Ako dosiahnuť úspech v investovaní? Je potrebné pravidelne získavať nové informácie o dianí na finančných trhoch a neustále vzdelávanie? Pri aktívnom investovaní možno áno a ani to vám nezaručí úspech. Pri pasívnom investovaní ale netreba mať oči ponorené v grafoch a štatistikách. Stačí sa riadiť tými najdôležitejšími pravidlami investovania. Príznačne sme ich vybrali 7, ako šťastné číslo.
1. Vytvorte si rezervu
Na začiatku cesty každého investora je uvedomenie si dôvodov, prečo je dôležité investovať. Ak má budúci investor túto otázku vyriešenú, mal by si vytvoriť rezervu a nie investovať všetky voľné peniaze. Ako to už totiž býva, často nastanú situácie, s ktorými človek neráta a zrazu potrebuje peniaze. Tie sú ale investované a keďže finančné trhy sú volatilné, môže sa stať, že investícia bude v mínuse. Táto skúsenosť by mohla výjsť potenciálneho investora draho, a to nie ani tak kvôli poklesu investície, ale pretože by ho mohla odradiť od ďalšieho investovania.
Vytvorenie rezervy je tak prvé pravidlo investovania. Aká veľká by mala byť rezerva? Záleží to od viacerých faktorov, ale všeobecne sa dá odporučiť, že by mala byť aspoň vo výške 3 mesačných platov.
2. Investujte iba voľné peniaze – žiadne páky
Ak má človek vytvorenú rezervu, nebráni mu nič k tomu, aby začal investovať a stal sa z neho skutočný investor. Tu prichádza základ tých najdôležitejších pravidiel.
V minulosti sa mnohokrát stalo, že vidina rýchlych ziskov investorov priviedla k tomu, aby investovali zapožičané peniaze. Inými slovami investovali cez páku. Či už si požičali peniaze od kamaráta, banky alebo brokera, princíp je rovnaký. Využívanie páky je pre bežných ľudí riskantná vec a spravidla nedopadá dobre. V časoch býčieho trhu síce investor môže sledovať vyššie výnosy, ale keď trhy ovládnu medvede, často to už tak ružové nie je. Majte teda hotovostnú rezervu a investuje iba svoje voľné finančné prostriedky.
3. Diverzifikujte
Diverzifikácia je jedným zo základných pravidiel úspešného investovania. Často sa pojem diverzifikácie prirovnáva k tomu, aby ste nenosili všetky vajíčka v jednom košíku. Ak sa s ním niečo stane, prídete o všetky. Tak je to aj s investíciami. Ak by ste všetko investovali do jedinej firmy, je možné, že sa jej z rôznych dôvodov nebude dariť. Príde nová technológia, manažment urobí chybné rozhodnutia, na trhu sa zvýši konkurencia,… Dôvodov, prečo by jedna spoločnosť mohla byť neúspešná, je mnoho.
Aká je ale šanca, že by sa v dlhodobom horizonte nedarilo desiatkam alebo stovkám firiem? Výrazne nižšia. Preto by každý investor mal diverzifikovať svoje portfólio medzi viacero spoločností. Dnes je možné diverzifikáciu dosiahnuť ľahšie ako kedykoľvek predtým vďaka pasívnemu investovaniu, ktoré reprezentujú ETF fondy. Tie sú zložené rovnako ako akciové indexy, ktoré tieto ETF sledujú, teda z desiatok až stoviek akcií.
Ani tam ale diverzifikácia končiť nemusí, portfólio totiž možno rozšíriť o ďalšie triedy aktív, ako dlhopisy, zlato, atď. Práve z dôvodu sprístupnenia diverzifikovaného portfólia na mieru pre bežných ľudí vznikla investičná platforma Portu, ktorej klienti si tak už z diverzifikáciou ťažkú hlavu robiť nemusia.
4. Investujte dlhodobo
Ako sme spomínali vyššie, finančné trhy sú volatilné a výkyvy môžu vytvoriť aj červené čísla. To môže každého investora rozladiť, ale ak investuje dlhodobo, prepady trhov ho trápiť nemusia. V minulosti si trhy, a s nimi aj investori, prežili mnoho ťažkých chvíľ. Za zmienku stoja obe svetové vojny, obdobie stagflácie v 70. rokoch, dotcom bublina, finančná kríza alebo pandémia covidu. Ľudia zakaždým videli iba čierne scenáre, ale nakoniec sa vždy našlo svetielko na konci tunela, trhy sa spamätali a pokračovali v raste. Dlhodobé investovanie je jedným zo základných pilierov, ako úspešne zhodnocovať peniaze.
5. Buďte disciplinovaný
Napriek všetkému poklesy na trhoch vedia v ľuďoch vyvolať strach a tí môžu opustiť svoju investičnú stratégiu alebo dokonca prestať investovať. To je ale to najhoršie rozhodnutie, aké môže investor v danej chvíli spraviť. V takejto situácii by si mal investor spomenúť na pravidlo číslo 4 a uvedomiť si, že trhy prežijú aj túto prekážku. Niektorí investori v čase prepadov neprestanú investovať, ale začnú robiť zásahy do svojho portfólia, menia jeho zloženie, atď. Ani to ale nie je dobrý nápad. História finančných trhov nás totiž naučila, že nečakané zásahy do investičnej stratégie majú takmer vždy negatívny vplyv. Investor by sa tak mal naučiť byť za každej situácie disciplinovaný.
6. Nečasujte trhy – investuj pravidelne
S disciplinovanosťou súvisí aj ďalšie pravidlo. Ak ste niekedy počuli “bomastické” výroky typu Bitcoin pôjde na 1 milión USD do roku 2022 alebo zlato sa zdvojnásobí do konca roku, nemali by ste im venovať žiadnu pozornosť. Rovnako tak zamýšľať sa nad tým, či pôjdu v nasledujúcom mesiaci trhy hore alebo dole, nemá zmysel.
Prečo? Vývoj finančných trhov určuje správanie miliónov nezávislých subjektov. A to nedokáže predikovať nikto, ani Warren Buffett, a teda v konečnom dôsledku ani vývoj finančných trhov. Tí najlepší investori sa snažia rôznym podmienkam na trhu prispôsobovať svoje portfólio, ale nečasujú trh, pretože nevedia, kedy príde oživenie alebo naopak pokles trhov. Najlepšia, rokmi overená stratégia je tak pravidelné investovanie.
7. Využívaj prepady na trhoch
To že je investor disciplinovaný, nečasuje trhy a investuje pravidelne a dlhodobo však neznamená, že by nemal využívať darčeky, ktoré mu finančné trhy občas ponúkajú. Týmito darčekmi sú prepady na trhoch, počas ktorých je možné nakúpiť investičné aktíva “v zľavách. Skúsenejší investori možnosť využiť poklesy vo svoj prospech vítajú. Princíp zvýšeného nakupovania počas medvedích trhov je zároveň jednou z najznámejších rád W. Buffetta: „Majte strach, keď sú ostatní chamtiví, a buďte chamtiví, keď sa ostatní boja.“
____________________________________
Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
– Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch
– Nie ste si istí, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás vhodné napríklad tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.