Začiatok októbra so sebou zlepšenie nálady na akciové trhy nepriniesol, a tak tie najvýznamnejšie indexy za uplynulý týždeň strácajú. Americký index S&P 500 klesol o 1,3 %, technologický Nasdaq Composite bol na tom o niečo lepšie, keď odpísal 0,6 %. Nálada sa nezlepšila ani v Európe a Euro Stoxx 500 sa prepadol o 1,3 %. Zápornú bilanciu nezachránila ani Ázia, japonský index Nikkei 225 klesol o 2,6 % a čínsky Hang Seng o 1,8 %.
Trh práce slabne? Podľa stredajšej správy ADP sa rast miezd v súkromnom sektore v septembri prudko znížil, čo môže značiť uvoľňujúci sa trh práce. Spoločnosť uviedla, že v septembri došlo k nárastu počtu pracovných miest o 89 tisíc, čo je oproti augustovým 180 tisícom výrazne menej. Možno ešte dôležitejšie je, že správa poskytuje určitú známku toho, že historicky napätý trh práce by sa mohol uvoľniť a dať Fedu určitý podnet na to, aby prestal zvyšovať úrokové sadzby, čo by bol pozitívny signál pre akciové trhy.
Preč z Číny. Svetové zahraničné fondy pokračujú v znižovaní svojich investícií do čínskych akcií. Priemerná investícia týchto fondov sa podľa banky Morgan Stanley v septembri prepadla na najnižšie úrovne od roku 2020. Dôvodom sú napäté vzťahy s USA. Z Číny ale začínajú utekať nielen fondy, ale aj drobní investori. Nenaplnili sa totiž nádeje, že tamojšie hospodárstvo prudko ožije po skončení protiepidemických opatrení, ktoré boli veľmi prísne kvôli politike nulovej tolerancie.
Padá zlato, želajte si niečo. Cena zlata zostúpila na najnižšiu úroveň za takmer 7 mesiacov a blíži sa k hranici 1 800 USD za trójsku uncu (31,1 gramu). Cenu žltého kovu tlačí dole očakávania, že úrokové sadzby zostanú po dlhšiu dobu na vyšších úrovniach. Vysoké úrokové sadzby sú pre cenu zlata nepriaznivé, pretože prehlbujú jeho nevýhodu proti investíciám prinášajúcim úroky, ako sú napríklad dlhopisy.
Navštívila ropa Disneyland? Cena ropy sa správa, ako keby bola na horskej dráhe v zábavnom parku. Od júna do minulého týždňa stúpla o tretinu, aby v predchádzajúcom týždni klesla o 10 %. Investori sa chytajú za hlavu pri predikciách, ktoré ovplyvňuje obmedzenia ťažby krajín OPEC+ na jednej strane a slabší dopyt v dôsledku pomalšieho hospodárskeho rastu.
Nemecko potrebuje reformy. Podľa výkonnej riaditeľky Medzinárodného menového fondu Kristaliny Georgievovej Nemecko potrebuje vzhľadom na súčasné globálne hospodárske problémy štrukturálne reformy. Zamerať sa má krajina hlavne na automobilový priemysel. MMF predpovedá nemeckej ekonomike v tomto roku miernu recesiu (0,4 %), ale je presvedčený, že sa z krajina z ťažkej situácie dostane, akonáhle sa zmierni cenový šok spôsobený vyššími cenami energií.
Sám, bez domova a chudobný. V Spojených štátoch klesol index dostupnosti bývania oproti roku 2021 o takmer polovicu. Zaobstarať si tak bývanie v USA je ťažšie ako počas realitnej bubliny, ktorá vyústila do finančnej krízy v rokoch 2007 a 2008. Za poklesom dostupnosti sú rasty cien nehnuteľností, ale aj vyššie úroky na hypotékach. Čo na to Kevin, opäť strávi Vianoce v Central Parku?
Taylor Swift ekonómia. Ekonomický rast USA zostáva prekvapivo silný napriek vysokým úrokovým sadzbám. Pomáha mu najmä silná spotreba, pretože Američania utrácajú peniaze od cestovania až po Eras tour speváčky Taylor Swift. Turné má zarobiť iba v USA 2,2 miliardy USD, čo je najviac v histórií. Spojeným štátom tak ekonomicky pomáha mentalita YOLO (žijem len raz), Taylor Swift, Barbie a podobné fenomény súčasnosti.
