Výsledky tých najsledovanejších akciových indexov za posledný týždeň potešia dlhodobých investorov. Americký index S&P 500 vzrástol o 2 % a podobne na tom bol aj technologický index Nasdaq Composite, ktorý si pripísal 1,8 %. Býčia nálada prevládla aj v Európe a index Euro Stoxx 50 sa zvýšil o slušných 3 %. Rovnako tak v Ázii prevládla pozitívna nálada, keď japonský index Nikkei 225 vzrástol o 1,2 % a čínsky index Hang Seng o 0,1 %.
Európska inflácia spomaľuje. V eurozóne rast spotrebiteľských cien v júni spomalil na 5,5 % z májových 6,1 %. V Španielsku sa dokonca už dostalo zdražovanie pod cieľovú úroveň 2 %. Na Slovensku však máme k tomu stále ďaleko, pretože inflácia tu dosahuje 11,3 %. ECB tak bude naďalej pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb.
Recesia? Nie ďakujem. V 1. štvrťroku rástla ekonomika USA rýchlejšie, ako sa predpokladalo, pričom HDP stúpol o 2 %. Tempo sa spomalilo z 2,6 % zo záveru minulého roka, ale odhad bol 1,3 %. Najväčšia ekonomika sveta sa tak napriek zvyšujúcim úrokovým sadzbám úspešne recesii vyhýba.
Investície tečú do ETF. Už 4 roky po sebe prevažujú vklady do ETF nad výbermi. Celosvetovo zhromaždili ETF v máji 2023 peniaze vo výške vyše 75 miliárd USD. Celkom tak koncom mája 2023 bolo v ETF spravovaných takmer 10 biliónov USD. Pre predstavu ročné výdavky slovenského štátneho rozpočtu sa pohybujú okolo 35 miliárd eur.
NASA posúva limity. V roku 2032 začne NASA ťažiť suroviny z Mesiaca. Prvými zákazníkmi budú komerčné raketové spoločnosti, ktoré by mohli využívať zdroje Mesiaca na palivo alebo kyslík. Zhruba vtedy by mohla byť dokončená diaľnica, ktorá prepája Bratislavu s Košicami. To je ale optimistický odhad aj keď tento úsek sľuboval p. Fico už v roku 2010. Nevyšlo.
Banky prešli testom. Najväčšie banky v USA prešli záťažovými testami amerického Fedu. Podľa neho sú v dobrej pozícii, aby zvládli aj ťažkú recesiu a pokračovali počas nej v pôžičkách domácnostiam i firmám. Banky tak nezložili na kolená ani pády bánk Silicon Valley, Signature alebo First Republic. Celkové straty testovaných bánk by podľa Fedu v najhoršom prípade mohli dosiahnuť “iba” 541 miliárd USD.
Krypto ETF v kurze. Burzovo obchodované fondy zamerané na kryptomeny zažívajú v prvej polovici roku 2023 „zlaté“ časy. Alebo by sme skôr mali povedať „bitcoinové“ časy? 15 ETF s najvyššou výkonnosťou v tomto roku má expozíciu voči kryptomenám alebo technológii blockchain. Mimochodom tzv. ETP, ktoré ako podkladové aktívum nakupujú práve Bitcoin alebo iné kryptomeny, využívame aj v našej službe Portu Crypto.
Rubeľ ku dnu. Ak ste videli Titanic, viete kam smeruje ruská mena. Jej kurz po vzbure Vagnerovej skupiny zamieril ku dnu. Opäť. Rubeľ dosiahol oproti doláru 15-mesačné minimum a obchoduje sa na úrovni 87 rubľov za dolár. Za posledných 12 mesiacov stratila ruská mena oproti doláru už 40 % hodnoty. Naďalej ide všetko podľa plánu.
Ľudia chudobnejú. Majetok ľudí na celom svete sa po prvý raz od finančnej krízy v roku 2008 znížil. Je za tým najmä oslabenie akcií. Celosvetový majetok klesol o 3,5 % na 255 biliónov USD. Skupina superbohatých (majetok nad 100 miliónov USD) stratila cca 4000 členov na necelých 62-tisíc.
Švajčiarske hodinky za babku. Ceny luxusných švajčiarskych hodiniek z druhej ruky sú najnižšie za 2 roky. Klesli až o 19 %. Dopyt ochladol v dôsledku spomaľovania ekonomiky, vyšších úrokov, ale aj pádu kryptomenového trhu. Najlacnejšie nové “rolexky” začínajú pritom už od 5 000 eur. No nekúp to.
Hovädzie > pralesy. Svet vlani prišiel o dažďové pralesy o rozlohe Švajčiarska. Väčšina z tohto územia sa teraz využíva na chov hovädzieho dobytka alebo pestovanie plodín. Na Zemi každých 5 sekúnd zmizol dažďový prales o rozlohe futbalového ihriska. Celkovo ide o 4,1 milióna hektára, čo predstavuje medziročný nárast o 10 %.
Bezpečnosť v kurze. Spoločnosť BlackBerry prekvapila veľkosťou svojho zisku. Firme sa darí vďaka jej podnikaniu v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Blackberry ťaží z vyšších výdavkov klientov na bezpečnosť a jej podnikový softvér sa naďalej presadzoval v automobilovom priemysle. Akcie firmy v nadväznosti na výsledky vzrástli o viac ako 10 %.
Druhé najdrahšie. Na Slovensku sú ceny bývania po Luxembursku najnadhodnotenejšie v eurozóne. Ceny sú podľa ECB “prestrelené” až o 40 %. Drahé nehnuteľnosti znižujú dostupnosť bývania a jediný liek by mal byť pokles cien. To nie ja až tak nereálny scenár vzhľadom na rastúce úrokové sadzby a pokles poskytovaných úverov.
Dlhy a dovolenky. Až 6,6 % Slovákov nezvláda splácať svoje dlhy. To je veľmi znepokojivé číslo. Vo veľkej miere za to môže vysoká inflácia, ktorá robí naše peňaženky ľahšími. Tá sa postarala aj o to, že tretina ľudí nepôjde na dovolenku.
Všetci za jedného. Slovensko je najrovnostárskejšou krajinou v EÚ. Rozdiel v príjmoch obyvateľstva je najnižší v EÚ a na prvej priečke sme vystriedali Česko. Príjmová nerovnosť na Slovensku (4,2 %) je v porovnaní s eurozónou len polovičná (8,4 %).
Čo je nového v Portu?
Vážení investori,
ďakujeme za vašu dlhoročnú dôveru. Portu je tu pre vás už viac ako 5 rokov a mnohí z vás sme za tú dobu mali možnosť spoznať aj osobne. Príbehy našich investorov nás vždy zaujímali, a preto som sa rozhodli usporiadať malú súťaž o Portu Merch (ponožky, plecháče a ďalšie praktické veci).
Stačí keď natočíte krátke video, v ktorom nám poviete, ako dlho už s nami investujete a čo sa vám na Portu páči najviac. Z vybraných príspevkov vytvoríme krátky strih, ktorý následne uvidíte na našich sociálnych sieťach. Všetkých autorov použitých videí odmeníme.
Videá (alebo odkazy) nám môžete s predmetom Investor na Portu zaslať na info@portu.sk. Na inšpiráciu tu pridávame video s kolegami, ktorí sú s nami najdlhšie.
Prajeme pekný víkend!
4 najčastejšie chyby v investovaní a ako sa im vyhnúť
Rovnako ako vo všetkých aspektoch života, aj v investovaní sa môžeme dopustiť množstva chýb. V investovaní nás ale môžu vyjsť chyby draho.
FinTech review – EÚ zverejnila návrhy PSD3 a ďalšie FinTech novinky
Prinášame vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa.