Nový prísny pohľad amerického Fedu na budúci vývoj sadzieb znervóznil investorov a všetky významné indexy zakončujú týždeň v červených číslach. Index S&P 500 odpísal 2,7 %, Nasdaq Composite 3,3 %. Európsky Euro Stoxx 50 je nižšie o 2,1 %. Bilanciu nezachránila ani Ázia. Japonský Nikkei 225 klesol až o 3,4 % a čínsky Hang Seng končí v strate 0,7 %.
Inflácia na kozmetike. Medziročné tempo rastu inflácie v eurozóne v auguste mierne spomalilo na 5,2 % z júlových 5,3 %. Ide teda len o kozmetickú zmenu. V rámci EÚ sa medziročná miera inflácie v auguste 2023 znížila na 5,9 % z júlových 6,1 % a z 10,1 % v auguste 2022. Augustová miera inflácie v eurozóne je najnižšia od januára 2022, ale stále výrazne prevyšuje 2 % inflačný cieľ ECB.
Jastrabia pauza. Fed v súlade s očakávaním trhu rozhodol o ponechaní úrokových sadzieb v rozmedzí 5,25 až 5,50 %. Trh ale zareagoval negatívne kvôli novej jastrabej prognóze, podľa ktorej je zvýšenie sadzieb v novembri veľmi pravdepodobné. Americký HDP má v roku 2024 vzrásť o 1,5 % a ďalšie zvýšenie sadzieb má ešte ekonomika USA „zvládnuť“. Predseda Fedu Powell tiež zopakoval, že úrokové sadzby zostanú vysoko dlhšiu dobu.
Obavy sa prehlbujú. Od marca 2022, kedy Fed začal zvyšovať úrokové sadzby, sa svetoví CEO’s postupne stále viac obávajú spomalenia ekonomiky. Prieskum medzi generálnymi riaditeľmi má za cieľ poskytnúť obraz o budúcom smerovaní americkej ekonomiky tým, že ich žiada, aby oznámili očakávania svojich spoločností ohľadom tržieb, plánov na kapitálové výdavky a najímanie zamestnancov v nasledujúcich šiestich mesiacoch.
Ropa opäť straší. Cena ropy Brent prvý raz od minulého roka dosiahla 95 USD za barel. V priebehu niekoľkých mesiacov tak stúpla o tretinu. Zdražovanie spôsobili obavy zo slabej produkcie ropy v USA, čo zvýšilo obavy z nedostatočnej ponuky, pretože už predtým obmedzil ťažbu kartel OPEC+. Viacerí predstavitelia ropných firiem očakávajú, že cena čoskoro presiahne hranicu 100 USD, čo je zlá správa. Vyššie ceny ropy budú sťažovať znižovanie inflácie.
Opäť potvrdené: pasívne investovanie drví aktívne. Nové zverejnené dáta z USA ukazujú, že aktívne riadené fondy v dlhodobom horizonte nedokážu porážať tie pasívne spravované, teda ETF. Napríklad v 20-ročnom horizonte svojou výkonnosťou zaostáva viac ako 90 % aktívne riadených fondov. Dlhodobý investor v aktívne riadenom fonde tak má takmer istotu, že dopadne horšie ako investor do ETF, ktoré kopíruje celý trh. To je dôvod, prečo v Portu k investovaniu pristupujeme pasívne a robíme ho jednoduché a efektívne.
Kam smeruje kapitál? Investori do ETF a podielových fondov v tomto roku zavrhli akcie a zamerali sa viac na dlhopisy a najmä peňažné trhy. Do peňazných trhov pritiekol až 1 bilión a do dlhopisov 236 miliárd USD. Investori využívajú vysoké úrokové sadzby, ktoré im umožňujú vysoký výnos s nízkym rizikom. Príkladom je naša Investičná rezerva. Akciám sa ale aj tak darí dobre, čo potvrdzuje, že investori s diverzifikovaným portfóliom a dlhodobým horizontom sa nemusia báť akejkoľvek situácie.
Put(in) control. Vrchný ekonóm Ruska, ktorí si ešte nedávno nelámal hlavu nad poklesom hodnoty rubľa, dnes žiada o jeho podporu. Ruská mena za 1 rok stratila oproti doláru 38 % hodnoty, čo spôsobuje infláciu, ktorá by mala dosiahnuť v tomto roku 7,5 %. Tamojšia centrálna banka od júla zvýšila úrokovú sadzbu z 8,5 na 13 %, ale zatiaľ ani to nepomohlo. My jedno analytické riešenie pre pána prezidenta máme. Zastaviť vojnu na Ukrajine.
Dlh späť na rekorde. Globálny dlh dosiahol v 2. štvrťroku tohto roku rekordnú výšku 307 biliónov USD, a to aj napriek rastúcim úrokovým sadzbám, ktoré obmedzujú dostupnosť bankových úverov. Na raste dlhu najviac podieľali rozvinuté ekonomiky, ako sú Spojené štáty a Japonsko. V dolárovom vyjadrení vzrástol globálny dlh v prvej polovici roku 2023 o 10 biliónov USD a za posledných desať rokov o sto biliónov.
Teraz je ten správny čas. Po “mŕtvom” roku 2022 sa firmy rozhodli opäť vstupovať na akciovú burzu. Za prvý polrok 2023 počet a hodnota IPO (primárny úpis akcií) už prevýšila minulý rok. Len v posledných dňoch pritom debutovali na burze veľké spoločnosti ako ARM, Instacart, Klavyio a čoskoro i Birkenstock. Vyššie množstvo IPO signalizuje, že investori majú opäť apetít aj po riskantných tituloch.
Toshiba mimo burzy. Symbol japonského hospodárskeho vzostupu Toshiba bude po 74 rokoch stiahnutý z burzy v Tokiu. Spoločnosť Japan Industrial Partners kúpila 78,65 % akcií Toshiby a otvorila tak cestu k tomu, aby sa cenné papiere jedného z najväčších japonských priemyselných konglomerátov po 74 rokoch stiahli z akciového trhu. CEO Toshiby uviedol, že ide o „významný krok smerom k novej budúcnosti s novým akcionárom”.
Drahší mekáč. McDonald’s po takmer 30 rokoch zvyšuje poplatok za prevádzku nových franšízingových pobočiek v USA. Od januára sa poplatok zvýši na 5 % zo súčasných 4 % tržieb reštaurácie. Na základe franšízingových dohôd funguje 95 % z približne 13 400 reštaurácií McDonald’s v USA. No nekúp to.
Veľká práca, malá pláca. Obyvatelia Slovenska podľa Eurostatu stále pracujú viac než priemerní Európania. Týždenný pracovný čas v EÚ v priemere vlani dosahoval 37,5 hodiny, kým na Slovensku 39,6 hodiny. Mzdami pritom Slováci za priemerom tiež zaostávajú. Najdlhšie pracujú Gréci (41 hod.), najkratšie Holanďania (33,2 hod.). Uvidíme ako zmení situáciu 4-dňový pracovný týždeň, ktorý už otestovali Briti a chystajú ho aj Nemci.
Kávu si (ne)osladím. Cukor je najdrahší za 12 rokov, môže za to sucho v Indii. Od roku 2020 jeho cena vzrástla o viac ako 150 % na 0,60 USD za kilogram. Zdraženie cítiť aj v obchodoch, keďže ceny cukru a cukroviniek rástli v júli medziročne spomedzi všetkých potravín najrýchlejšie, až o 26 % ročne. Dobrou správou je, že európske ceny môžu čoskoro klesať vďaka silnej úrode na Ukrajine.
Uťahovanie opaskov. Slovensko má najvyšší deficit verejných financií v EÚ a tak nás čakajú roky šetrenia. Podľa dočasného premiéra Ódora bude potrebná konsolidácia v nasledujúcich 4 rokoch až na úrovni 3 % HDP alebo 0,75 % HDP ročne. Optimálne číslo je skôr bližšie k 5 % HDP. Uvidíme ako sa s výzvou popasuje nová vláda, treba sa ale pripraviť, že šetrenie pocítime.
Porastieme pomalšie. Rozpočtová rada mierne zhoršila vyhliadky hospodárskeho rastu na tento aj budúci rok. Prognózu rastu na roky 2023 a 2024 Rada pre rozpočtovú zodpovednosť znížila zhodne o 0,1 p.b. Na tento rok ráta s rastom HDP o 1,2 % a na budúci o 1,4 %. Výraznejšie oživenie očakáva až v roku 2025.
Čo je nové v Portu?
Minulý týždeň sa rozhodla ECB opäť zvýšiť základnú úrokovú sadzbu. Vo všeobecnosti zlá správa však môže byť pre Portu investorov dobrá správa, pretože vďaka tomu navyšujeme výnos na eurovej Investičnej rezerve z 3,25 na 3,50 %.
Máme ďalší miľník za sebou. Zatiaľ čo nedávno sme v Portu prekonali 1 miliardu USD pod správou, tentoraz naša skupina Investor na Portu prekonala hranicu 11 000 členov na Facebooku. Ak v nej ešte nie ste, neváhajte sa do nej pridať.
Prajeme pekný víkend!
Navyšujeme výnos na eurovej Investičnej rezerve
Keďže sa minulý týždeň rozhodla ECB zvýšiť základnú úrokovú sadzbu, zvýšili sme aj my výnos na eurovej investičnej rezerve z 3,25 na 3,5 %.
Stratená dekáda Číny alebo koniec jednej éry?
Čínu trápia mnohé ekonomické problémy, ktoré tlačia ceny tamojších akcií nadol. Medzi ekonómami sa otvorene začína hovoriť o stratenej čínskej dekáde a konci jednej éry.
FinTech review – TikTok dostal pokutu od EÚ a ďalšie FinTech novinky
Prinášame vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa.