#67 Nové maximá na dohľad

Oproti predchádzajúcemu týždňu zaznamenali svetové indexy skôr miernejšie pohyby. S&P 500 pridáva 0,7 %, Nasdaq 0,2 %. Euro Stoxx 50 zakončuje týždeň nižšie o 0,3 %. Týždeň zakončuje so zápornou bilanciou aj Ázia. Japonský Nikkei 225 odpísal 0,2 %, čínsky Hang Seng dokonca 1,7 %.

Inflácia ďalej klesá. Medziročná inflácia v EÚ v júni klesla na 6,4 % z májových 7,1 %.. V eurozóne rast cien zvoľnil na 5,5 %. Medzitým tiež prišli presnejšie údaje z Eurostatu ohľadom výkonu ekonomiky. Výsledok? Eurozóna sa technickej recesii nakoniec mierne vyhla.

Nové maximá na dohľad. Podľa Vanguadu čaká americké akciové trhy rally. Optimizmus investorov je najvyšší od decembra 2021, teda doby pred začiatkom invázie na Ukrajinu, energetickej krízy a rastom inflácie. S výnimkou technologického sektora sú navyše akcie stále pod svojimi maximami. Len návrat na ne by podľa analýzy v niektorých sektoroch viedol k rastu až o 33 %.

Goldman Sachs upokojuje. Hlavný ekonóm investičnej banky Goldman Sachs Jan Hatzius znižuje pravdepodobnosť recesie v USA v budúcom roku na 20 %. Podľa Hatziusa má americká ekonomika šancu sa jej vyhnúť vďaka nedávnym pozitívnym údajom o hospodárskej aktivite a inflácii. Určité spomalenie sa očakáva, ale ekonomika bude podľa jeho slov naďalej rásť, aj keď mierne pod trendom.

Čo s tou Čínou? Zatiaľ čo globálne akciové trhy si užívajú býčiu náladu, čínske akcie v tomto roku odpísali 5 %. Ekonomika sa spamätáva z pandemických opatrení pomalšie ako sa čakalo a zlepšenie je v nedohľadne. Analytici Bank of America najnovšie znížili odhad rastu HDP Číny na tento rok z 5,7 na 5,1 %. Na Wall Street sa už otvorene začína hovoriť o “stratenej čínskej dekáde”.

Bank of America šíri optimizmus. Investori stále viac vsádzajú na hladké pristátie globálnej ekonomiky a BigTech akcie sú ešte viac nabité očakávaným prílivom ziskov z AI. Až 68 % opýtaných manažérov fondov očakáva spomalenie ekonomiky bez recesie, zatiaľ čo očakávania firemných ziskov sú teraz najmenej pesimistické od februára 2022.

Spaľováky idú do ústrania. V júni sa v eurozóne predalo viac elektrických áut ako tých naftových. Predaj elektromobilov sa medziročne zvýšil o dve tretiny na 158 252 vozidiel. Ich trhový podiel stúpol na 15,1 % z 10,7 % pred rokom. Predaj naftových áut v júni naopak medziročne klesol o 9,4 % na 139 595.

Elektrolietadlá. Spoločnosť ZeroAvia plánuje do roku 2025 prevádzkovať komerčné lety s lietadlom na elektrický motor. Na výrobu elektriny plánuje využiť vodík. Vodíkový pohon vyvíjajú aj ďalšie letecké firmy. Väčšina však nepredpokladá, že by mohli komerčne lietať pred rokom 2035.

Zmeny zabrali. Netflix v uplynulom štvrťroku prilákal viac predplatiteľov ako sa čakalo a na konci júna ich celkový počet dosiahol 238 miliónov. Tým najdôležitejším krokom, ktorý ovplyvnil príliv nových užívateľov, bolo zavedenie lacnejšieho predplatného s reklamou a obmedzenie možnosti zdieľania účtu. 

Big Tech na stráži. Najväčšie technologické spoločnosti MicrosoftGoogleAmazon Meta sa s Bielym domom dohodli na bezpečnostných pravidlách v oblasti AI. Firmy prijímu dobrovoľné usmernenia, ako je napríklad upozornenie na obsah vytvorený umelou inteligenciou.

Musk investorov nepotešil. Svojimi výsledkami za posledný kvartál sklamala akcionárov Tesla. Tržby firmy síce vzrástli medziročne o 47 %, pozornosť ale smerovala hlavne na ďalšie zníženie marže, ktorá klesla na 9,6 %. To bolo spôsobené znížením cien vozidiel, ku ktorému elektromobilka tento rok siahla hneď niekoľkokrát. Akcie Tesly reagovali takmer 10% prepadom.

Rizikový sentiment. Za predošlý mesiac 82 % “altcoinov” svojim výkonom prekonalo Bitcoin. To ukazuje, že investorom a špekulantom sa opäť vrátil rizikový apetít. Bitcoin patrí v tomto roku medzi najvýnosnejšie aktíva, pričom si pripísal už 79 %.

Bohaté horálky. Najväčšší zisk spomedzi slovenských potravinárov vlani dosiahol výrobca cukroviniek I.D.C. Holding. Tržby firmy sa síce zvýšili len o 17 % na 134 miliónov eur, ale zisk po zdanení stúpol päťnásobne na 26 miliónov. Spoločnosť stojí za horalkami, milami, linami a ďalšími pochúťkami. Máte chuť?

Prajeme pekný víkend!


Niekedy to začína aj červenými číslami

Ľudí, ktorí sa rozhodli začať investovať každým dňom pribúda. Niektorých ale už po pár mesiacoch dokážu odradiť červené čísla. To je ale drahá chyba.

Celý článok nájdete tu


FinTech review – Mastercard spúšťa riešenie pre kontrolu predplatných a ďalšie FinTech novinky

Prinášame vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa.

Celý článok nájdete tu


Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané

S Portu dane neplatíte

S Portu sa daní obávať nemusíte

Investovanie má byť jednoduché, efektívne a bezstarostné. Presne také ho v Portu robíme. Naše portfóliá sú optimalizované tak,

[:sk]rodina setri pre dieta[:]

Peniaze pre deti nie vždy zhodnocujeme správne

Rodičia na Slovensku myslia na budúcnosť svojich detí a snažia sa im vytvoriť finančnú rezervu. To je dobrá správa. Tou zlou je, že ju často nechávajú „požierať“ infláciou.

S Portu dane neplatíte

S Portu sa daní obávať nemusíte

Investovanie má byť jednoduché, efektívne a bezstarostné. Presne také ho v Portu robíme. Naše portfóliá sú optimalizované tak,

[:sk]rodina setri pre dieta[:]

Peniaze pre deti nie vždy zhodnocujeme správne

Rodičia na Slovensku myslia na budúcnosť svojich detí a snažia sa im vytvoriť finančnú rezervu. To je dobrá správa. Tou zlou je, že ju často nechávajú „požierať“ infláciou.