Najsledovanejšie akciové indexy v uplynulom týždni rástli a na trhy sa tak po pesimistickom minulom týždni vrátila dobrá nálada. Americký index S&P 500 vzrástol o 0,7 %, technologický Nasdaq Composite si pripísal 0,5 %. Optimisticky boli naladení aj investori do európskych akcií, keď sa Euro Stoxx 50 zvýšil o 1,6 %. Podobne na tom boli aj japonské akcie, keď Nikkei 225 získal 3,0 %. Naopak čínsky Hang Seng stráca 0,1 %.
Rastúca inflácia neprekvapila. Medziročná inflácia v USA v auguste vzrástla na 3,7 %. Trhy ale s rastúcou infláciou počítali, a tak ich nové číslo nijako nevystrašilo. To aj napriek tomu, že bol nárast o 0,1 p. b. vyšší, než analytici očakávali. Americká centrálna banka sleduje hlavne jadrovú infláciu bez volatilných cien energií a potravín, tá dosiahla na 4,3 %. Práve toto číslo by mohlo prinútiť Fed, aby budúci týždeň ponechal svoju kľúčovú sadzbu v pásme 5,25 – 5,5 % a sadzby ďalej nedvíhal.
EÚ spomaľuje. Ekonomika Európskej únie si v tomto aj budúcom roku zrejme povedie horšie, než pôvodne očakávala Európska komisia. HDP EÚ by sa mal tento rok zvýšiť „iba“ o 0,8 %. Ešte vlani pritom ekonomika Únie vzrástla o 3,4 %. Obavy vzbudzuje predovšetkým nemecká ekonomika, ktorá by v tomto roku mala klesnúť o 0,4 %. Inflácia v celej EÚ by mala dosiahnuť 5,6 % v roku 2023 a 2,9 % v roku 2024.
Posledné zvýšenie? Európska centrálna banka opäť zvýšila svoju sadzbu pre vkladové facility o 0,25 p. b. na 4 %. Ide o vôbec najvyššiu hodnotu od zavedenia eura v roku 1999. Inflácia je síce v eurozóne najnižšia od januára 2022, s infláciou vo výške 5,3 % ale môže byť ECB len ťažko spokojná. Napriek tomu je pravdepodobné, že ECB proces zvyšovania úrokových sadzieb preruší, aby neriskovala ďalší ekonomický prepad a následne bude monetárnu politiku určovať podľa vývoja inflácie a hospodárskych dát.
Indické akcie na vrchole. Index Nifty 50, ktorý sleduje hodnotu najväčších indických spoločností kótovaných na tamojšej burze, dosiahol nové maximá. Za rastom stoja predovšetkým dobré výsledky firiem spracovávajúcich kovy a nehnuteľnostných spoločností. Pokračuje tiež prílev investícií do indických firiem s malou a strednou kapitalizáciou. Pokiaľ už premýšľate, kde indické akcie nakúpiť, nemusíte mať strach. Akcie indických firiem sú súčasťou ETF zameraných na rozvojové trhy, obsiahnutých v Portu portfóliách.
Zápasníci na Wall Street. Akcie TKO, čo je spoločnosť, ktorá vznikla zlúčením WWE a UFC (obe organizujú bojové zápasy), sa tento utorok začali obchodovať na newyorskej burze. Firma sa v budúcnosti chce zamerať okrem wrestlingu aj na ďalšie, iné ako bojové športy. Akcie firmy v prvý deň obchodovania na najväčšej burze sveta, sídliacej na legendárnej Wall Street, vzrástli o 2,4 %.
Euro-indická cesta. Na samite G20 bol predstavený nový dopravný projekt, ktorý má lepšie prepojiť Európu, Blízky východ a Indiu. Ide o odpoveď Západu na čínsku „novú Hodvábnu cestu“. Projekt v nasledujúcich rokoch ráta s investíciami vo výške až 300 miliárd eur do infraštruktúry v rozvíjajúcich sa krajinách. My sa medzitým pokúsime spojiť po 30 rokoch Bratislavu s Košicami, uvidíme kto bude prvý. Optimisti nie sme.
Škaredé dotácie? Európska únia začne vyšetrovanie ohľadom príliš lacných elektromobilov pochádzajúcich z Číny. Podľa šéfky Európskej komisie von der Leyenovej je ich cena umelo udržiavaná na nízkej úrovni vďaka obrovským čínskym dotáciám. Že sa dotácia nepáči práve EÚ sa zdá ako prekvapivé, Čína ale svojim firmám vo veľkom pomáha dlhodobo. Predtým aj vďaka tomu získala silné postavenie vo výrobe solárnych panelov.
Záchranca Amazon a Microsoft. Amazon bude financovať najväčšie zariadenie na odsávanie uhlíka zo vzduchu. Technologický gigant pomôže vznikajúcemu zariadeniu tým, že od neho odkúpi štvrť milióna metrických ton zachyteného uhlíka. To zodpovedá ročným emisiám viac ako 55 tisíc benzínových áut. Podporu podobného projektu nedávno oznámil aj Microsoft. Začína súboj gigantov o záchranu planéty?
Barbie sandále vypredané. Najväčší tohtoročný filmový trhák Barbie pomáha výrobcovi sandálov Birkenstock. Dôvodom je scéna na konci filmu, kedy sa hlavná hrdinka prezúva do sandálov legendárnej nemeckej značky. Diváci sa z kín nahrnuli rovno do obchodov a model v ružovej farbe úplne vykúpili. Takáto reklama prišla v najlepšej možnej chvíli, Birkenstock by mal čoskoro vstúpiť na newyorskú burzu. Prvá verejná ponuka akcií (IPO) by mala podľa odhadov firmu oceniť na najmenej na 8 miliárd USD.
Fuj. Teda mňam. Možno to človek hovorí, keď príde do styku s durianom, ktorý je považovaný za najsmradľavejšie ovocie. Napriek tomu má ale stále viac priaznivcov. Celosvetový dopyt po ňom od vlaňajška vyskočil o 400 %. Dôvodom je okrem iného vysoká spotreba v Číne. Práve tam nie je durian vnímaný len ako ovocie, ale používa sa ako darček k zásnubám, novomanželom alebo budúcim svokrom. Ak teda chcete „potešiť“ svoju svokru, máme pre vás tip.
Inflácia zvoľňuje. Medziročná inflácia na Slovensku v auguste klesla na 8,9 % a je najnižšia od februára 2022. Rast cien spomaľuje už 6 mesiacov v rade. V porovnaní s júlom sa spotrebiteľské ceny nezmenili. Pozitívnou správou je, že s infláciou konečne drží krok aj rast miezd. Reálne mzdy v júli po viac než roku stúpali vo väčšine odvetví ekonomiky. Opäť si tak kúpime o niečo viac.
Ekologickejší priemysel. Slovenský priemysel “ozelenie” za 470 miliónov eur. Modernizačný fond podporí podniky U.S. Steel Košice, Duslo Šaľa, Mondi SCP, Slovnaft, Rona a Danucem Slovensko. Šestica priemyselných podnikov patrí do kategórie najväčších producentov emisií skleníkových plynov na Slovensku. Dotácia firmám pomôže zmenšiť emisie a prejsť na zelenšie technológie a nám sa bude dýchať o niečo lepšie. A možno aj nie, uvidíme po 30. septembri.
Najdôležitejšie na záver. Od pandémie na Slovensku zanikla štvrtiny krčiem. Od roku 2019 zanikla štvrtina typických krčiem a celkový počet prevádzok klesol o 15 percent. Lockdowny, rast energií, ale aj tlak na rast miezd v tomto odvetví donútilo viaceré prevádzky zatvoriť, najčastejšie na dedinách. Čo na to ale miestni pivkári?
Čo je nové v Portu?
Zvýšenie úrokových sadzieb ECB so sebou prináša dobrú správu pre našich klientov. Od 20. septembra zvýšime úročenie eurovej Investičnej rezervy. Novo tak bude úroková sadzba vo výške 3,5 % p.a.
Chceli by ste sa nás na niečo spýtať alebo sa len porozprávať so zakladateľom Portu, Radimom Krejčím, a zatiaľ ste nemali tú možnosť? Radi by sme vás pozvali na stretnutie Portu investorov, ktoré sa uskutoční vo štvrtok 21. 9. 2023 od 18:00 v Hauch Gallery v Prahe. Udalosť bude neformálneho rázu a pri rozhovoroch nad pohárom vína si budete môcť pozrieť aj výstavu Phantoms of Portu Gallery. Budeme radi, keď nám vašu plánovanú účasť oznámite na facebookovej udalosti.
Prajeme pekný víkend!
S Portu sa daní obávať nemusíte
Naše portfóliá sú optimalizované tak, aby ste sa vyhli plateniu daní a zároveň platili čo najnižšie poplatky. Obavy z investovania tak môžete zavesiť na klinec.
FinTech review – Polovica ľudí v Turecku vlastní kryptomeny a ďalšie FinTech novinky
Prinášame vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa.
Medziročná inflácia pokračuje v poklese, v auguste dosiahla 8,9 %
V auguste 2023 sa pod vplyvom spomalenia rastu cien potravín a nákladov na bývanie dostala medziročná inflácia na hodnotu 8,9 %, čo je najnižšia hodnota od februára 2022.