Nezaplatíme. Aspoň zatiaľ. Prevádzkovateľ coworkingov WeWork nezaplatí dve sady platieb úrokov v celkovej výške viac ako 95 miliónov USD. Firma uviedla, že má na zaplatenie úrokov 30 dní, kým jej hrozia sankcie. Dodala, že potrebnú hotovosť k dispozícii má, a rozhodnúť zaplatiť „sa tak môže v budúcnosti“. Akcionárov firmy to ale veľmi nepotešilo a akcie firmy sa nasledujúci deň prepadli o 20 %.
Zaplatíme si za Facebook? Sociálne platformy firmy Meta možno zavedú poplatok pre európskych používateľov, ak nebudú chcieť zobrazovanie reklám. Mohlo by ísť o 10 eur mesačne a princíp by bol rovnaký ako v prípade Netflixu. Návrh je pokusom Mety splniť nariadenia EÚ, ktoré môžu obmedziť schopnosť spoločnosti prispôsobovať reklamy užívateľom bez ich súhlasu. Okej, toto sme tu ešte nemali.
Elonov krok vedľa. Kúpa spoločnosti X, bývalého Twittera, sa ukazuje ako nevydarený prešľap. Americké príjmy z reklamy na tejto sociálnej sieti totiž klesajú od októbra 2022. Medziročne majú pritom klesať najmenej o polovicu. Najbohatší človek Slnečnej sústavy sa tak asi trochu prepočítal a možno názov X v skutočnosti symbolizuje to, ako svoju “vydarenú” kúpu vníma.
Vráťte nám pandy! Čína chce z USA a Veľkej Británie stiahnuť späť svoje pandy, čo môže výrazne poškodiť tamojšie zoologické záhrady. Pandy sú totiž pre návštevníkov lákadlom. Ide o symbolický krok Číny, ktorý ukazuje ako sa ďalej vyhrocuje obchodná vojna medzi Západom a donedávna najľudnatejšou krajinou sveta. My zakážeme vývoz inteligentných čipov a Čína pandy.
Meškáme. Tentoraz nehovoríme o vlakoch, výstavbe diaľníc alebo čerpaní eurofondov. Meškajú slovenské domácnosti s platením svojich účtov, k čomu ich donútila vysoká inflácia. Ich podiel sa zvýšil medziročne zhruba z každej piatej na každú štvrtú domácnosť. Naďalej sme ale na tom lepšie ako európsky priemer, kde má problémy so splácaním účtov každý tretí obyvateľ.
Zostavte si verejný rozpočet. Úradnícka vláda prišla s kalkulačkou, ktorou sa môžete zahrať na ministra financií. Jej cieľom je zvýšiť povedomie a záujem verejnosti o rozpočet verejnej správy hravou formou. Práve znižovanie výdavkov a deficitu verejnej správy bude najväčšou výzvou novej vlády. Keď sa ale pozrieme na jej pravdepodobnú zostavu, optimisti nie sme.
Finančný majetok nemáme. Slováci majú takmer najmenší čistý finančný majetok v EÚ a dokonca ho majú podobný i Rusi. To je veľmi zlé vysvedčenie. Slováci vlastnia v priemere čisté finančné aktíva, ktoré sú očistené o dlhy, vo výške 9 010 eur. Pre porovnanie Česi majú trojnásobne viac, necelých 27 tisíc eur. Taliani dokonca takmer 70 tisíc eur. Sme radi, že v rámci Portu spolu tento priemer mierne zdvíhame.
Čo je nové v Portu?
Po novom si na Portu môžete nastaviť pravidelný prevod peňazí z Peňaženky alebo z Investičnej rezervy do vašich ostatných investícií. To ako pravidelné prevody fungujú a ako si ich môžete nastaviť sme pre vás popísali v tomto článku.
Sledujete Portu aj na sociálnych sieťach? Ak nie, možno robíte chybu. Buďte informovaný o novinkách nielen z dielne Portu, ale aj zo sveta financií. Sleduj nás na Facebooku, Instagrame, Twitteri, LinkedIne alebo YouTube.
Prajeme pekný víkend!
Výhody pravidelného investovania overené časom
Poďme si rozobrať, ako pravidelnosť a dlhodobosť vašich investícií ovplyvňuje vaše celkové výnosy a prečo je dobré zriadiť si trvalý príkaz na pravidelné investovanie.
Nové na Portu: Pravidelné prevody
Po novom si na Portu môžete nastaviť pravidelný prevod peňazí z Peňaženky alebo z Investičnej rezervy do vašich ostatných investícií.
FinTech review – ECB experimentuje s AI v štýle ChatGPT a ďalšie FinTech novinky
Prinášame vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa.