rvotná reakcia nanajvážnejší útok na Izrael za posledných 50 rokov bola logická. Ceny ropy prvý obchodný deň po konflikte spočiatku vzrástli približne o 4 %, zatiaľ čo cena zlata o 1 %. Katastrofa pre milióny ľudí ale vo finále nemala na trhy zatiaľ ani zďaleka taký dopad, ako zverejnené makroekonomické dáta ohľadom inflácie, sadzieb alebo trhu práce. Väčšina popredných svetových akciových indexov od začiatku týždňa dokonca silne vzrástla.
Americký S&P 500 pridáva 1,4 % a technologický Nasdaq Composite 1,2 %. V pluse nakoniec zakončuje týždeň aj Euro Stoxx 50 (+0,8 %). Japonský Nikkei 225 je oproti minulému týždňu vyššie o úctyhodných 4,2 %. Darilo sa ale aj čínskemu indexu Hang Seng (+1,9 %), pri ktorom sme v posledných mesiacoch poznali len pohyb smerom dolu.
Americká inflácia bez zmeny. Medziročná inflácia v Spojených štátoch dosiahla v septembri 3,7 %, teda rovnako ako v predchádzajúcom mesiaci. Analytici očakávali drobný pokles na 3,6 %. V USA zatiaľ nad vyššou infláciou vyhrané nemajú a rastie pravdepodobnosť, že americká centrálna banka by mohla znova zvýšiť úrokové sadzby. Znižovanie je, zdá sa, vylúčené.
Zvýši Fed sadzby? Americká inflácia ukázala, že ďalšie zvýšenie sadzieb bude potrebné. Začiatkom týždňa ale prezident atlantskej divízie Fed naznačil, že by to tak byť nemuselo. Menová politika je podľa R.W. Bostica dostatočne reštriktívna a veľká časť z vplyvu doterajšieho dvíhania úrokových sadzieb Fedu zjavne ešte len príde. Kto so zvyšovaním sadzieb nepočíta sú analytici. Konkrétne viac ako dve tretiny z nich.
Október – dna čas. Zatiaľ čo september je pre akcie historicky najhorším mesiacom, v októbri sa akcie odrážajú od dna. Až 7 z 18 medvedích trhov sa ukončilo práve v októbri. Keďže sa história zvykne opakovať, nenaštvali by sme sa, keby to tak bolo i tentokrát. Na druhú stranu nám na tom až tak nezáleží, pretože investujeme dlhodobo.
Messi, Maradona a inflácia. Tieto 3 veci symbolizujú Argentínu viac ako čokolvek iné. Septembrová inflácia v Argentíne stúpla na 138 %, čo je najviac od roku 1991. V reakcii Argentínska centrálna banka zvýšila kľúčový úrok o 15 p.b. na 133 %, čo ale ešte viac zhorší ekonomickú situáciu Argentínčanov. Pod hranicou chudoby žije až 40 % obyvateľov Argentíny.
Domácnosti a úspory. Najviac zo svojich výplat dokážu ušetriť domácnosti v eurozóne a to 6 %. Pred nástupom inflácie to bolo až 12 %. V USA vtedy dokázali rodiny šetriť necelých 14 % a dnes iba 4 %. Z vyspelých celkov dokážu najmenej ušetriť Briti a to len 2 %. Britská ekonomika sa už od Brexitu potáca v problémoch, tamojšie malé úspory domácností sú ďalším dielom do skladačky.
Potraviny zlacňujú. Svetový index potravín klesol na najnižšiu úroveň za viac ako 2 roky. To je dobrá správa, pretože sa tým zjemňujú inflačné tlaky. Ešte lepšie by bolo, keby sa to už prejavilo aj v obchodoch, kde ceny medzimesačne skôr stagnujú, ako klesajú.
Dotácia fosíliam. Podľa MMF producenti fosílnych palív získali na priamych aj nepriamych dotáciách v roku 2022 až 7 biliónov USD. To je o 18 % viac ako v predchádzajúcom roku. Za výrazným nárastom má stáť vojna na Ukrajine a s ňou spojený nárast cien energií. Zdá sa, že zelená energia nie je jediná, ktorá sa teší z finančnej podpory.
Druhý Silicon Valley. Vedeli ste, že v Izraeli sídli po Silicon Valley druhá najväčšia koncentrácia technologických firiem na svete? Pätinu izraelskej ekonomiky tvorí práve softvér, výroba čipov a ďalšie hi-tech produkty. Technologické giganty možno kvôli vojne čakajú problémy a začínajú sa na ne pripravovať. Nvidia bola napríklad nútená kompletne zrušiť plánovanú konferenciu o umelej inteligencii, ktorá mala budúci týždeň začať v Tel Avive.
Európska ChatGPT začína. Francúzsky startup Mistral prekvapil, keď po iba 4 mesiacoch predstavil vlastný AI model. Mistral je zaujímavý tým, že je k dispozícii pod veľmi slobodnou licenciou. Model je možné využiť pre vývoj ďalších systémov iba pod podmienkou uvedenia autora.
Birkenstock zakopol. Nemecký výrobca obuvi Birkenstock si vstup na americkú burzu predstavoval asi trochu inak. Akcie otvorili na cene 41 USD, a teda o 11 % menej, než aké bolo pôvodné ocenenie v primárnej verejnej ponuke akcií (IPO), ktoré firme prinieslo 1,5 miliardy USD. Momentálne sa akcie obchodujú za cenu 37,6 USD za kus. Po ARM, Instacart a Klavyio ide už o 4. významnú spoločnosť, ktorá v posledných týždňoch na burzu vstúpila. Aj napriek jej 250 ročnej existencii sú ale investori obozretní.
Giganti pozor. Švédsky startup Klarna chce vyzrieť na technologických gigantov vlastným nástrojom na rozpoznávanie obrázkov s umelou inteligenciou, ktorý pomáha ľuďom nájsť produkty, ktoré chcú kúpiť. Funkcia, ktorú Klarna spustila v stredu, umožní používateľom namieriť telefón na kus oblečenia alebo elektroniku a nájsť podobné položky priamo v aplikácii. Nástroj je trénovaný na základe dát zo služby PriceRunner, ktorú Klarna za takmer 1 miliardu USD kúpila.
Louis Vuitton? Nie ďakujem. Luxusný index STOXX Europe Luxury 10 od konca marca vymazal približne 175 miliárd USD. Dopyt po luxuse sa oslabil v Európe i v USA, ale firmy cítia aj ekonomické problémy v Číne. Odvetvie luxusu dlho úspešne odolávalo inflácii, ale zdá sa, že aj na psa nakoniec prišiel mráz. Horšie podmienky v sektore luxusu potvrdil aj jeho výstavný klenot, skupina LVMH.
Nobelovka za ekonómiu pre ženu. Američanka Goldinová vo svojom výskume ukázala, že percento pracujúcich žien sa v priebehu 19. storočia znižovalo, aby následne 20. storočie opäť rástlo. Jej prácou sa teraz bude zaoberať celý svet, pretože získala tohtoročnú Nobelovu cenu za ekonómiu. Goldinová okrem iného dokazuje, že pokiaľ ženy nemajú rovnakú možnosť zúčastniť sa trhu práce alebo sa ho zúčastňujú za nerovných podmienok, dochádza k plytvaniu pracovnou silou a odbornými znalosťami.
Ani Bitcoin už nie je čo býval. Posledné roky sa s prichodom pandémie, vysokej inflácie, vojnových konfliktov mení všetko čo poznáme. Dokonca už ani taký bývalý Bitcoin nie je čo býval. Najznámejšiu kryptomenu vnímame ako typ investície, ktorá je veľmi kolísavá, ale v roku 2023 to neplatilo. Jej denné zmeny boli za posledné roky najmenšie, dokonca ani jedenkrát neprekonali 10 %.
Inflácia spomaľuje. Medziročná inflácia na Slovensku v septembri klesla na 8,2 %, čo je najpomalšie tempo od začiatku vlaňajška. V auguste medziročný rast cien dosiahol 8,9 %. Rast spotrebiteľských cien sa zvoľňuje od marca. Medzimesačne sa ceny v septembri zvýšili o 0,3 % po stagnácii v auguste. Dobrou správou je, že rast miezd už prevyšuje rast cien, peňaženky by tak mohli byť čoskoro o niečo plnšie.
Ekonomika netvorí prácu. Slovenské hospodárstvo už netvorí nové pracovné miesta. Zatiaľ sa to neukazuje na miere nezamestnanosti, ale trh práce to už cíti. Zamestnanosť sa v auguste prepadla najviac za 2 roky, čo je následkom ochladzovania ekonomiky. Tá reaguje na reštriktívnu politku ECB a slabý výkon nemeckého hospodárstva, na ktoré je Slovensko významne naviazané.
Na čele nič nové. Najbohatším Slovákom zostáva majiteľ developerskej spoločnosti HB Reavis Ivan Chrenko s majetkom 1,7 miliardy eur. Podľa Forbesu druhé miesto patrí rodine Haščákovcov s majetkom 1,46 miliardy, ktorá kontroluje významný podiel v Pente Investments. Prvú trojku uzatvárajú bratia Tkáčovci z J&T Finance, ktorých majetok dosahuje 920 miliónov. Nasledujú zakladatelia Esetu – Miroslav Trnka, Peter Paško a Rudolf Hrubý. Desiatku uzatvárajú Tomáš Chrenek a Ivan Jakabovič.
Čo je nové v Portu?
Prečítajte si zhrnutie štvrťroku od investičného stratéga Portu Mikołaja Raczyńskeho. Spolu s vyhodnotením výkonnosti portfólií Portu sa Mikolaj v štvrťročnej správe venuje taktiež medvediemu trhu dlhopisov, komentuje koniec AI mánie, návrat sily dolára a opäť rastúcu cenu ropy.
Prajeme pekný víkend!
Predstavenie spoločnosti BlackRock: V srdci finančného sveta
V našom seriáli predstavovania spoločností, ktorých akcie ponúkame v rámci našich vlastných stratégii, sme sa tentoraz pozreli na BlackRock.
Inflácia na Slovensku v septembri klesla na 8,2 %
Inflácia na Slovensku v septembri klesla na 8,2 %, čo je najpomalšie tempo od začiatku vlaňajška. V auguste medziročný rast cien dosiahol 8,9 %.
FinTech review – Španielske banky testujú digitálne euro a ďalšie FinTech novinky
Prinášame vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa.