Z uplynulého týždňa vychádzajú „víťazne“ USA. S&P 500 stráca 0,9 %, Nasdaq Composite klesol o 0,5 %. Euro Stoxx 50 za uplynulých päť dní zmazal podstatne viac (3,6 %). Ázia na tom nie je oveľa lepšie. Japonský Nikkei 225 odpísal 2,4 %, čínsky Hang Seng je nižšie o 2,9 %.
Ako to vidí BlackRock? Najväčší správca finančných aktív na svete vo svojej polročnej správe skúmal, čo v budúcich rokoch ovplyvní výkonnosť svetových trhov. Pozitívny vplyv má mať umelá inteligencia. Opačne má na vývoj trhov pôsobiť starnutie populácie spojené s nižšou produktivitou práce a ekonomickým rastom. Turbulencií v bankovom sektore sa vraj nezbavíme a hýbateľom má byť aj prechod na uhlíkovú neutralitu či geopolitika.
Finkova crypto-otočka. Pri BlacRocku ešte zostaneme. Jeho CEO Larry Fink uviedol, že kryptomeny, a predovšetkým Bitcoin by mohol viesť k revolúcii finančného systému. Predtým výrazný kritik kryptomien tiež povedal, že najznámejšia kryptomena môže byť dobrou alternatívou k zlatu ako zabezpečenie proti inflácii, pretože je to medzinárodné aktívum, ktoré nie je viazané na žiadnu menu.
My však ako vždy apelujeme na dobré rozloženie vašich investícií. Do Bitcoinu, kam môžete investovať napríklad cez Portu Crypto, neumiestňujte príliš veľa svojich prostriedkov.
BigTech ťahá trh. Vlani technologický sektor ťahal americký trh ku dnu, tento rok je naopak jeho hlavným motorom. Akcie spoločností Microsoft, Nvidia a Alphabet poháňané nadšením z potenciálu umelej inteligencie v tomto roku prudko rástli a takmer samé vytiahli trh z útlmu. Od začiatku roka index S&P 500 vzrástol o 15,3 %.
Čipová vojna eskaluje. Čína v pondelok oznámila, že zavedie kontroly vo vývoze niektorých vzácnych kovov do USA, ktoré sa pri výrobe čipov využívajú. Reaguje tým na plány Washingtonu zastaviť dodávky pokročilých čipov do Číny už tento mesiac. Ďalšie narušenie globálnych reťazcov na obzore?
Robot učiteľom. Harvard bude v budúcom semestri vyučovať svojich študentov pomocou AI profesora. Nový nástroj zvaný „CS50 bot“ podobný ChatGPT bude profesorom a študentom pomáhať tým, že bude odpovedať na bežné otázky a poskytovať spätnú väzbu ohľadom kódovania. Cieľom je umožnenie študentom učiť sa vlastným tempom a štýlom.
Nórsko za vodou. Už aj tak bohatý severský štát plný nálezísk ropy objavil náleziská fosfátov, v ktorých je rovnako zásob, ako má zvyšok sveta dohromady. Spoločnosť využívajúca náleziská tvrdí, že dokáže uspokojiť svetový dopyt po hnojivách, materiáloch na výrobu solárnych panelov a batérií do elektromobilov najmenej na nasledujúcich sto rokov.
Twitter Killer spustený. Spoločnosť Meta vlastniaca sociálne siete Facebook a Instagram spustila textovú sieť Threads, ktorou chce konkurovať kritizovanému Twitteru. Prvá správa na sieti od šéfa Mety Zuckerberga mala za pár minút niekoľko tisíc „lajkov“ a môžeme tak hovoriť o úspešnom štarte. Sieť je dostupná v 100 krajinách sveta okrem štátov EÚ kvôli nejasnostiam ohľadom GDPR. Twitter sa Mete na oplátku vyhráža súdom.
Home Office Sapiens. Internet baví 3D model, ktorý má naznačiť podobu ľudí pracujúcich z domu v roku 2100. Britská firma dodávajúca kancelársky nábytok a ergonomické stoličky pri jeho tvorbe vychádzala z výskumu, podľa ktorého viac ako tretina ľudí pracujúcich na diaľku nemá vyhradený špeciálny priestor na prácu. Tvorcovia konzultovali model aj s odborníkmi z oblasti zdravotníctva. Reálnosť výsledku posúďte sami.
Tesla trhá rekordy. Americký výrobca elektromobilov za druhý štvrťrok dodal rekordných 466-tisíc vozidiel, čo je o 83 % viac ako v minulom kvartáli. Ukázalo sa, že zníženie cien áut bol dobrý krok, a to najmä v USA, Veľkej Británii a Číne. Obzvlášť za Čínu bude Tesla šťastná, pretože tu dlhodobo bojuje s konkurenčnou automobilkou BYD. Akcie po správe vzrástli o 7 %.
Vzkriesenie Rivianu? Amazon začne v Európe nasadzovať elektrické dodávky značky Rivian. Akcie Rivian sú síce od nového roku v pluse o 27 %, ale od jeho vstupu na burzu v novembri 2021 sú v červených číslach, a to o 81 %. Prvých 300 vozidiel v najbližších týždňoch zavíta na nemecké cesty. Celkovo si Amazon, súčasne najväčší akcionár spoločnosti, od Rivianu objednal 100-tisíc áut.
Magická hranica pokorená. Spoločnosť Apple sa zapísala do histórie ako prvá spoločnosť, ktorej trhová kapitalizácia prekonala 3 bilióny dolárov. To sa doteraz žiadnej inej firme nepodarilo. Firma prekonala spomínanú hranicu už počas obchodovania 3. januára 2022. Obchodovanie však vtedy Apple nakoniec uzavrel tesne pod troma biliónmi. V tomto roku akcie posilnili o 49 %.
Tento technologický gigant má historických zárezov viac. Spoločnosť Apple bola napríklad prvá na svete, ktorá v roku 2018 dosiahla trhovú kapitalizáciu 1 bilión dolárov. Túto métu doposiaľ pokorilo iba ďalších 5 spoločností – Microsoft, Saudi Aramco, Alphabet, Amazon a najnovšie aj Nvidia.
Nové pravidlá pre krypto. Od roku 2024 sa bude na Slovensku predaj kryptomien držaných dlhšie ako rok zdaňovať sadzbou vo výške 7 %, namiesto súčasných 33 alebo 39 %. Zdaňovať sa zároveň nebudú ani platby kryptomenami do výšky 2 400 eur ročne.
Božena zachraňuje životy na Ukrajine. V Krupine začína výroba ďalšieho diaľkovo ovládaného odmínovacieho zariadenia Božena 5, ktoré bude do konca roka doručené chersonským hasičom. Vo verejnej zbierke na ňu Slováci a Česi vyzbierali už 279-tisíc eur, približne 40 % z ceny slovenského odmínovacieho zariadenia. Na Ukrajine sa v súčasnosti využíva už 10 kompletov Božena.
Záujem o nové hypotéky sa ustálil. Nových hypoték je na Slovensku síce o tretinu menej, ako bol priemer rokov 2020 až 2022, dôležité ale je, že tento rok ich objem už neklesá. Ďalšie poklesy v ich objeme by podľa ECB mohli viesť k prudšiemu poklesu cien nehnuteľností. Podľa odhadov ECB sú u nás nehnuteľnosti nadhodnotené o 40 %, čo je mierne viac než vyplýva z modelu NBS.
Čo nás čaká v budúcom týždni?
Nasledujúci týždeň nebude o dôležité makrodáta núdza. V úvode týždňa sa dozvieme, ako si stála priemyselná výroba v minulom mesiaci. V stredu dorazí hodnota júnovej inflácie v USA a Nemecku, podľa ktorej bude Fed spolu s ECB prispôsobovať svoju menovú politiku. Hodnotu júnovej inflácie na Slovensku sa dozvieme v piatok.
Prajeme pekný víkend!
Zvyšovanie úrokových sadzieb ECB – čo čaká eurozónu a bežných ľudí?
Úrokové sadzby sa začali zvyšovať oproti USA neskôr a inflácia nás tak stále trápi viac ako ľudí za Atlantikom.
FinTech review – Najmocnejší muž Wall Street mení názor na Bitcoin a ďalšie FinTech novinky
Prinášame vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa.