Vyhľadať
Close this search box.

7 rád, ako sa vyhnúť nadmernému utrácaniu na dovolenke

utrácanie na dovolenke

Ako maximálne využiť svoje ťažko zarobené peniaze pri cestovaní? Či už sa jedná o krátky výlet doma, alebo o dlhé medzinárodné dobrodružstvo, je ľahké sa nechať uniesť okamihom a nakúpiť si nepotrebné veci alebo zbytočne zvýšiť výdavky počas cestovania. Prinášame vám 7 tipov, ako cestovať s ohľadom na rozpočet, aby ste sa na svoju dovolenku nepozerali s ľútosťou a zbytočne neutrácali.

1. Nastavte si rozpočet

Stanovenie realistického rozpočtu na dovolenku vás zábavy rozhodne nezbavuje. Iba vám pomôže zaistiť, aby ste mali dostatok prostriedkov na svoje plány. V rozpočte by mali byť uvedené všetky výdavky na cestu, vrátane všetkých nákladov na dopravu, ubytovanie, jedlo a nápoje, akcie, výlety, atrakcie a peňazí na mimoriadne udalosti. Na základe toho si môžete stanoviť denný limit výdavkov, aby ste si mohli užiť napríklad prehliadku pamiatok a oddýchnuť si s vedomím, že ste rozpočet nevyčerpali.

2. Pred rezerváciou sa trochu porozhliadnite

Vzhľadom na rastúcu konkurenciu v cestovnom ruchu nie je lepšia doba na porovnanie trhu a nájdenie výhodných ponúk zájazdov. Preskúmanie ponúk cestovných webov vám môže pomôcť nájsť tú najvýhodnejšiu ponuku a ušetriť tak veľa peňazí. Môže sa tiež vyplatiť porozprávať sa s nejakou cestovnou kanceláriou alebo priamo so spoločnosťou, aby ste sa uistili, že dostanete tú najlepšiu ponuku. Často ale rovnaký zážitok od cestovnej kancelárie býva drahší, než keby ste si dovolenku zariadili na vlastnú päsť.

3. Uistite sa, že ste poistení

Cestovné poistenie sa nevzťahuje iba na úrazy, ale môže sa vzťahovať aj na ďalšie nepríjemnosti na dovolenke, ako je strata batožiny, zrušenie vopred zaplatenej cesty a ubytovanie bez náhrady, poškodenie auta z požičovne alebo uviaznutie bez cestovného pasu. Kvalitné poistenie sa v dnešnej dobe dá zohnať v rámci 10 eur a v prípade neočakávanej udalosti vám kryje chrbát.

4. Vyhnite sa dodatočným nákladom

Utrácanie na minibare môže byť v danú chvíľu zábavný nápad, ale keď sa napríklad pcháte malým balíčkom arašidov za 6 eur, náklady sa môžu rýchlo nasčítať. Je v poriadku užívať si výhody života v letovisku, ale majte na pamäti ďalšie poplatky, ako sú poplatky za parkovanie, batožinu, Wi-Fi, upratovanie alebo kreditné karty. Pokiaľ sa budete pýtať vopred, môžete sa uistiť, že vás pri odchode nečakajú žiadne prekvapivé výdavky. Pokiaľ sa chystáte do zahraničia, dajte si tiež pozor na prípadné ďalšie poplatky za mobilný telefón. Môžete tiež vypnúť dátový roaming, aby ste znížili svoj účet za dáta.

5. Pozor na menovú konverziu – DCC

DCC (Dynamic Currency Conversion) je možnosť, ktorú vám väčšinou ponúkne bankomat alebo platobný terminál pri platení v zahraničí. Pri DCC dostanete na výber, či transakciu vykonať vo vašej domácej mene (v našom prípade eurách), alebo v miestnej mene (napríklad českých korunách). Keďže na displeji vidíte čiastku v eurách, môže byť intuitívne vybrať práve tú. Ihneď totiž viete, koľko zaplatíte.

Práve voľba DCC je ale v prevažnej väčšine prípadov nevýhodná. Pri použití menovej konverzie totiž bude často použitý výmenný kurz pre vás oveľa horší ako ten, ktorý získate od vašej banky. Istotou je preto zvoliť transakciu v miestnej mene a vyhnúť sa DCC. Bankomat alebo platobný terminál vás od toho bude často odrádzať. Voľba v miestnej mene bude napríklad na displeji bankomatu na červeno, alebo bude treba na termináli potrebné stlačiť tlačidlo, ktoré inak slúži na zamietnutie celej transakcie.

6. Kreditná vs. debetná karta

Hoci kreditné a debetné karty sú v slovenčine často zamieňané, je dobré vedieť, aké sú v nich rozdiely a kedy sa ktorá možnosť oplatí.

Debetná karta je priamo naviazaná na váš bežný bankový účet, a môžete tak minúť iba toľko, koľko peňazí na účte máte (pokiaľ nemáte s bankou dohodnuté prečerpanie). Vďaka tomu tak máte lepšiu kontrolu nad vašimi výdavkami. Pokiaľ tak chcete na dovolenke obmedziť vaše výdavky a mať nad utrácaním kontrolu, môže byť debetná karta lepšou voľbou.

Kreditná karta naproti tomu poskytuje určitú formu pôžičky od vašej banky. Ak ju využijete na platbu, čiastku následne dlhujete banke a musíte ju splatiť. Využívať kreditné karty môže byť preto pomerne nebezpečné, pretože môžete ľahko stratiť prehľad o tom, koľko peňazí skutočne utrácate. Po prekročení bezúročného obdobia vám tiež hrozia vysoké úroky.

Sú však situácie, kedy môže byť využitie kreditky výhodné. Pokiaľ si napríklad v zahraničí plánujete požičať auto, môžete naraziť na to, že autopožičovňa bude prijímať iba kreditné karty, s klasickými debetnými budete mať smolu. Vyhodou kreditnej karty navyše je, že sa jedná o peniaze banky. Pokiaľ by tak bola vaša kreditná karta zneužitá, alebo využitá pri podvode, daný problém bude riešiť banka.

Za suveníry utrácajte s rozmyslom

Je bežné priviezť si z dovolenky suvenír pre svojich priateľov a blízkych, ale nikto vás nebude odsudzovať, keď si priveziete niečo skromné. Dôležitá je predsa myšlienka. Ak máte obmedzený rozpočet, mali by ste nákup darčekov pre svojich priateľov zvažovať s rozvahou. Pokiaľ máte veľký okruh priateľov, môžete im napríklad kúpiť ručne vyrábané miestne výrobky, mydlá, vonné tyčinky alebo drobné upomienkové predmety. Ruku na srdce, miesta na chladničku na všemožné magnetky tiež nie je neobmedzene.

Obmedzené výdavky neznamenajú obmedzenú zábavu

Dovolenka je o spomienkach, radosti zo života a odmene za tvrdú prácu. Obmedzenie výdavkov ale neznamená obmedzenie zábavy alebo zážitkov. Stanovenie rozpočtu môže vašu dovolenku obohatiť, pretože vás núti plánovať, stanoviť si ciele a zámerne si uvedomovať, čo si z dovolenky odnesiete.

Keď navyše viete, že sa vám na dovolenku podarí dodržať rozumný rozpočet, môžete si byť istí, že si z dovolenky urobíte tradíciu a možno na ňu budete jazdiť aj častejšie, a to bez toho, aby ste narušili svoje dlhodobé finančné ciele.


  • Článok nie je investičným odporúčaním
  • Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  • Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch
  • Nie ste si istí, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás vhodné napríklad tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané