopard, mala od vlaňajšieho júla uzavretú rámcovú dohodu na maximálne 1,3 miliardy eur. Tá je teraz navýšená o 7,2 miliardy eur.
Čínska odplata. Reakcia na zvýšené clo pre čínske elektromobily nenechá na seba dlho čakať. Druhá najväčšia ekonomika by v odvete mohla zvýšiť clo na dovoz “veľkých” áut so spaľovacím motorom z EÚ. Zároveň môže zaviesť antidumpingové clá na dovoz bravčového mäsa. Nejaká tá európska panenka v Mercedese vyjde Číňanov viac alebo sa ich predá menej.
Zmrzlinu so slaninkou poprosím. McDonald’s pre prípady často absurdných omylov ruší systém pre objednávky založený na umelej inteligencii. Príkladom je ponúknutie zmrzliny so slaninkou alebo kuracích kúskov za 222 USD. Systém, ktorý firma vyvinula v spoluprácii s IBM ešte v roku 2021, mal nahradiť ľudskú prácu pri objednávaní v rámci McDrive.
Revolut mieri na vrchol. Britský FinTech Revolut sa chce stať najhodnotnejším startupom v Európe s cieľovou hodnotou 40 miliárd USD. Firma spolupracuje s Morgan Stanley na predaji existujúcich akcií v hodnote približne 500 miliónov USD, vrátane akcií v držbe zamestnancov. Potom, čo firma oznámila, že zvýši počet svojich zamestnancov o 40%, to tak vyzerá, že sa finančne technologickému sektoru znovu začína dariť.
Nekonkurencieschopné Slovensko. Slovensko opäť kleslo v rebríčku konkurencieschopnosti švajčiarskeho inštitútu IMD. Prepadlo sa o 6 miest na 59. miesto spomedzi 67 krajín a z Európy bolo vôbec najhoršie. Z V4 bolo najlepšie Česko, ktoré skončilo na 29. mieste, a celosvetovo rebríček ovádli Singapur, Švajčiarsko a Dánsko.
Slovensko hriešnikom. Európska komisia označila siedmich rozpočtových hriešnikov, je medzi nimi aj Slovenska. Štyri roky trvajúca amnestia na vysoké rozpočtové deficity v Európskej únii sa v stredu definitívne skončila. Slovensko je ale jednou z členských krajín, ktorá má naďalej nadmerné deficity a tak EK navrhuje sprísnený dohľad nad našimi financiami.
Čo s verejnými financiami? Nielenže naše verejné financie sú na tom zle už v súčasnosti, problém bude vypuklý aj v budúcnosti. Podľa ECB sú slovenské financie na starnutie obyvateľstva či klimatické zmeny pripravené najhoršie. Naša krajina totiž bude musieť do roku 2070 znížiť deficity vo verejných financiách až o 10 % HDP. Pre túto “vládu odborníkov” však výzva nebude určite žiaden problém
S&P 10. 10 najväčších spoločností podľa trhovej kapitalizácie ťahá výkonnosť indexu S&P 500 väčšinu času už od začiatku pandémie. Teraz je však rozdiel vo výkonnosti najväčší v histórii. Predstavuje 2 100 bodov z aktuálnej hodnoty indexu, ktorá je 5 425 bodov. Nebyť horúcej investičnej témy umelej inteligencie, ktorá dominuje Wall Street, mohol byť index S&P 500 v súčasnosti o 20 % nižšie.
Čo je nové v Portu?
V Portu sa nám podarilo obhájiť titul Fintech roku. Súťaž Zlatá Koruna oceňuje najlepšie finančné produkty na českom trhu nepretržite od roku 2003. Od roku 2018 tiež v kategórii Fintech, ktorá odráža vývoj technológií a ich vplyv na finančný trh. Veľmi ďakujeme všetkým, ktorí sa na tomto úspechu podieľajú, špeciálne vám, našim klientom.
Prajeme krásny víkend!
FinTech review – Apple spúšťa službu Tap to Cash a ďalšie FinTechy novinky
Prinášame vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa.