Vyhľadať
Close this search box.

#24 Bitcoinový halving za nami

Vitajte pri ďalšom vydaní Portu Crypto newslettera, v ktorom sa pozrieme na tie najzaujímavejšie udalosti zo sveta kryptomien za uplynulý mesiac.


V apríli bol najsledovanejšou udalosťou v poradí už štvrtý bitcoinový halving. Bitcoinový halving zníži odmenu pre ťažiarov na polovicu, čo by malo tlačiť na rast jeho ceny. Na cenu ale pôsobí celý rad ďalších faktorov. Halving, ku ktorému došlo v noci z 19. na 20. apríla 2024, bol všeobecne očakávaný, trh ho už zacenil, a tak k výraznej zmene v cene bezprostredne po halvingu nedošlo. Od halvingu si Bitcoin zatiaľ pripísal 1,9 % a od začiatku roka sa stále pýši slušným rastom o 50 %.

Najdrahší blok v histórii. Vyťaženie bitcoinového „bloku“ číslo 840 000, ktorý spustil automatický protokol vedúci k zníženiu odmeny ťažiarov o 50 % zo 6,25 BTC na 3,125 BTC, sa zapísalo do histórie ako doteraz najdrahšie. Aby bitcoinoví používatelia zapísali svoju transakciu v tomto bloku, utratili na poplatkoch neuveriteľných 37,7 Bitcoinov, v prepočte 2,29 miliónov eur. Zvýšený záujem bol spôsobený aj spustením Bitcoin Runes. Ide o novú technológiu umožňujúcu vytváranie NFT na Bitcoine. To už je možné vďaka Bitcoin Ordinals, Runes ale majú byť navrhnuté tak, aby boli jednoduchšie a zároveň kompatibilné s druhou vrstvou Bitcoinu Lightning Network.


Vyprcháva ETF horúčka? Bitcoinové ETF od BlackRocku sa krátko po svojom štarte pýšilo prílivom peňazí od investorov, o ako ďalšie nové ETF môžu len snívať. Prítok nových peňazí do bitcoinových ETF sa ale po úvodnej horúčke výrazne znížil. Odtok 37 miliónov USD z tohto ETF a celkom 530 miliónov USD zo všetkých amerických bitcoinových ETF za jediný deň dokonca prispel k tomu, že sa cena Bitcoinu prepadla až na úroveň okolo 60-tisíc USD. Prepad sa ale zastavil, a tak zatiaľ platí, že celkovo do týchto ETF pritieklo 11,7 miliardy USD. Po počiatočnej horúčke sa tak trh upokojil.

Krypto populárnejšie ako akcie. Mladí Američania dávajú prednosť kryptomenám pred akciami. 20 % príslušníkov generácie Z (18-26 rokov) a 22 % mileniálov (27 až 42 rokov) v USA radšej investujú do kryptomien a NFT než do tradičných akcií. Tento trend naznačuje u mladých ľudí väčší rizikový apetít a ochotu experimentovať s novými finančnými nástrojmi. Ďalším dôvodom môže byť aj tendencia mladých brať informácie zo sociálnych sietí ako relevantný zdroj informácií pre rozhodovanie o nakladaní s financiami. Vplyv sociálnych sietí na mladých v oblasti financií tiež vypovedá o rastúcej dôveryhodnosti a vplyve influencerov, ktorí vďaka platformám, ako je TikTok, menia vnímanie finančného poradenstva a investovania.


Dosiahnu kryptomeny čoskoro 1 miliardu používateľov? Počet ľudí, ktorí už určitým spôsobom aspoň vyskúšali alebo aktívne využívajú kryptomeny, rýchlo rastie. V súčasnosti majú kryptomeny 580 miliónov používateľov, podľa konzervatívnych odhadov by ale mohol počet používateľov kryptomien vzrásť na 1 miliardu v roku 2030. Optimistické prieskumy ale odhadujú, že by k prelomeniu tejto hranice mohlo dôjsť už v budúcom roku. Dosiahnutie prvej miliardy používateľov je už dlho považované za dôležitý míľnik pre adopciu kryptomien mainstreamom. Bežní ľudia totiž môžu priniesť novú vlnu kapitálu a tlačiť tak na ďalší rast ceny kryptomien.


Ťažba Bitcoinu geotermálnou energiou. Od roku 2021 vyťažil Salvador pomocou vulkanickej geotermálnej energie zo sopky Tecapa celkom 474 Bitcoinov v hodnote 29 miliónov USD. V roku 2021 sa Salvador stal prvou krajinou sveta, ktorá prijala Bitcoin ako oficiálnu menu. Ťažba Bitcoinov s využitím fosílnych palív je dlho kontroverznou témou. Čím ďalej viac prieskumov ale naznačuje, že v súčasnosti už viac ako 60 % energie spotrebovanej na ťažbu Bitcoinu pochádza z obnoviteľných zdrojov.


Budú americké banky držať krypto? Americká Snemovňa reprezentantov odhlasovala zákon rušiaci zákaz pre tamojšie banky držať kryptomeny. Pokyny americkej komisie pre cenné papiere (SEC) znemožňovali bankám, aby klientom poskytovali služby zamerané na úschovu kryptoaktív. SEC sa podľa svojich slov snažil chrániť investorov a širší finančný systém. Podľa amerických zákonodarcov ale nariadenia neprispievajú k ochrane investorov. Kto iný by mal ale investorov chrániť lepšie ako práve banky?


Memecoiny stále v kurze. Memecoiny sú v tomto roku zatiaľ tým najziskovejším odvetvím kryptomien. Ide o kryptomenové mince, ktorých hlavným účelom je recesia alebo vtip. 10 najpopulárnejších memecoinov sa za prvý kvartál tohto roku v priemere zhodnotilo o 1313 %. Trhová hodnota memecoinov sa pohybuje okolo 55 miliárd USD, vďaka čomu sa na celkovej hodnote kryptotrhu podieľa asi 2,5 %. Že ste o kryptomenách ako Book of Meme (BOME), Brett alebo Cat in a Dogs World (MEW) nikdy nepočuli? Odporúčame nesmútiť, vloženie peňazí do takého memecoinu je vysoko riziková špekulácia a skôr než rozprávkové zbohatnutie hrozí tvrdý pád na nulu.



Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?

  • Článok nie je investičným odporúčaním
  • Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  • Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch
  • Nie ste si istí, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás vhodné napríklad tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané