Po pesimistickom minulom týždni sa v tom súčasnom na trhy vrátil náznak dobrej nálady. Americký index S&P 500 si pripísal 0,2 %, Nasdaq Composite je na tom ešte lepšie so ziskom 1,3 %. Optimizmus ovládol aj Európu a index Euro Stoxx 50 vzrástol o 0,7 %. Podobne na tom sú aj ázijské trhy, keď sa japonský Nikkei 225 zvýšil o 0,6 % a čínsky Hang Seng zostal na nule.
Powell stredobodom pozornosti. V piatok sa všetky oči upierali na americký Jackson Hole, kde mal prejav predseda americkej centrálnej banky Jerome Powell. Ten znovu zdôraznil, že prioritu Fedu zostáva dosiahnuť infláciu na úrovni 2 %. Centrálna banka je preto pripravená zvýšiť sadzby opäť, ak to bude nutné. Na prejav Powella zareagovali akciové trhy miernym poklesom.
Horská dráha. Pokles podnikateľskej aktivity v eurozóne sa v auguste prehĺbil omnoho viac, než sa čakalo. Súhrnný index nákupných manažérov klesol na 47,0 z júlových 48,6 bodu. To je najnižšia hodnota od novembra 2020. Ak je index pod 50 bodmi, znamená to pokles aktivity. Kto sleduje správy o európskej ekonomike, musí mu vývoj pripomínať horskú dráhu. Dobré novinky striedajú tie zlé a naopak.
BRICS => BRICSAEIES. Nie, nevyberáme náhodné znaky z písmenkovej polievky. Zoskupenie štátov BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína, Južná Afrika) sa rozšíri o Argentínu, Egypt, Irán, Etiópiu, Spojeným arabským emirátom a Saudskú Arábiu. Blok chce bojovať za záujmy „globálneho Juhu“ a vytvoriť protiváhu voči štátom G7. O členstvo v BRICS formálne požiadalo až 22 štátov, ale zoskupenie sa nerozšírilo od roku 2010.
Turecko sa prebúdza. Centrálna banka Turecka opäť zvýšila úrokové sadzby, a to o 7,5 p. b. na 25 %. Pod vedením novej guvernérky sa tak vracia k tradičnejším postupom boja s vysokou infláciou. Donedávna totiž centrálnu banku ovplyvňoval prezident Erdogan, ktorý presadzoval, aby banka úroky napriek vysokej inflácii znižovala. Potom, čo znova zvíťazil vo voľbách, už tak nekompromisný nie je. Zaujímavé.
Stále nechcú. 5 európskych štátov, menovite Poľsko, Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko a Slovensko podporujú návrh predĺžiť zákaz dovozu obilia z Ukrajiny do svojich krajín. Zákazom dovozu lacnejšieho obilia vraj chcú chrániť svojich poľnohospodárov.
Nvidia nenachádza strop. Čipový gigant zverejnil výsledky a opäť prekonal všetky očakávania. Nvidia navýšila aj výhľad na úrovni tržieb a naznačila, že bude z boomu okolo AI profitovať aj naďalej. Akcie po výsledkoch vystrelili o 7 % na nové maximá. Zdôrazňujeme však, že stále ide o vysoko rizikový a kolísavý titul a rozhodne nie je rozumné naň vsádzať všetky svoje prostriedky. Dlhodobo totiž vyhráva diverzifikované portfólio.
Subway na predaj. Jedna z najväčších sietí rýchleho občerstvenia Subway je na predaj. Ak sa vám v šuflíku povaľuje 8 miliárd eur, môžete si ju kúpiť aj vy. Spoločnosť, ktorá spustila sendvičové šialenstvo čelí v posledných rokoch viacerým kontroverziám vrátane zneužívania detí. Následne sa rýchly rozvoj siete zastavil a dnes je už štvrtina z viac ako 27 100 predajní v USA zatvorená.
Rizikový luxusný biznis. Akcie spoločnosti Watches of Switzerland, najväčšieho britského distribútora luxusných hodiniek, odpísali zo dňa na deň 25 % svojej hodnoty. Stalo sa tak potom, čo Rolex kúpil spoločnosť Bucherer, iného distribútora hodiniek. Investori sa totiž obávajú, že švajčiarsky výrobca hodiniek zmení prístup k prideľovaniu svojho tovaru medzi predajcov a bude (logicky) preferovať svoju vlastnú distribúciu.
Červení katarskí diabli. Manchester United v októbri prevezme katarský šejk Jassim bin Hamad Al-Thani. Za jeden z najcennejších športových klubov na svete zaplatí Jassi 7 miliárd eur. Anglická Premier Leauge sa v posledných rokoch stáva hračkou najbohatších ľudí sveta. Uvidíme či Jassi dokáže obnoviť trochu rednúcu slávu červených diablov.
Sme na čele! Opäť, ale len v rebríčku, v ktorom sa na 1. mieste vidieť nechceme. Na Slovensku je najhoršia dostupnosť bývania v Európe. Na obstaranie bytu o 70 metroch štvorcových treba priemerne 14,12 hrubých ročných platov. Nič na tom nezmenil ani fakt, že ceny nehnuteľností na Slovensku medziročne klesli o 6,5 % a od najvyššej hodnoty o 9 %. Všade dobre, doma najlepšie.
Minimálka vzrastie. Od roku 2024 sa Slovensku minimálna mzda zvýši zo 700 na 750 eur. Dohodli sa na tom zástupcovia zamestnávateľov a zamestnancov. Ak by k dohode nedošlo, zákonný automat by určil minimálnu mzdu na 57 % priemernej mzdy spred 2 rokov. Bola by tak o 6 eur nižšia. A za to si dnes už možno aj kúpite obed.
Megainvestícia pri Košiciach. Volvo uvažuje nad tým, že okrem výroby elektromobilov bude na východe Slovenska vyrábať aj batérie. Takáto investícia by mohla mať hodnotu niekoľkých miliárd eur a mala by veľký význam pre celý región. Slovensko zatiaľ v priťahovaní investícií na výrobu batérií zaostáva za Maďarskom i Poľskom.
Čo je nové v Portu?
Vo štvrtok 31. 8. sa v Brne uskutoční 3. ročník Cryptonight, neformálna konferencia o súčasnosti a budúcnosti kryptomien. V panelovej diskusii venovanej trendom a cyklickým javom na trhu kryptomien vystúpi Jakub Valníček, projektový manažér služby Portu Crypto. Na konferencii budú aj ďalší kolegovia z Portu, ktorí sa s vami radi pobavia nielen o kryptomenách. Pokiaľ si kúpite vstupenku do 28. 8. získate navyše tematický welcome drink!
Prajeme pekný víkend!
Slovensko má najmenej dostupné bývanie v Európe
Slovensko je v Európe najmenej dostupnou krajinou na kúpu vlastného bývania. Na obstaranie bytu o 70 metroch štvorcových treba priemerne 14,12 hrubých ročných platov.
FinTech review – Akcie Better.com stratili v prvom dni obchodovania 93 % a ďalšie FinTech novinky
Prinášame vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa.