Posledný septembrový týždeň sa akciovým trhom mimo európskeho kontinentu nedarilo. S&P 500 skončil na nule, Nasdaq Composite stratil 0,9 %. Euro Stoxx 50 končí nižšie o 0,4 %. Japonský Nikkei 225 uzatvára týždeň so stratou 1,7 %, zatiaľ čo čínsky Hang Seng odpísal 1,4 %.
Prekvapivé čísla z Európy. Medziročné tempo rastu inflácie v eurozóne v septembri výrazne kleslo na 4,3 % z 5,2 % v auguste a je najnižšia za 2 roky. To môže presvedčiť ECB k tomu, aby zvýšila úrokové sadzby dostatočne na to, aby do roku 2025 stlačila infláciu k svojmu cieľu na úrovni 2 %. Inflácia na Slovensku sa zvoľnila na 8,9 % z augustových 9,6 % a je najvyššia v eurozóne.
Výnosy dlhopisov stúpajú. Výnosy 10-ročných amerických dlhopisov stúpli na 16-ročné maximum na 4,57 %. Tlak na dlhopisy zvýšili obavy trhov, že úrokové sadzby v USA zostanú na vysokej úrovni dlhý čas. Rýchlo stúpajú aj globálne dlhopisové výnosy, ktoré dosiahli 15-ročné maximum 4,14 %. S rastom dlhopisových výnosov ceny dlhopisov zrkadlovo klesajú. Na čas dlhopisov tak investori stále čakajú.
Ďalší bull run? V 84 % prípadoch, keď index S&P 500 v prvých troch kvartáloch stúpol o 10 až 20 %, v poslednom štvrťroku zakončil v pluse. V tomto roku si index pripísal 13 % a tak je veľká pravdepodobnosť, že na konci roku americké akcie posilnia. To ale nie je niečo, na čo by sa investori vo všeobecnosti mali spoliehať. Jediné čo je isté, je to, že trhy rastú najmä v horizonte dlhodobom.
V Číne je rušno. Čínu trápia vážne ekonomické problémy, ktoré sú spojené najmä so sektorom nehnuteľností, na ktorý je napojená tretina ekonomiky. Podľa bývaleho riaditeľa štatistického úradu je bublina tak nafúknutá, že ani celá čínska populácia (1,4 miliardy ľudí), by nedokázala zaplniť prázdne byty v krajine. Medzitým je šéf Evergrande, symbolu realitnej bubliny, Sü Ťia-jin zadržiavaný políciou. Kedysi najbohatší človek Číny, ktorý prišiel o 40 miliárd USD, si tak “trošku” pohoršil.
India potiahne svet. India nebude ťahať svet iba populačne, ale aj ekonomickým rastom. V roku 2023 by mal HDP Indie stúpnuť o 6,3 % a o rok neskôr o 6 %, čím prekoná ďalšie rozvojové ekonomiky. Globálne hospodárstvo sa má zvýšiť o 3 a 2,7 %. Rast ekonomiky o 2,2 a 1,3 % sa prognózuje USA a iba 0,6 a 1,1 % eurozóne. “Chorým” mužom Európy je tentokrát Nemecko, ktoré je v recesii. Tradične sa trápi aj Argentína, ale tá je aspoň futbalovým majstrom sveta, Nemci nepostúpili ani zo skupiny.
Amazon nespí. Americký technologický gigant v rámci investícií do umelej inteligencie oznámil investíciu vo výške 4 miliárd USD do startupu Anthropic, ktorý by v tejto oblasti mal byť jeho kľúčovým partnerom. Anthropic tak presunie väčšinu svojho softvéru do dátových centier Amazonu a bude využívať domáce čipy tejto cloudovej divízie na trénovanie modelov, ktoré používa na prevádzku chatbotov a ďalších aplikácií.
Microsoft môže oslavovať. Britský Úrad pre hospodársku súťaž a trhy predbežne odsúhlasil prevzatie hernej spoločnosti Activision Blizzard, ktoré doteraz blokoval. Microsoft ale urobil potrebné kroky na to, aby transakcia vo výške 69 miliárd USD mohla byť schválená. Veľkou prekážkou v transakcii bolo zapojenie Microsoftu do cloudového hrania, v ktorom by si cez Activision mohol vytvoriť monopolné postavenie. Definitívne rozhodnutie padne 6. októbra.
Is Aston Martin back? Akcie britskej automobilky Aston Martin vzrástli o 13 % po tom, čo v nej na 26,2 % navýšil podiel väčšinový akcionár Lawrence Stroll. Automobilka je uprostred snahy o zmenu od doby, keď ho v roku 2020 kanadský miliardár zachránil. Za Strollovho pôsobenia sa Aston Martin ako tím výrazne zlepšil aj vo Formule 1, kde jazdí Fernando Alonso a Strollov syn Lanke.
Za dôchodkom do Nórska? Podľa Global Retirement indexu je najlepšou krajinou pre odchod do dôchodku Nórsko. Index porovnáva dostupnosť zdravotnej starostlivosti, výšku daní, kvalitu uživota, ale aj finančné zázemie. Slovensko sa umiestnilo na 27. pozícii. Ďalší z dôvodov, prečo sa s dôchodkom nespoliehať na štát, ale radšej investovať.
Budeme sa mať lepšie. Nehovoríme teraz o voľbách, aj keď bodaj by. Hovoríme o reálnych mzdách, ktoré v druhej polovici majú medziročne vzrásť o 2 až 3 %. Pomôcť k tomu má nižšia inflácia a silný rast miezd, na ktoré tlačí nízka nezamestnanosť. Okolo 3 % majú rásť reálne mzdy aj v ďalších rokoch, čo znamená, že si budeme môcť dovoliť viac ako predtým. O tomto trende sme avizovali už skôr a sme radi, že Rozpočtová rada zodpovednosti nám dala za pravdu.
Lacnejšie bývanie. Na Slovensku sa po 2 rokoch prepadu začína zlepšovať dostupnosť bývania. Poďakovať za to môžeme poklesu cien nehnuteľností, rastu miezd a vysokým úrokovým sadzbám, ktoré obmedzujú dopyt po bývaní. Stále ale nie je veľmi nad čím jasať, pretože Slovensko má najnižšiu dostupnosť bývania v Európe, hneď pred Českom. Na priemerný byt s rozlohou 70m štvorcových v priemere potrebujeme až 14,12 hrubých ročných platov.
Potlesk pre úradnícku vládu. Riziko nevyčerpania starých eurofondov kleslo na asi 100 miliónov eur. Pri nástupe vlády pod jeho vedením bolo toto riziko odhadované na 800 miliónov eur. V súčasnom programovom období malo Slovensko z európskych zdrojov k dispozícií 11,3 miliardy eur. Dočasná vláda sa zároveň rozhodla rozbehnúť výzvy na nové obdobie. Tak predsa sa to dá.
Prajeme pekný víkend!
Inflácia v eurozóne v septembri prekvapivo rýchlo klesla na 4,3 %
Medziročné tempo rastu inflácie v eurozóne v septembri výrazne kleslo na 4,3 % z 5,2 % v auguste a je najnižšia za 2 roky.
FinTech review – Atom Bank bude merať vplyv hypotekárneho portfólia na klímu a ďalšie FinTech novinky
Prinášame vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa.