Inflácia je v USA stále hlavnou témou. Vyjadril sa k nej aj šéf americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell, ktorý tvrdí, že je stále na neprijateľnej úrovni. Vo svojom prejave v Ekonomickom klube v New Yorku tiež poukázal na stále silnú americkú ekonomiku a pretrvávajúce napäté podmienky na trhu práce. Ak sa aj v budúcich makrodátach ukáže sila ekonomiky USA, môže to podľa Powella viesť k ďalšiemu sprísňovaniu menovej politiky. To znervóznilo trhy.
Americký S&P 500 za uplynulých 7 dní odpísal 1,7 %, zatiaľ čo Nasdaq Composite stratil 2,3 %. Nedarilo sa ani európskemu Euro Stoxx 50 (-2,4 %), japonskému Nikkei 225 (-3,3 %) a čínskemu indexu Hang Seng (-3,6 %).
ECB a sadzby. V eurozóne by sa úrokové sadzby nemali znížiť skôr ako v septembri 2024. Analytici ešte donedávna počítali so znižovaním už v prvej polovici roka. Boj s infláciou ale pokračuje a nepomáha mu ani nový konflikt medzi teroristami z Hamasu a Izraelom. V eurozóne je inflácia na úrovni 4,3 %.
Výnos dlhopisov najvyššie od 2007. Výnos desaťročného amerického štátneho dlhopisu sa prehupol cez 5 %, čím prekonal lokálne maximá zo začiatku mesiaca. Ich ceny, ktoré sa pohybujú v opačnom smere tak prirodzene padajú. Nákupom 10-ročného štátneho dlhopisu USA tak dnes investori môžu počítať s približne 50 % návratnosťou za 10 rokov. Solídna konkurencia pre ostatné triedy aktív vrátane akcií a ďalší dôvod na diverzifikáciu portfólia.
Výsledková sezóna v plnom prúde. Wall Street je opäť v pozore, pretože spoločnosti oznamujú svoje čísla za tretí kvartál. Najsledovanejšími tento týždeň boli Netflix a Tesla. Streamovací gigant potešil najväčším prírastkom predplatiteľov za posledné roky, čomu pomohlo obmedzenie zdieľania účtov. Tesla doplatila na zníženie cien nižším ziskom. Akcie Netflixu si pripísali 17 %, zatiaľ čo Tesla za posledných 5 dní stratila 15 %.
Magická sedmička. Sedem najväčších firiem v USA tvorí rekordných takmer 30 % indexu S&P 500. Nejedná sa o nikoho iného ako Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Nvidiu, Metu a Teslu. Zvyšných 493 spoločností, tak tvorí zvyšných 70 %. Tento nepomer je najväčší v histórií.
Poliaci smerujú na západ. Zoskupenie V4 vymení jedného zlého chlapca za druhého – Slovensko za Poľsko. Náš severný sused si vybral smerovanie na západ napriek tomu, že vyhrala doterajšia vládnuca strana PiS. Tá ale asi nebude mať s kým zostaviť vládu. Investori sú z výsledkov nadšení. Poľské akcie posilňovali, rovnako ako zlotý.
Hop alebo trop. Ekonómovia dávajú polovičnú šancu tomu, že americká ekonomika skončí v recesii v nasledujúcich 12 mesiacoch. Pravdepodobnosť hospodárskej recesie v USA prudko stúpala v dôsledku rastúcich úrokových sadzieb. V posledných týždňoch sa však konečne začína premýšľať nad tým, kedy sa sadzby začnú znižovať. To ovplyvnilo aj názory ekonómov, ktorí znížili pravdepodobnosť recesie na 48 %.
Čipová vojna eskaluje. Americká vláda zaviedla voči Číne nové obmedzenia na vývoz čipov a zariadení na ich výrobu. USA zaviedli sankcie na čipy, ktorých cieľom bolo obmedziť schopnosť Číny vyvíjať pokročilú umelú inteligenciu už pred rokom. Tieto sankcie však mali medzery, ktoré umožnili čínskym firmám pokračovať v nákupe a výrobe čipov používaných na tréning niektorých z najpokročilejších algoritmov umelej inteligencie na svete. V reakcii na to napríklad akcie Nvidie od začiatku týždňa klesli o viac ako 10 %.
Na Sicíliu autom. Taliansko vyčlení 12 miliárd eur na výstavbu mosta medzi pevninou a Sicíliou. Oživuje tak projekt, ktorý sa zdal byť pred desiatimi rokmi definitívne opustený. Most by mal byť dlhý približne päť kilometrov. Jeho stredné rozpätie má merať 3,3 kilometra, čím by prekonal existujúce rekordné rozpätie mosta 1915 Çanakkale cez prieliv Dardanely v Turecku, ktoré je 2,02 km.
Po 2 rokoch hotovo. Activision Blizzard je teraz stopercentne vlastnený spoločnosťou Microsoft. Firma Billa Gatesa dokončila prevzatie výrobcu hry Call of Duty za čiastku 69 miliárd USD, čo je najväčšia transakcia v histórii herného priemyslu. Celý proces sa začal už pred dvoma rokmi, zdržali ho ale protesty výrobcu PlayStationov spoločnosti Sony.
Country Garden v problémoch. Najväčší súkromný čínsky developer sa stal pravdepodobne posledným realitným gigantom, ktorý riadne nespláca svoje zahraničné dlhy. Ide o dlh 11 miliárd USD a ďalších 6 miliárd USD má v zahraničných pôžičkách. Jeho zlyhanie by tak znamenalo jednu z najväčších reštrukturalizácií podnikového dlhu v krajine. Problémy na čínskom trhu s nehnuteľnosťami majú veľký vplyv, pretože tento sektor predstavuje tretinu ekonomiky.
Zmizne X z EÚ? Elon Musk zvažuje ukončiť fungovanie sociálnej siete X (predtým Twitter) v Európskej únii, a to kvôli únijným nárokom na prevádzkovateľov podobných platforiem ohľadom ich obsahu. Miliardár to ale následne poprel. Muskovi vraj prekáža nariadenie EÚ o digitálnych službách, ktoré Brusel prijal v auguste. Nová smernica stanovuje určité pravidlá pre obmedzovanie nenávistného alebo škodlivého obsahu.
Slovensko, internetová špička. Podľa serveru cable.co.uk rýchlosti širokopásmového pripojenia dominuje Taiwan s priemernou rýchlosťou sťahovania 153,51 Mb/s, mierne pred druhým Francúzskom. Taiwan sa v tomto rebríčku umiestnil na prvom mieste aj v minulom roku. Vtedy bola priemerná rýchlosť 135,88 Mb/s oveľa nižšia, čo je dôkazom rýchleho pokroku. Zaujalo ale aj Slovensko, ktoré sa umiestnilo na 4. mieste.
Plnou parou vpred. Tretí blok jadrovej elektrárne Mochovce beží na plný výkon. Slovenské elektrárne dokončili 144-hodinový test, ktorý dopadol úspešne. Spúšťanie reaktora sa začalo ešte v septembri minulého roka, pričom stavať sa začal ešte v roku 1987, ale výstavba bola dlho prerušená. Výkon Mochoviec bude 487 megawattov, čo predstavuje 13 % celkovej spotreby elektriny Slovenska.
Hackeri, ruky preč. Slovensko je v oblasti kybernetickej bezpečnosti najlepšia krajina na svete. Ukázali to dáta indexu práce na diaľku od NordLayer, v ktorom Slovensko obsadilo celkovú 10. priečku medzi najlepšími krajinami na prácu z diaľku. Už len stačí, aby zamestnávatelia prácu na diaľku svojim zamestnancom umožnili. Prinajhoršom už máme argument.
Investori, poďte k nám. Slovensko by sa mohlo dočkať viacerých významných investícií a to do menej rozvinutých regiónov. Výrobca tepelných čerpadiel Winkelmann postaví závod v Rimavskej Sobote. Konkurenčná BDR Thermea plánuje výrobu vo Vranove nad Topľou. Dôležitý investor sa rysuje a v Medzilaborciach, kde by sa mohli produkovať žeriavy pre zaoceánske lode.
Kedy začať deťom sporiť? Aká je optimálna suma sporenia a ako na ňu vplýva inflácia? Ako ideálne naučiť dieťa, aby si šetrilo samo? Odpoveď na tieto otázky nájdete v relácii Ide o peniaze, kde odpovedá náš analytik Marek Malina.
Prajeme pekný víkend
Je dôležité, či začnete investovať v 20-ke, 30-ke alebo 40-ke
Ľudia sú známi tým, že si radi užívajú dnešok. S tým súhlasíme, ale mladí ľudia by mali aspoň časť svojho drahocenného času venovať aj myšlienke na svoju budúcnosť a to z rovnakého dôvodu. Nevieme čo príde zajtra.
FinTech review – Spôsobí AI budúcu finančnú krízu a ďalšie FinTech novinky
Prinášame vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa.