Dnešný newsletter je špeciálny, pretože sa jedná už o jubilejný 300. diel, hoci na Slovensku ide v poradí o 73. časť. Výber toho najzaujímavejšieho, čo hýbe finančnými trhmi, ale aj ďalšie dôležité správy vám prinášame od samotného vzniku Portu už 5 rokov. Na začiatku newsletter pripravoval sám Radim Krejčí, dnes sa na ňom podieľa celý tím analytikov a týždenný prehľad noviniek si môžete prečítať v češtine, slovenčine a poľštine. Portu Newsletter nás veľmi baví, a dúfame, že to tak máte aj vy. Najviac nás teší váš záujem, Portu newsletter totiž odoberá viac ako 120 tisíc ľudí.
Po z väčšej časti nervóznom auguste sa v uplynulom týždni na akciové trhy vrátila dobrá nálada. Americký index S&P 500 vzrástol o 3 %, ešte lepšie je na tom Nasdaq Composite, ktorý si pripísal 3,5 %. Európsky index Euro Stoxx 50 posilnil o 1,7 %. Ázijské akcie sa na smere tentoraz zhodli, keď sa japonský index Nikkei 225 zvýšil o 3,4 %, a čínsky Hang Seng o 2,4 %.
Inflácia nepotešila. Medziročná inflácia v eurozóne zostala v auguste oproti predchádzajúcemu mesiacu stabilná na úrovni 5,3 %. Zostáva tak naďalej výrazne nad cieľovou hodnotou ECB. Klesla ale inflácia jadrová, ktorá nezahŕňa ceny energií a potravín. V medziročnom porovnaní klesla v auguste na 5,3 % oproti júlovým 5,5 %.
Nástup AI. Generatívnu umelú inteligenciu plánuje využiť 71 % svetových firiem. Lídri svetových spoločností považujú generatívnu umelú inteligenciu za najdôležitejšiu novú technológiu, ktorá bude pretvárať firmy a ich pracovné procesy. Nesľubujú od AI iba efektivitu, až 92 % respondentov vyjadrilo obavy z rizík spojených s novou technológiou.
Nerovnomerné zisky. Akciové trhy v tomto roku pokračujú v silnom oživovaní, neplatí to však rovnomerne. Najviac sa darí veľkým technologickým firmám, ktoré reprezentuje index Nasdaq 100. S veľkým odstupom nasleduje index S&P 500. Slabý výnos zatiaľ prinášajú malé firmy v indexe Russell 2000. Mikro spoločnosti v indexe Russell Micro Cap sú dokonca v strate. Menšie firmy sú citlivejšie na zvyšovanie úrokových sadzieb.
Automobilky šliapli na plyn. Veľké svetové automobilky v 2. štvrťroku zvýšili svoje zisky o 31 % na nové maximum takmer 40 miliárd eur. Tržby im medziročne vzrástli o 18 %. Najvyššiu ziskovosť dosiahol Mercedes-Benz (13 %), nasledovaný Kiou (13 %) a BMW (11,7 %). Zisky zvýšili všetky hlavné automobilky s výnimkou Tesly a Fordu.
BYD medzi elitou. Čínsky výrobca elektromobilov BYD sa z hľadiska veľkosti tržieb prebojoval medzi 10 najväčších automobiliek sveta a predbehol dokonca Mercedes aj BMW. V prvej polovici roka zvýšil príjmy medziročne o 96 % a predal 1,25 milióna áut. BYD bol ešte v roku 2022 z hľadiska tržieb až 16. najväčšou automobilkou a v roku 2021 nebol ani v prvej dvadsiatke.
Vzostup a pád. Tak by sa dal popísať príbeh vietnamského výrobcu elektromobilov Vinfast. Spoločnosť sa stala 3. najcennejšou automobilkou sveta po Tesle a Toyote, pričom na burze debutovala len pred 2 týždňami prostredníctvom špeciálnej akvizičnej firmy (SPAC). Túto priečku si ale udržala len niekoľko hodín. Odvtedy jej akcie prudko klesli, stále je síce 5. najcennejšou automobilkou, dá sa ale predpokladať, že ani túto priečku si dlho Vinfast neudrží.
Nový európsky vládca? Skupina luxusných značiek LVMH môže po dlhých rokoch stratiť svoj trón pre najcennejšiu európsku spoločnosť. Vyzýva ho totiž farmaceutický gigant Novo Nordisk, ktorého akcie za posledných 5 rokov vzrástli o 315 %. Dánska firma vyvíja mnoho liekov, najznámejším je Ozempic na liečbu cukrovky. Ťaží ale tiež z potenciálu svojho lieku na obezitu Wegovy.
Evergrande späť na burze. Po viac ako 17 mesačnej pauze sa na hongkongskej burze obnovilo obchodovanie s akciami developera Evergrande. Akcie firmy okamžite oslabili o viac ako 80 %, čo z jej trhovej hodnoty odobralo vyše 2 miliardy USD. Evergrande je v súčasnosti najzadlženejší developer na svete a na burzu sa vrátil aj preto, že keby pozastavenie obchodovania s jeho akciami dosiahlo 18 mesiacov, hrozilo by firme vyradenie z burzy.
Neskoro, ale predsa. Najväčšia kryptomenová burza Binance uvažuje o odchode z Ruska. Binance mala navyše pomáhať ľuďom z Ruska prevádzať peniaze do zahraničia, čo ale hovorca burzy (nečakane) odmietol. Binance o stiahnutí z Ruska uvažuje hlavne kvôli drobnohľadu regulátorov v USA, a keby sa spolupráca naozaj potvrdila, pozícia firmy by sa ešte viac skomplikovala.
Všetci budeme milionári! Aspoň tak to naznačuje trend. Počet dolárových milionárov v posledných 20 rokov prudko rástol. Najviac milionárov majú Spojené štáty, kde sa milionári strojnásobili na 22,7 milióna, a 1 z 15 obyvateľov je milionárom. Nasledujú Čína, kde však milionári tvoria len 0,4 % populácie, a krajiny “západného sveta”.
India na mesiaci. Najľudnatejšia krajina sveta sa po USA, Rusku a Číne stala 4. krajinou, ktorá úspešne pristála na Mesiaci. Ako prvá ale pristála v blízkosti jeho južného pólu. Z bezposádkového modulu má teraz vyjsť šesťkolesové robotické vozidlo, ktoré bude skúmať mesačný povrch. Tmavé krátery v oblasti južného pólu by podľa vedcov mohli skrývať zmrznutú vodu, čo by podporilo plány na budúce osídlenie prirodzenej obežnice Zeme.
Krátka pamäť. Podiel nedemokraticky zmýšľajúcich ľudí na Slovensku rastie, je ich až 23 %. Do sféry Ruska by chcela patriť necelá tretina ľudí. V tomto sme európskym paradoxom, pretože väčšina štátov, ktoré prišli navštíviť ruské tanky, tak ako nás v 1968, majú o Rusku jasnú predstavu. Po novom ju má už aj Ukrajina. Ako to súvisí s ekonomickým newsletterom? Prvá Československá republika patrila medzi 10 najrozvinutejších krajín sveta. Potom prišiel komunizmus a ruský vplyv… doplácame na to dodnes.
Poľnohospodárske ceny klesajú. V júli 2023 ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne klesli o 22,2 %, klesli prvýkrát od začiatku roka 2021. Ceny rastlinných výrobkov boli o 30 % nižšie ako vlani, ceny živočíšnych výrobkov vzrástli o 14,4 %. Nižšie ceny poľnohospodárskych výrobkov by sa o nejaký čas mohli odzrkadliť aj na nižších cenách potravín.
InoBat našiel investora. Slovenská baterkáreň InoBat získala prvého strategického investora. Ide o čínsku spoločnosť Gotion, ktorá je jedným z najväčších výrobcov batérií na svete. Získa štvrtinový podiel vo firme. Medzi ďalších investorov InoBatu patrí ťažobný koncern Rio Tinto alebo indický výrobca batérií Amara Raja. InoBat plánuje rozšíriť svoju produkciu do Košíc, Veľkej Británie a Španielska, ale zatiaľ na expanziu zháňa kapitál.
Čo je nové v Portu?
Sen o prvej miliarde českých korún pod správou už máme v Portu nejaký ten piatok prekonaný. Nedávno sme ale prekonali ďalšiu métu, a to v prepočte 1 miliardu USD pod správou. Čoskoro snáď tiež prekonáme 1 miliardu eur. Ďakujeme vám za dôveru, berieme to ako záväzok neustále zlepšovať naše služby a tvoriť ešte lepšie miesto pre vaše peniaze.
Na záver by sme chceli všetkým čitateľom nášho newsletteru veľmi poďakovať. Bez vás by to nebolo ono. Snažíme sa vám prinášať novinky zrozumiteľnou a mierne odľahčenou formou. Záujmu o newsletter si veľmi vážime, zároveň ale nechceme zaspať na vavrínoch, pokiaľ tak máte nápad, ako newsletter ešte zlepšiť, nebojte sa nám to napísať priamo v odpovedi na tento email. Všetky návrhy čítame a sú pre nás dôležité.
Prajeme pekný víkend!
FinTech review – Bitcoin rastie po tom, čo sa súd postavil proti SEC a ďalšie FinTech novinky
Prinášame vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa.