Väčšina sledovaných indexov nadväzuje na zápornú bilanciu v minulom týždni. S&P 500 klesol o 0,5 %, technologický Nasdaq 225 o 1,9 %. Európsky Euro Stoxx 50 zakončuje obchodovanie takmer na nule (0,3 %). Japonský Nikkei 225 naopak pridáva 0,9 %. Áziu ale kazí bilanciu čínsky Hang Seng, ktorý za posledných 5 dní odpísal 2,4 %.
Inflačný kŕč. Inflácia v USA v júli vzrástla o 2 desatiny na 3,2 %. Trh s miernym rastom počítal, a bol dokonca o desatinu nižší, než sa čakalo. Rast bol spôsobený najmä vplyvom porovnávacej základne, a preto sa dá očakávať, že rozhodovanie Fedu o výške úrokových sadzieb to príliš neovplyvní. Jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa potraviny a energie, medzitým zmiernila na 4,7 % z júnových 4,8 %. Akciové trhy vzali správu o inflácii pozitívne.
Čas dlhopisov. Investori predpokladali, že rok 2023 by mohol patriť dlhopisom a podľa toho sa aj správajú. Dlhopisy zaznamenali prílev kapitálu už 19 týždňov v rade, pričom iba za posledný týždeň to bolo 4,9 miliardy USD. Zatiaľ však čas dlhopisov neprišiel, čo by ale mohlo zmeniť blížiace sa znižovanie úrokových sadzieb v USA. To by mohlo nastať už začiatkom budúceho roka. Naše portfólia tvoria aj dlhopisy, čiže na potenciálne zisky sme pripravení.
Dolce Vita. Talianska pravicová vláda šokovala trhy zavedením 40 % dane z nadmerných ziskov bánk. Akcie tamojších bánk UniCredit a Intesa Sanpaolo prudko poklesli a vymazali až 9,5 miliardy z ich trhovej hodnoty. Rím očakáva, že by tak mohol získať 3 miliardy eur do štátneho rozpočtu. Treba povedať, že niečo podobné pravdepodobne čaká aj slovenské banky, aby sa mohli plniť populistické opatrenia.
Fondy pre horšie časy. Rebríčku najväčších rezervných fondov dominuje Nórsko. V jeho štátnom investičnom fonde je uložených bezmála 1,375 bilióna USD. Fond v Nórsku spravuje peniaze získané z predaja ropy a zemného plynu a vlastní 1,5 % všetkých svetových akcií a má podiely v 9 200 spoločnostiach. Len pre predstavu, plánované príjmy slovenského rozpočtu v roku 2023 sú 26,7 miliardy eur. Miliárd, nie biliónov.
Obchodná vojna. USA zakáže americké investície do čínskych technológií vrátane umelej inteligencie. Čína uviedla, že je krokom Washingtonu znepokojená. Nečudujeme sa, rovnako sú Spojené štáty (a nielen oni) znepokojené manévrami Číny okolo Taiwanu a rozširovaním vpylvu v Afrike, ale aj v Európe (Maďarsko). Obchodná vojna medzi USA a Čínou tak naďalej naberá na obrátkach.
Shadow Banks. Tzv. tieňové bankovníctvo prevádzkuje nebankový finančný sektor, a nepodlieha tak prísnej regulácii ako klasické banky. Práve tieňové banky spravujú takmer polovicu finančných aktív na svete. Tento sektor zahŕňa investičné fondy, poisťovne, penzijné fondy a ďalších finančných sprostredkovateľov. v roku 2021 vzrástli medziročne o 8,9 %. Celosvetovo ich hodnota presiahla 240 bilióna USD.
Dolár, libra, rubeľ. Rubeľ klesol voči doláru na viac ako 16-mesačné minimum na 98 rubľov za 1 USD. Od polovice januára tak stratila ruská mena už polovicu hodnoty. Hoci mnohí miestni “experti” už dlhé roky sľubujú, že dolár skrachuje a rubeľ bude na výslní, nedeje sa tak. Hoci ich v tom utvrdila i samotná invázia na Ukrajinu. Dolár je naďalej najdôležitejšou rezervnou menou a druhou zostáva euro. Vrchný ekonóm Vláďa ale svoje vysvetlenie má.
Smutné historické maximá. Nehovoríme o trhoch, ale o teplote. Tohtoročný júl bol najteplejším v histórii meraní. Rekordy dosiahli i teploty oceánov. V čom to súvisí s investovaním? Vo všetkom. S istotou sa blížime k nezvratném bodu, v ktorom globálne otepľovanie preberie štafetu od človeka. Potom už nebudú prvoradé zisky. V Portu preto ponúkame zodpovedné investovanie a zapájame sa do rôznych eko-aktivít, ako je jazda do práce na bycikli s Rekola, do ktorej sa môžete zapojiť aj vy.
Miliardárske impéria. Zaujímalo vás, prečo sú tí najbohatší najbohatšími? Je to vďaka firmám, ktoré vybudovali. Náš “miláčik” Musk je známy vďaka Tesle a Space X. Arnualt vládne luxusnému korporátu LVMH. Bezos založil Amazon, Buffet riadi Berkshire a Gates okrem čipovania Čechoslovákov stihol založiť Microsoft. Zuckerberg vládne sociálnym sieťam Facebook a Instagram. Ellison dokonca vlastní jeden z havajských ostrovov. Šikovní sú to chlapci.
Súboj milénia sa odkladá. Pri miliardároch ešte zostaneme. Nedávno sme informovali, že do ringu vstúpia proti sebe ťažké váhy. Na súboji sa dohodli Zuckerberg a Musk, avšak na tento zápas si počkáme. Nachystaný popcorn teda ešte odložte. Elon totiž musí ísť na operáciu. Uvidíme kto pôjde na operáciu po zápase.
PayPal a krypto. Podporiť akceptáciu digitálnych mien na uskutočňovanie platieb a prevodov. To je hlavný dôvod, prečo americká platobná firma PayPal vstúpila do sveta kryptomien. Jej stablecoin zvaný PayPal USD, bude označovaný skratkou PYUSD a je viazaný na americký dolár. Ak ste fanúšikmi kryptomien, môžete skúsiť Portu Crypto, kde môžete investovať do jednotlivých kryptomien alebo si rovno vybrať kryptomenový kôš.
Mickey kopíruje Netflix. Spoločnosť Walt Disney po vzore najväčšej streamovacej služby zruší bezplatné zdieľanie účtov mimo domácnosti v službe Disney+. Kedy k tomu príde zatiaľ nevieme. Akcie firmy posilnili o 5 %, pretože investori veria, že to prinesie nových platiacich používateľov ako v prípade Netflixu. Táto správa prevážila nepresvedčivé výsledky, ktoré boli ovplyvnené veľkou reštrukturalizáciou s cieľom šetriť náklady.
Rastúce platy. Nominálna mzda sa počas júna zvýšila vo všetkých 10 odvetviach ekonomiky. Reálne mzdy, ktoré zohľadňujú vplyv inflácie, sa zvýšili v polovici odvetví. Nominálne mzdy v súhrne za 1. polrok 2023 rástli vo všetkých odvetviach v rozsahu od 7 % (IT) až do 18,2 % (ubytovanie). Rast reálnych miezd dosiahlo len ubytovanie o 4 %. V ďalších štvrťrokoch by mali rásť reálne mzdy v celej ekonomike vďaka poklesu inflácie, ľudia tak budú opäť bohatnúť.
Sväté účty sporiace. Obľuba sporiacich účtov v SR pretrváva, má ich až 44 % domácností. Aj napriek tomu, že ako možnosť uchovávania hodnoty alebo zhodnocovania majetku, sú nevhodné. Na to sú určené investície, ktoré však nemá až päťina Slovákov. Zvyšuje sa aj podiel ľudí, ktorí držia hotovosť, z 18 na 22 %, hoci inflácia jej hodnotu výrazne znižuje.
To zvládneme. NBS očakáva, že priemerná splátka domácnosti na Slovensku vzrastie po skončení fixácie o 100 eur. Len približne 15 % z týchto úverov bude mať nárast splátky vyšší ako 200 eur. NBS konštatuje, že by to nemalo ohroziť finančnú situáciu na Slovensku, hoci to je obľúbený strašiak politikov. A kedy sa začnú sadzby znižovať? Keď klesne inflácia, čiže ECB môže pristúpiť k zníženiu už niekedy v priebehu budúceho roka.
Prajeme pekný víkend!
Prajeme pekný víkend!
Ceny bývania klesajú, ale zostávajú vysoké
Zlacnenie bývania a rastúce mzdy čiastočne zlepšujú dostupnosť bytov na Slovensku. Na našetrenie kúpnej sumy sú však stále potrebné dlhé roky.
FinTech review – Apple ako najväčšia FinTechová spoločnosť na svete a ďalšie FinTech novinky
Prinášame vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa.