Zníženie úverového ratingu USA v uplynulom týždni znervóznelo investorov a všetky významné indexy zakončujú týždeň v červenom. Index S&P 500 odpísa 1,1 %, Nasdaq Composite 1,9 %. Európsky Stoxx 50 je nižšie dokonca o 3,5 %. Bilanciu nezachránila ani Ázia. Japonský Nikkei 225 klesol o 1,8 % a čínsky Hang Seng o 1,9 %.
USA klesá rating. Agentúra Fitch v utorok znížila rating úverovej spoľahlivosti USA z najvyššieho stupňa AAA na stupeň AA+. Zdôvodnila to očakávaným zhoršením hospodárenia krajiny v najbližších 3 rokoch a tiež vysokým a stále rastúcim zadlžením americkej vlády. Väčšina svetových indexov na udalosť reagovala poklesom a týždeň tak zakončujú v červenom.
Hrozba recesie nateraz zažehnaná. Ekonomika eurozóny v 2. štvrťroku rástla a to prekvapivo rýchlo. Medzikvartálne vzrástla o 0,3 %. Hospodárstvo menovej únie sa tak nadýchlo a hrozba čoskorej recesie pominula. V 1. kvartáli sa jej pritom eurozóna vyhla iba veľmi tesne a to, že do nej neupadla ukázali až spresnené údaje Eurostatu. Prekvapivý rast ale dáva možnosť ECB na ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb s cieľom dostať infláciu pod kontrolu, pretože najmä tá jadrová stagnuje.
BofA upravuje výhľad. Bank of America upravuje výhľad pre americkú ekonomiku v prospech mäkkého pristátia. Rast ekonomiky USA má v roku 2024 síce klesnúť pod trend, ale zostať pozitívny po celý horizont jej prognózy. V tomto roku BofA predpokladá rast HDP USA o 2 %, v roku 2024 o 0,7 % a v roku 2025 o 1,8 %.
Akciový optimizmus. Ešte v decembri sa hovorilo o tom, že rok 2023 bude rokom dlhopisov. A na krátky okamih v zime sa zdalo, že to tak skutočne bude. Investori sú ale ohľadom akcií v porovnaní s dlhopismi najoptimistickejší za posledných 24 rokov. Lavína dopytu po akciách rozpútala zúrivú rally po celom svete v znamení, že zisky pravdepodobne ešte neskončili.
Európske zľavy. Rozdiel v ocenení medzi americkými a európskymi akciami je najvyšší v histórií. Podľa ukazovateľa, ktorý berie do úvahy očakávaný tohtoročný zisk firiem, sú akcie amerických podnikov drahšie až o tretinu. Pred pandémiou bol rozdiel iba 20 %. Aj po úprave o sektorové rozdiely sú drahšie o 18 %. Nemusíte sa báť, európske akcie sú súčasťou našich Portu portfólií a o zľavy tak neprídete.
Vojnová ekonomika. Rusko zdvojnásobilo výdavky na obranu v tomto roku na viac ako 100 miliárd USD, čo je tretina verejných výdavkov. Taká “bohatá” krajina s vyspelou ekonomikou, špičkovým školstvom, zdravotníctvom a vysokou životnou úrovňou ale predsa nepotrebuje peniaze míňať inde. Invázia do okolitých štátov znie ako lepší nápad.
NASA and chill. Vesmírna agentúra NASA chystá vlastnú streamovaciu službu. S vesmírnym obsahom dorazí aj na Slovensko, navyše zadarmo a bez reklám. Okrem živých prenosov zo štartov raketoplánov ponúkne dokumentárne seriály a ďalšie vedecké témy. Spolu so streamovacou službou pracuje NASA aj na novej podobe internetových stránok, ktorej skúšobnú verziu si môžete pozrieť aj vy.
Odkusnuté z jabĺčka. Apple zaznamenal už 3. štvrťrok v rade pokles predaja iPhonov. Napriek tomu spoločnosť zvýšila kvartálny čistý zisk medziročne o 2 % na 19,9 miliardy USD. Dôvodom je najmä vyššia ziskovosť služieb Apple vrátane streamovacej služby Apple TV. Tržby spoločnosti klesli o viac ako 1 % na 81,8 miliardy. Značný nárast zaznamenali náklady na výskum a vývoj, čo súvisí aj s prácami na generatívnej umelej inteligencii. Výsledky investorov veľmi nenadchli.
Aplauz pre Amazon. Amazon sa v 2. štvrťroku dostal do zisku 6,7 miliardy USD zo straty 2 miliárd pred rokom. Tržby vzrástli o 11 % na 134,4 miliardy. Amazon potešil investorov opätovným zrýchlením rastu popri najnižšom náraste nákladov od roku 2012. Úsporné opatrenia vrátane prepúšťania vyústili do prudkého nárastu zisku. Reakcia Wall Street? Akcie posilnili o 9 % a od začiatku roka už o 64 %.
Slovenským bankám sa darí. V prvom polroku stúpli bankám na Slovensku zisky medziročne o polovicu na 565 miliónov eur. Zisk najviac poskočil VÚB banke, ktorá sa dotiahla na najväčšiu a dlhodobo najziskovejšiu Slovenskú sporiteľňu. Bankám sa darí vďaka rastúcim úrokovým sadzbám, ktoré predražujú úvery.
Členstvo v EÚ ako základ. Prínos členstva v EÚ pre slovenskú ekonomiku prevyšuje 15 % HDP. Vyplýva to z analýzy NBS. Inými slovami členstvo Slovenska v EÚ je pre nás kľúčové. Benefitujeme z eurofondov, nižších nákladov financovania, ale aj vyššieho medzinárodného obchodu. Priemerná štvorčlenná domácnosť za 5 rokov získala dodatočný blahobyt v hodnote asi 16 tisíc eur. Ďakujeme, že patríme do EÚ a na Západ.
Ceny nehnuteľností klesajú. Ceny domov a bytov na Slovensku vykázali v 2. štvrťroku po prvý raz od roku 2014 medziročný pokles, o 6,5 %. V porovnaní s cenovým vrcholom v júli minulého roku sú dnes nehnuteľnosti lacnejšie o 9 %, pričom priemerná cena klesla na 2 498 eur za štvorcový meter. Hlavný dôvod poklesu cien? Opäť tie úrokové sadzby, ktoré predražujú úvery.
Čo je nové v Portu?
Zdvíhame úročenie eurovej rezervy. Od 1.8. je sadzba úročenej hotovosti na eurovej investičnej rezerve 3,25 % p.a.! K navýšeniu došlo v reakcii na rast základnej úrokovej sadzby ECB, od ktorej je úročenie na našej rezerve odvodené. Pokiaľ máte hotovosť v eurách, môžete ju na rezervu uložiť a nechať peniaze zhodnocovať.
Zaberte do pedálov a získajte odmeny od Portu. Na august sme si pre vás v spolupráci s Rekola pripravili výzvu, ktorá prospeje vášmu zdraviu a možno aj investičnému portfóliu. Za každú jazdu na zdieľaných bicykloch rekola získate 1 bod (v Bratislave, Brne a ďalších mestách). Na konci augusta získa až 150 cyklistov s najvyšším počtom bodov 6 mesiacov investovania bez poplatkov, ponožky a plecháčik Portu alebo peňažné výhry v podobe poukazu na investíciu na Portu. Ako sa zapojiť? Stiahnite si aplikáciu rekola a pridajte sa k Portu výzve.
Prajeme pekný víkend!
Navyšujeme výnos na eurovej Investičnej rezerve
Na rastúcich úrokoch Európskej centrálnej banky (ECB) sa dá aj zarobiť. Práve na ne je naviazané zhodnotenie peňazí v eurovej Investičnej rezerve.
Skončí dolár ako svetová rezervná mena?
USA a dolár vládnu medzinárodnému obchodu už od 2. svetovej vojny. Už roky sa hovorí, že dominancia doláru sa skončí. Bude to tak?
Prepad ropného sektora ukazuje potrebu diverzifikácie
Ropné spoločnosti, ktoré posledné 2 roky ovládli akciové trhy, tento rok výrazne zaostávajú. To ukazuje dôležitosť diverzifikácie.
FinTech review – Štúdia BlackRocku radí mať v portfóliu Bitcoiny a ďalšie FinTech novinky
Prinášame vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa.