#63 Nastupujú ťažké váhy

Po vydarenom minulom týždni zamierili akcie v týždni uplynulom do červených čísel. Americký index S&P 500 stratil 1,4 %, podobne na tom bol aj technologický Nasdaq Composite, ktorý odpísal 1,7 %. Investori predávali aj akcie v Európe a index Euro Stoxx 50 sa tak znížil o 3,2 %. Japonský index Nikkei 225 klesol o 2,7 % a čínsky index Hang Seng sa prepadol o 5,7 %.

ETF vedú. Investovanie pomocou ETF je čím ďalej populárnejšie. To dokazujú aj dáta Band of America, podľa ktorých za posledné 4 týždne do ETF pritieklo najviac peňazí zo všetkých sektorov. Investori hľadajú zisky v ETF fondoch, do ktorých smeruje najviac kapitálu. Využívajú tak ich hlavnú výhodu, pasívne investovanie, nízke poplatky a diverzifikáciu. Najviac sú investori pesimistickí voči energiám, priemyslu a ťažobným spoločnostiam. Sprístupnenie pravidelného a lacného investovania do ETF je práve cieľom Portu.

Aký bude druhý polrok? Podľa histórie by sa malo dariť akciám aj v druhom polroku. Zakaždým, keď index S&P 500 v prvom polroku stúpol o 10 až 15 %, rástol index aj v druhej časti roka. Platilo 12-krát z 12 prípadov. Priemerný výnos v druhom polroku v priemere dosiahol 5 %. V tomto roku si index pripísal zatiaľ 13,8 %. Ako sa to vraví? Opakovanie ja matka múdrosti?

Čo s tou Britániou? Áno vieme, že Británia chcela byť vďaka Brexitu opäť veľká, ale niekde sa stala chyba. Britský dlh stúpol najvyššie od roku 1961 a prekročil 100 % HDP. Zároveň sa im nedarí znižovať infláciu očakávaným tempom.  Preto tamojšia centrálna banka prekvapivo zvýšila úrokovú sadzbu o 0,5 p.b.. Zle sú na tom aj britské akcie. Od začiatku roka index FTSE 100 odpísal 0,9 % a zaostáva za svetovými indexami. Tá EÚ nakoniec nebola až taká zlá, že?

AI motorom ekonomiky. Umelá inteligencia do roku 2030 pomôže zvýšiť svetový HDP o 14 % vďaka vyššej produktivite. Ekonomické prínosy môžu podľa štúdie PwC dosiahnuť 15,7 bilióna USD. Organizácia očakáva, že najvýznamnejšie AI ovplyvní HDP Číny a Severnej Ameriky a z hľadiska odvetví zdravotníctvo, farmaceutiku a automobilový priemysel.

Spotify +200 %. Nie nezvýšili sme hlasitosť hudby na 200 %, hovoríme o akciách švédskej firmy. Akcie Spotify tento rok vzrástli o 204 % a patria medzi najlepšie v tomto roku. Podnik sa teší z rekordných nárastov používateľov, znižuje straty a predstavil aj novú verziu prémiovejšieho predplatného. To by malo obsahovať najmä kvalitnejší zvuk.

Jednu Colu s Finlandiou. Ak vás natiahlo, plne to chápeme. Coca-Cola rozširuje svoje portfólio o majiteľa značky vodky Finlandie. Nápojový gigant bol najprv iba distribútorom značky, ale teraz preberie firmu Brown-Forman Finland pod vlastné krídla. Coca-cola zaplatí za akvizíciu 220 miliónov USD. Drahá vodka.

Ďalšia trefa čísla 23? Bývalý profesionálny basketbalista, ale aj baseballista a golfista Michael Jordan sa pred rokmi pustil aj do podnikania. Pred 13 rokmi kúpil väčšinový podiel v tíme NBA Charlotte Hornets za 275 miliónov USD, teraz sa ho vraj chystá predať. Hodnota klubu má pritom byť 3 miliardy USD. Ďalší podarený smeč?

Nastupujú ťažké váhy. Tyson, Kličko, Fury, McGregor, Nurmagomedov majte sa na pozore. Do klietky vstupujú ťažké váhy.  Miliardári a zakladatelia Mety M. Zuckerberg a Tesly E. Musk si na Twitteri dohodli súboj v MMA. Nie, nerobíme si srandu.  A ako to vidíme? Favorizujeme Marka, ktorí má titul v Jiu-jutsu, aj keď Elon “miláčik” našich newsletterov. Tešíme sa.

Dvojciferná inflácia. Národná banka Slovenska (NBS) očakáva, že inflácia v tomto roku dosiahne 11 %. Zvýšila tak svoju prognózu z 10,5 %. V roku 2024 by mala spomaliť na 6,2  a následne na 3,7 %. Rýchlo by mali stúpať i mzdy. Mierne sa zvýšil aj odhad rastu HDP na 1,4 %, pričom zrýchliť nad 3 % by mala v ďalších rokoch.

Nezamestnanosť klesá. Nezamestnanosť na Slovensku pokračuje v poklese, v máji sa znížila na 6,15 z aprílových 6,23 %. Podľa nového ukazovateľa podielu uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku (PDÚ), ktorá nezahŕňa ľudí na OČR a PN, klesla nezamestnanosť na 3,9 %.

Dva piliere. Kľúčový pilier slovenskej ekonomiky automobilový priemysel sa transformuje na elektromobilitu. Príjmy našich automobiliek z hybridov sa doťahujú na benzínové autá. Trnavský Stellantis medzitým oznámil svojú prvú verziu dostupného elektrického modelu C3. Elektromobilitu plánuje podporiť aj Odórova vláda novými dotáciami. Medzitým sa u nás rozširuje produkcia tepelných čerpadiel. Vaillant plánuje produkciu v Palárikove, pričom firma už má prevádzku v Trenčianskych Stankovciach a ďalšiu chystá v Senici.

Nie sme konkurenscieschopní. Slovensko sa v rebríčku konkurencieschopnosti zhoršilo o 4 priečky a skončilo na 53. mieste spomedzi 64 hodnotených krajín. Pre porovnanie naši bratia Česi sú 18. Na technológie novej generácie nie sme pripravení, čo potvrdzuje fakt, že v počte patentov sme na chvoste EÚ. Ak by sa ale robil rebríček v populizme, tam by sme atakovali najvyššie priečky. Ďakujeme páni politici.

Čo je nového v Portu?

Od 21. júna zvyšujeme výnos na Eurovej investičnej rezerve, našom konzervatívnom produkte, na 3 %. Viac sa o Investičnej rezerve, ktorej úročenie je naviazané na vývoj úrokových sadzieb ECB, dozviete TU.

Prajeme pekný víkend!


Navyšujeme výnos na eurovej investičnej rezerve

Na rastúcich úrokoch Európskej centrálnej banky (ECB) sa dá aj zarobiť. 

Celý článok nájdete tu


Gafrik Research: Pasívne vs aktívne investovanie

V debutovej časti Gafrik Research podcastu s podnázvom Talks, ktorý sa zameriava na témy zo sveta financií, investovania alebo podnikania, sa objavil aj náš analytik Marek Malina.

Celý článok nájdete tu


FinTech review – Banky stráca klientov kvôli zlej zákazníckej skúsenosti a ďalšie FinTech novinky

Prinášame vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa.

Celý článok nájdete tu


Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané

S Portu dane neplatíte

S Portu sa daní obávať nemusíte

Investovanie má byť jednoduché, efektívne a bezstarostné. Presne také ho v Portu robíme. Naše portfóliá sú optimalizované tak,

[:sk]rodina setri pre dieta[:]

Peniaze pre deti nie vždy zhodnocujeme správne

Rodičia na Slovensku myslia na budúcnosť svojich detí a snažia sa im vytvoriť finančnú rezervu. To je dobrá správa. Tou zlou je, že ju často nechávajú „požierať“ infláciou.

S Portu dane neplatíte

S Portu sa daní obávať nemusíte

Investovanie má byť jednoduché, efektívne a bezstarostné. Presne také ho v Portu robíme. Naše portfóliá sú optimalizované tak,

[:sk]rodina setri pre dieta[:]

Peniaze pre deti nie vždy zhodnocujeme správne

Rodičia na Slovensku myslia na budúcnosť svojich detí a snažia sa im vytvoriť finančnú rezervu. To je dobrá správa. Tou zlou je, že ju často nechávajú „požierať“ infláciou.