#71 Nečakaná investícia roku

Rovnako ako v minulom týždni, aj v tom súčasnom tie najvýznamnejšie akciové indexy končia v červených číslach. Americký S&P 500 odpísal 2,6 %, technologický Nasdaq Composite stráca 3,2 %. Investorov nepotešili ani európske akcie, keď sa Euro Stoxx 50 prepadol o 3,2 %. Podobne na tom sú aj ázijské trhy, keď sa japonský Nikkei 225 znížil o 3,1 % a čínsky Hang Seng o 5,9 %.

Už dosť. Alebo nie? Ešte na začiatku týždňa sa zdalo isté, že Fed už nebude zvyšovať svoje úrokové sadzby. V stredu boli ale zverejnené poznámky z posledného zasadnutia Fedu. Z tých vyplýva, že ďalšie zvýšenie zatiaľ nie je vylúčené. Isté samozrejme zatiaľ nič nie je, takmer 90 % analytikov stále počíta s ďalšou pauzou vo zvyšovaní. Napriek tomu akciové trhy táto správa príliš nepotešila. Napríklad S&P 500 klesal v priebehu celého týždňa.

Inflácia ďalej klesá. Medziročná inflácia v EÚ v júli klesla na 6,1 % z júnových 6,4 %. V eurozóne sa potvrdil odhad 5,3 %. Harmonizovaná inflácia (spoločný spôsob zberu v EÚ) ukázala, že Slovensko má druhý najvyšší rast cien spolu s Poľskom (10,3 %) po Maďarsku (17,5 %). Nasleduje Česko s 10,2 %. Podľa slovenskej metodiky klesla naša medziročná inflácia v júli na 9,7 %.

Riziká a obavy. Začiatkom tohto mesiaca investorov znepokojila správa, že agentúra Fitch znížila rating USA. V skutočnosti to však nie je hlavné riziko, ktoré investori vnímajú. Investori sa obávajú o stav trhu komerčných nehnuteľností v USA a EÚ a v menšej miere v Číne. Ďalším dôvodom je americké tieňové bankovníctvo, ktoré spravuje takmer polovicu svetových finančných aktív.

Pozor na úvery. Počet firemných bankrotov v EÚ v 2. štvrťroku stúpol o 8,5 % na najvyššiu úroveň od roku 2015. Za rastom stoja hlavne ubytovacie a stravovacie služby s nárastom o takmer 24 %. Najviac sa počet týchto bankrotov zvýšil v Maďarsku, nasledovalo Estónsko a Lotyšsko. Na Slovensku sa počet bankrotov znížil medzikvartálne o 12,8 % po tom, ako v prvých troch mesiacoch roka vzrástol o 30 %.

Zlato mimo kurzu. ETF investujúce do zlata zaznamenali odliv kapitálu 10 týždňov v rade. Optimizmus investorov núti premiestňovať peniaze do výnosnejších aktív a tlak na zlato vytvára i rast výnosov amerických dlhopisov a silný dolár. Cena zlata počas týždňa klesla na 5-mesačné minimum pod 1890 USD.

Rubel na prístrojoch. Voľný pád ruského rubľa voči doláru (100:1) sa pokúsila zastaviť centrálna banka. Tá zvýšila úrokovú sadzbu o 3,5 b. na 12 % a plánuje prikázať vývozcom predať až 80 % príjmov v cudzej mene. Slabnúci rubel spôsobuje Kremľu vrásky, pretože opäťovne zvyšuje infláciu. Za slabnúcim kurzom rublu sú nižšie príjmy z ropy a plynu, a nedostatok devízových rezerv.  Fungujú tie sankcie alebo nie?


Jüan sedí v čakárni. Zatiaľ čo rubel je už na operačnej sále, čínsky jüan netrpezlivo sedí v čakárni. Kurz čínskej meny klesol na 9-mesačné minimum v dôsledku rastúcich problémov tamojšej ekonomiky. Nezamestnanosť mladých ľudí stúpla od roku 2018 dvojnásobne na 21 % a po novom ju Čína radšej zverejňovať ani nebude. Centrálna banka sa rozhodla znížiť úrokovú sadzbu s cieľom podporiť hospodárstvo.

Investícia roka – olivový olej. Veľkoobchodná cena olivového oleja v dôsledku sucha prekonáva rekordy. Za posledný rok jeho cena stúpla o 115 %. Tento nárast sa zrejme ešte premietne aj do cien na pultoch obchodov. K zlacneniu by mohlo prísť pravdepodobne najskôr v roku 2024. Grande problema pre talianskych šéfkuchárov a naše peňaženky.

Zradca Elon? Cena Bitcoinu sa počas 24 hodín prepadla o takmer 8 % po zverejnení správy, že firma SpaceX predala všetky svoje tokeny tejto najstaršej kryptomeny. Zakladateľ SpaceX Elon Musk sa pritom predtým tváril ako veľký propagátor Bitcoinu. Podobne sa znížili aj ceny ďalších kryptomien. Cena Ethera sa prepadla o 6,7 %, Dogecoinu o 10,1 %.

Obezita minulosťou? Nové druhy liekov na chudnutie sú pre firmy Novo Nordisk a Eli Lilly zdrojom obrovských ziskov na burze. Nová štúdia ukázala, že liek Wegovy od Novo Nordisk znižuje riziko infarktu alebo mŕtvice o 20 %. Eli Lilly, ktorá vyrába liek Mounjaro, sa zase pochválila lepšími než očakávanými výsledkami a zvýšila svoj plán na rok 2023. Obe akcie vzrástli po oznámení o viac ako 16 % a patria medzi 3 najcennejšie farmaceutické podniky.

Inflácia ďalej spomaľuje. Rast spotrebiteľských cien na Slovensku spomalil na 9,7 % v júli z 11,3 % v júni. Po 16 mesiacoch sa tak dostala na jednocifernú úroveň. Naďalej je však najvyššia v eurozóne a druhá najvyššia v EÚ. Jadrová inflácia dosiahla 10,6 %. Medzimesačne však už druhýkrát v rade klesli ceny a to o 0,3 %. Zlacneli potraviny, najmä mlieko, syry a vajcia. Trend je pozitívny, ale jasať nemáme dôvod.

Grécko 2.0. Pravdepodobnosť neplnenia dlhodobých záväzkov Slovenska je podľa rozpočtovej rady 18 %, pričom ku koncu roka 2021 to bolo len 6 %. Ako sme sa sem dostali? Radom populistických politických rozhodnutí, ktoré neprimerane zaťažujú rozpočet. Ak Slovensko nezačne šetriť, táto pravdepodobnosť sa zvýši v roku 2040 až na 90 %. Tak ako sme neochotne v roku 2010 podporili euroval na záchranu Grécko, budeme musieť takýmto tempom žiadať v budúcnosti o podporu my.

Zlaté obdobie poľnohospodárstva. Hrubý zisk podnikov v slovenskom poľnohospodárstve sa vlani zvýšil o 87 % na 346,5 milióna eur. Tento výsledok prekonáva priemerný zisk sektora za roky 2017 a 2021 až trojnásobne. Za rekordný zisk môžu najmä vyššie ceny, keďže poľnohospodárske výrobky zdraželi viac ako o tretinu. Rekordný zisk dosiahli farmári napriek tomu, že štátne dotácie poľnohospodárom vlani klesli.

Čo je nové v Portu?

Tento týždeň sa môžete tešiť na prvý rozhovor s našim slovenským analytikom, ktorý si môžete pozrieť na YouTube. Zároveň sa analytický tím Portu postaral o nový diel investičného pivečka, v ktorom sa obzreli za letom na finančných trhoch.

Prajeme pekný víkend!


Na pive s analytikmi #6: Letný prehľad

V letnom prehľade sme sa pozreli na najnovšie makro dáta, reakcie centrálnych bánk a výkonnosť najzaujímavejších firiem.

Celý článok nájdete tu


Predstavenie spoločnosti Johnson & Johnson: 140 rokov úspešnej histórie

Od výrobcu lekárskych náplastí po jednu z najcennejších spoločností na svete so 140 ročnou históriou. To je príbeh Johnson & Johnson.

Celý článok nájdete tu

Predstavenie spoločnosti Johnson & Johnson: 140 rokov úspešnej histórie

Od výrobcu lekárskych náplastí po jednu z najcennejších spoločností na svete so 140 ročnou históriou. To je príbeh Johnson & Johnson.

Celý článok nájdete tu


Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané

S Portu dane neplatíte

S Portu sa daní obávať nemusíte

Investovanie má byť jednoduché, efektívne a bezstarostné. Presne také ho v Portu robíme. Naše portfóliá sú optimalizované tak,

[:sk]rodina setri pre dieta[:]

Peniaze pre deti nie vždy zhodnocujeme správne

Rodičia na Slovensku myslia na budúcnosť svojich detí a snažia sa im vytvoriť finančnú rezervu. To je dobrá správa. Tou zlou je, že ju často nechávajú „požierať“ infláciou.

S Portu dane neplatíte

S Portu sa daní obávať nemusíte

Investovanie má byť jednoduché, efektívne a bezstarostné. Presne také ho v Portu robíme. Naše portfóliá sú optimalizované tak,

[:sk]rodina setri pre dieta[:]

Peniaze pre deti nie vždy zhodnocujeme správne

Rodičia na Slovensku myslia na budúcnosť svojich detí a snažia sa im vytvoriť finančnú rezervu. To je dobrá správa. Tou zlou je, že ju často nechávajú „požierať“ infláciou.