Svetové trhy tento týždeň pokračujú v ozdravnej korekcii z predchádzajúceho týždňa. S&P 500 balansoval okolo nuly a nakoniec klesol o 1,5 %, zatiaľ čo technologický Nasdaq Composite zmazal 3,3 %. Európsky Euro Stoxx 50 potom zo svojich hodnôt odpísal 3,9 %. Nedarilo sa ani čínskemu Hang Seng, ktorý klesol o 0,4 %, japonský Nikkei 225 dokonca o 4,7 %.
Fed vyčkáva. Americká centrálna banka podľa očakávania s úrokovými sadzbami na júlovom zasadnutí nehýbala a zostávajú tak v pásme 5,25 až 5,50 %. Fed potešili júnové údaje o inflácii, ktorá klesla na 3 % z májových 3,3 % a čaká na ďalšie prichádzajúce makrodáta. Zníženie sadzieb sa tak s najväčšou pravdepodobnosťou dočkáme v septembri. Zatiaľ čo dve tretiny analytikov počítajú so znížením o 25 bodov, zvyšná tretina počíta už s 50 bodmi.
Inflácia v eurozóne vzrástla. V júli prekvapivo vzrástla na 2,6 %, zatiaľ čo sa čakal pokles na 2,4 %. Medziročný rast cien energií na 1,3 % z júnových 0,2 % a jadrová inflácia na 2,9 % naznačujú, že tlak na zvyšovanie cien pokračuje a inflácia v jednotlivých krajinách vykazovala rozdielne trendy. Napríklad v Španielsku inflácia klesla, zatiaľ čo v Taliansku prudko vzrástla. To môže spôsobiť to, že ECB bude v budúcnosti so znižovaním úrokových sadzieb dlhšie vyčkávať.
Čínske elektroautá dobývajú Európu. Tamojší výrobcovia už majú dvojciferný podiel na európskom trhu s elektromobilmi a v júni dosiahli v predajoch rekordný podiel vo výške 11,1 %, čo bolo o 2,4 p. b. viac ako v máji. K výraznému skoku tiež prispel závod výrobcov s časom, pretože začiatkom tohto mesiaca začali v EÚ platiť zvýšené clá na dovoz elektromobilov vyrobených v Číne vo výške 17 až 38 %.
Eurozóna prekvapuje. Ekonomika menovej únie rovnako ako celej EÚ vzrástla v 2. štvrťroku o 0,3 %. To prekvapilo analytikov, ktorí počítali so slabším rastom. V medziročnom porovnaní sa rast HDP v eurozóne zrýchlil na 0,6 % a v celej Únii na 0,7 %. Najrýchlejší rast za posledné roky vykázalo Španielsko, naopak hospodárstvo Nemecka prekvapivo kleslo. Slovensko zverejní údaje o ekonomike v auguste.
Akcie vs. index. V uplynulých rokoch sa niekoľkokrát podarilo len nízkemu percentu akcií v indexe S&P 500 dosiahnuť lepšie výsledky, než mal samotný index. Teraz je však táto hodnota na historickom minime. Pozitívny vývoj inflácie v USA podnietil rotáciu do akcií s menšou kapitalizáciou, ktorá môže ešte chvíľu pokračovať. Ďalší dôvod na diverzifikáciu nielen sektorovú a geografickú, ale aj z hľadiska veľkosti firiem.
Japonsko navyšuje sadzby. Síce „len“ na 0,2 %, ale aj to je najviac od roku 2008. Okrem toho plánuje znížiť nákupy štátnych dlhopisov o polovicu na 17,9 miliardy eur mesačne do roku 2026. Tým chce posilniť Jen, ktorý sa prepadá kvôli rozdielu v sadzbách medzi Japonskom a USA. Trh bol prekvapený, pretože očakával, že banka menovú politiku kvôli krehkej ekonomike nezmení.
Olympiáda sa oplatí, alebo..?! Najslávnejšie športové hry by mali zvýšiť HDP Francúzska o 10 miliárd eur. Vďaka olympiáde má totiž do krajiny pricestovať rekordný počet turistov, a to ich tam nebolo málo ani doteraz. Odhadovaných 95,2 milióna cestovateľov má priniesť ekonomické prínosy najmä pre cestovný ruch, ale aj dopravu. Náklady na olympiádu ale majú dosiahnuť 8 miliárd EUR, takže o žiadny extra veľký prínos asi nepôjde.
Bitcoin = Trumpcoin? Donald Trump sľúbil vytvoriť v USA národné rezervy bitcoinov. Z USA sa tak môže stať pre bitcoiny zasľúbená krajina. Aká to otočka, veď ešte v roku 2021 sa ten istý Trump k BTC vyjadril, že ide o podvod. Kryptomenoví nadšenci sa na neho ale hnevať nebudú. Cena BTC totiž vzrástla na šesťtýždňové maximum. Pokiaľ má niekto po tomto nutkaní nazvať BTC skôr Trumpcoinom, má smolu, pretože ten už existuje.
Komoditám sa nedarí. Index Bloomberg Commodity dosiahol najnižšiu úroveň v tomto roku a oproti svojmu maximu z mája 2024 klesol o 11 %. Dole ho ťahajú najmä klesajúce ceny energií na finančných trhoch. Dôvodom nižšieho dopytu po energiách je najmä slabá spotreba v Číne, najväčšom spotrebnom trhu na svete.
Japonská autoaliancia. Automobilka Mitsubishi sa pripojí k aliancii svojich dvoch veľkých domácich konkurentov, značiek Honda a Nissan. Celková produkcia aliancie bude predstavovať 8 miliónov automobilov ročne, vďaka čomu sa stane druhým najväčším hráčom na japonskom trhu. Na čele je neohrozene Toyota so 16 miliónmi vozidiel ročne. Cieľom spojenia je posilniť svoju pozíciu v čase prechodu priemyslu na elektromobilitu.
Drahá zelená transformácia. Ministerka financií USA Yellenová uviedla, že prechod na nízkouhlíkové hospodárstvo je pre Bidena a Harrisovou kľúčovou prioritou a bude vyžadovať každoročne tri bilióny USD až do roku 2050. Podľa Yellenovej je najväčšou ekonomickou príležitosťou 21. storočia a nečinnosť v oblasti klimatických zmien je zlou politikou. Bohaté krajiny už v roku 2022 poskytli 116 miliárd USD na podporu klímy v rozvojových krajinách.
Zlomový bod pre trh ETF. Tak hovorí BlackRock o súčasnom boome aktívne riadených ETF. V Európe spúšťa päť nových. Zloženie týchto ETF nekopíruje presne index, ale je riadené portfólio manažérom, čo má za cieľ dosiahnuť o trochu lepšie zhodnotenie ako referenčný index a pritom sa od neho príliš neodchýliť. BlackRock v týchto nástrojoch, ktorých nákladovosť má byť okolo 0,3 % ročne, vidí veľký potenciál. Či skutočne uspeje, uvidíme.
Marvel oslavuje úspech. Nový film Deadpool & Wolverine tento víkend prekonal očakávania, len v Severnej Amerike utŕžil 211 miliónov USD a pokoril niekoľko rekordov. Stal sa napríklad najúspešnejším debutantom roku 2024 a zaznamenal tak najzárobkovejší prvý víkend pre film s ratingom R (nevhodné do 17 rokov) a zosadil z trónu Despicable Me 4. Za prvé 3 dni film utŕžil 440 miliónov USD. Marvel zatiaľ zostáva neohrozený.
Firmám sa darí. Minulý rok bol pre slovenské spoločnosti úspešný. Darilo sa im zvyšovať tržby, zisky i platy. Sumárne tržby dosiahli v minulom roku podľa dát Finstatu viac ako 262 miliárd eur, čo predstavuje rast o 6,2 % v medziročnom porovnaní. Z 33 odvetví dosiahlo kladný rast 26 z nich. Ziskovosť firiem vzrástla dokonca o 12 %.
Prajeme pekný deň!
Ekonomika eurozóny aj celej EÚ v 2. štvrťroku vzrástla od 0,3 %
Rast prekonal odhady analytikov, ktorí počítali so spomalením dynamiky hospodárstva na 0,2 %.
FinTech review – Čiarové kódy vám povedia všetko a ďalšie FinTech novinky
Prinášame vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa.