#66 Inflácia dole, trhy hore

Tento týždeň snáď nemohol byť z pohľadu výkonnosti indexov ružovejší. Index S&P 500 vzrástol o 2,8 %, Nasdaq o 3,8 %. Európsky Stoxx 50 pridal 4 %. Nikkei 225 zakončil takmer na nule (+0,1 %). Pozitívne tentoraz prekvapil čínsky Hang Seng, ktorý posilnil o 5,7 %.

Inflácia padá na kolená. Júnové hodnoty inflácie tešia investorský svet a tempo zdražovania poľavuje už takmer vo všetkých vyspelých ekonomikách. V USA inflácia klesla viac ako sa čakalona 3 % namiesto očakávaných 3,1 %, v eurozóne podľa posledného odhadu klesla na 5,5 % z májových 6,1 %.

Po roku a pol dosiahla inflácia jednocifernú hodnotu aj v Česku, keď v júni klesla na 9,7 %. Pomohlo najmä nižšie medziročné tempo rastu cien potravín a bývania. Začiatkom roku 2024 sa má inflácia v Česku dostať blízko dvoch alebo štyroch percent. Medziročná inflácia na Slovensku v júni spomalila na 10,8 %. Podrobnejšie sa jej budeme venovať nižšie.

Ktoré krajiny ju z vyspelých ekonomík G7 majú najvyššie? Rebríčku „kraľuje“ Spojené kráľovstvo, kde bola inflácia na konci mája na úrovni 7,9 %. Je tiež jediným členom G7, kde medziročná miera inflácie oproti predchádzajúcemu mesiacu vzrástla. Japonsko ju má vďaka veľkému medziročnému poklesu cien energií naopak najnižšiu. Za zmienku stojí aj Čína, ktorá ale v skupine chýba kvôli svojmu rozvojovému statusu. V júni tam bola inflácia 0,2 % a smeruje naopak k deflácii.

Na ceste k 5 000 bodom. Klesajúca inflácia sa páči trhom. Index S&P 500 vo štvrtok prvýkrát po viac ako 15 mesiacoch dosiahol hodnotu 4 500 bodov. Ide o najnovší míľnik, vďaka ktorému si akcioví býci na Wall Street pripísali malé výťazstvo. Tento nárast je pôsobivý hlavne vzdľadom na vysoké úrokové sadzby v Spojených štátoch. Trhy však už očakávajú ich pokles spolu s tým, ako inflácia odznieva. A to aj napriek tomu, že tento mesiac budú podľa slov Fedu úroky ešte rásť.

Rast S&P 500 je ťahaný najmä technológiami, ku ktorým sa ale pridávajú aj telekomunikácie a sektor spotrebného tovaru. Podľa analytikov spoločnosti Yardeni Research by sa mohol hlavný akciový index do konca roka vyšplhať až na 4800 bodov.

Magická sedmička. Zaujímavosťou je, že o 73 % tohtoročnej výkonnosti indexu sa postaralo len 7 akcií. Menovite Apple, Alphabet, Amazon, Meta, Microsoft, Nvidia a Tesla.

V druhom kvartáli sa tak darilo aj portfóliám Portu. Akciové portfólio (rizikový stupeň 10) si od apríla pripísalo 6,2 % a od začiatku roka až 13 %. Zaujíma vás komentár investičnej komisie k vývoju našich portfólií? Prečítajte si nové vydanie štvrťročnej správy! Nájdete ju tu alebo po prihlásení do Portu v sekcii Správy.

Nasdaq 100 čaká premena. Americký akciový index zahŕňajúci 100 najväčších nefinančných firiem upraví svoje zloženie. Chce obmedziť vplyv veľkých spoločností, z ktorých tri najväčšie v ňom majú viac ako 30-percentný podiel. Konkrétne sa jedná o akcie Apple, Microsoft a Nvidiu, ktoré uplynulý polrok raketovo vzrástli. Len cena akcií Nvidia sa len tento rok takmer strojnásobila a pridala sa do klubu firiem s trhovou kapitalizáciou cez 1 bilión dolárov.

2 bilióny dolárov. Presne túto hranicu teraz prekonal objem peňazí umiestnených do dlhopisových ETF globálne. Podľa Blackrocku by sa do roku 2030 malo toto číslo dokonca strojnásobiť. Z celkového objemu peňazí v ETF je to približne pätina. ETFka sa však stávajú stále populárnejšie nielen pre investície do akcií, ale aj práve do dlhopisov.

Microsoft oslavuje. Herné odvetvie Microsoftu a zamestnanci Activision Blizzard môžu odpáliť šampanské. Súd po päťdňovom konaní povolil uzavrieť obrovskú akvizíciu s tým, že spojenie firiem by nijako neobmedzilo ich konkurenciu. Súhlasil aj s dohodou o tom, že Microsoft uvoľní Call of Duty aj pre konkurenčné platformy a rozšíri dostupnosť aj na konzolu Nintendo. Finálna cena, ktorú Microsoft za hernú spoločnosť zaplatí, by mala predstavovať necelých 69 miliárd dolárov.

Revolut má problém. Obľúbený a zákazníkmi ospevovaný litovský FinTech mal v platobnom systéme chybu. Zločincom v USA sa v priebehu niekoľkých mesiacov podarilo ukradnúť viac ako 20 miliónov dolárov, kým spoločnosť dokázala túto medzeru odstrániť. Časť prostriedkov už Revolut získal späť, čistá strata však predstavovala zhruba 20 miliónov dolárov. To sú takmer dve tretiny jeho čistého zisku za rok 2021.

Bard pre všetkých. Umelá inteligencia od Googlu je po piatich mesiacoch od založenia dostupná aj v Česku a na Slovensku. Navyše sa naučila po slovensky a hneď pri svojom spustení ponúka možnosť nechať si odpovede predčítať hlasom vytvoreným s využitím strojového učenia. Google vďaka pokroku v ochrane osobných údajov stanovených EÚ spustil službu vo všetkých členských krajinách. Vyskúšajte si ho. S Bardom asi budeme kamaráti, takto totiž vidí Portu:

Medziročná inflácia na Slovensku v júni spomalila na 10,8 %. Príčinou je najmä rýchlejší pokles cien pohonných hmôt (o takmer 19 %) a zdražovanie bývania s energiami a službami pod 10 %. Najväčší vplyv na celkovú infláciu mali ceny potravín s nealko nápojmi, ktoré sú jednou z najvýznamnejších položiek vo výdavkoch domácností. Tie nepretržite rastú už tretí rok a v júni ich ceny medziročne stúpli o 19 %. Pre porovnanie medziročná inflácia v Česku klesla v júni na 9,7 %, v Maďarsku na 20,1 % a v Poľsku na 11,5 %

Za západom zaostávame stále viac. Slovenský rastový model nestratil dych náhle, ale ide o dlhšie trvajúci trend. HDP na obyvateľa v prepočte podľa parity kúpnej sily predstavoval na Slovensku v roku 2016 73 %, v 2021 71 % a vlani len 68 % priemeru EÚ. Nízka produktivita má priamy dopad na kompenzácie zamestnancov a príjmy domácností, ktoré tak značne zaostávajú voči EÚ 27. Celú správu Národnej banky Slovenska si môžete stiahnuť tu.

Zisky zbrojoviek narástli štvornásobne. Tržby 17 najvýznamnejších slovenských zbrojoviek sa vlani posilnili o 51 % na 396 miliónov eur, v strate zostali iba dve spoločnosti. Za ich mimoriadnymi výsledkami je zvýšený záujem o zbrane po útokoch Ruska na Ukrajinu. Naďalej pritom platí, že dvoma najsilnejšími hráčmi v domácom biznise so zbraňami sú štát a rodina českých zbrojárov Strnadovcov. 

Najviac vlani poskočil hore muničný podnik VOP Nováky, ktorý pred 15 rokmi čelil aj veľkému výbuchu jedného zo svojich skladov, no neskôr ho znova dostala na nohy práve rodina Strnadovcov. Mimoriadne sa darilo aj štátnej zbrojovke Konštrukta-Defence z Dubnice nad Váhom (výrobca húfnic Zuzana 2). Jej tržby v roku 2022 vzrástli desaťnásobne na 13,9 milióna eur.

Čo nás čaká v budúcom týždni?

Nasledujúci týždeň bude z pohľadu makroúdajov pokojnejší. Trh bude čakať na hodnoty júnovej inflácie a nezamestnanosti v eurozóne, ktoré dorazia v stredu. V rovnaký deň sa dozvieme ako sa na Slovensku v júni zmenila nezamestnanosť.

Prajeme pekný víkend!


FinTech review – Medzinárodné okamžité platby 24/7 sú na dosah a ďalšie FinTech novinky

Prinášame vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa.

Celý článok nájdete tu


Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané

S Portu dane neplatíte

S Portu sa daní obávať nemusíte

Investovanie má byť jednoduché, efektívne a bezstarostné. Presne také ho v Portu robíme. Naše portfóliá sú optimalizované tak,

[:sk]rodina setri pre dieta[:]

Peniaze pre deti nie vždy zhodnocujeme správne

Rodičia na Slovensku myslia na budúcnosť svojich detí a snažia sa im vytvoriť finančnú rezervu. To je dobrá správa. Tou zlou je, že ju často nechávajú „požierať“ infláciou.

S Portu dane neplatíte

S Portu sa daní obávať nemusíte

Investovanie má byť jednoduché, efektívne a bezstarostné. Presne také ho v Portu robíme. Naše portfóliá sú optimalizované tak,

[:sk]rodina setri pre dieta[:]

Peniaze pre deti nie vždy zhodnocujeme správne

Rodičia na Slovensku myslia na budúcnosť svojich detí a snažia sa im vytvoriť finančnú rezervu. To je dobrá správa. Tou zlou je, že ju často nechávajú „požierať“ infláciou.