#81 Drahšie horalky

Uplynulý týždeň zakončujú v červenom najmä popredné indexy z USA. S&P 500 stratil 1,7 %, zatiaľ čo technologický Nasdaq Composite dokonca 2,1 %. Euro Stoxx 50 končí blízko nuly (0,3 %). Japonský Nikkei 225 odpísal 0,9 %. Kladnú bilanciu má tentoraz Čína. Index Hang Seng vzrástol o 1,3 %.

USA nepoľavujú. Americká ekonomika sa v 3. štvrťroku zväčšila o 4,3 %, čo je najsilnejší medziročný rast od posledného štvrťroku 2021. Spotrebiteľské výdavky odolali rastúcim nákladom na úvery vďaka zvyšovaniu miezd, silnému trhu práce a spomaľujúcej sa inflácii.

Hypotekárna realita v USA. Priemerná 30-ročná fixná úroková sadzba hypotéky v USA sa prvýkrát od roku 2000 dostala na historicky najvyšších 8 %. Domácnosť tak musí zarábať približne 114-tisíc USD ročne, aby si mohla dovoliť priemerný dom. Medián miezd domácností bol pritom v roku 2022 zhruba 75-tisíc USD ročne.

Vstup na realitný rebríček bol pre amerických kupcov málokedy ťažší. Náklady na kúpu bývania oproti prenájmu sú najextrémnejšie prinajmenšom od roku 1996. Priemerná mesačná splátka novej hypotéky je o 52 % vyššia ako priemerný nájom bytu. Naposledy sa tento ukazovateľ vymykal z normálu pred krachom na trhu s bývaním v roku 2008. Aj vtedy dosiahla prirážka v druhom štvrťroku 2006 vrchol 33 %.

Bitcoin sa prebúdza. Najznámejšia svetová kryptomena v stredu prelomila hranicu 35 000 USD a dostala sa na svoje 17-mesačné maximum. Zápal pre najstaršiu kryptomenu poháňa špekulácie o možnom schválení prvých amerických spotových ETF na Bitcoin v nadchádzajúcich týždňoch. Ten by americkým investorom poskytol spôsob, ako získať expozíciu voči cenovým pohybom Bitcoinu bez toho, aby túto kryptomenu priamo vlastnili. V Európe už môžeme využívať ETP európskych emitentov napríklad cez Portu Crypto. Bitcoin je však stále považovaný za vysoko kolísavé a nepredvídateľné aktívum.

Grécko odpojené od prístrojov. Agentúra S&P zvýšila rating Grécka do investičného pásm BBB-A. Do neinvestičného pásma sa prepadlo v roku 2010 v dôsledku dlhovej krízy, kedy Grécko zachraňovali krajiny eurozóny. Celková finančná pomoc dosiahla 260 miliárd eur. Vďaka úsporám, reformám a privatizácii sa krajina dostala z krízy. Výnosy gréckych 10 ročných dlhopisov ponúkajú nižší výnos ako talianske, čo značí dôveru investorov.

Turecko ďalej bojuje. Turecká centrálna banka podľa očakávania zvýšila základnú úrokovú sadzbu o 5 p. b. na 35 %. Menový výbor tým pokračuje v sprísňovaní menovej politiky, aby znížil vysokú infláciu, ktorá v septembri predstavovala 61,5 %. Odkedy sa vedenia centrálnej banky ujala súčasná guvernérka Hafiza Gaya sa Turci konečne vracajú k tradičnejším postupom boja s infláciou. Predtým úroky napriek vysokej inflácii znižovala.

Pyrrhovo (Putinovo) víťazstvo. Ruská vojna proti Ukrajine začala pred 20 mesiacmi, jej koniec je v nedohľadne, hoci mala trvať v niekoho snoch 3 dni. Obeťou sú všetci bežní ľudia, nie len Ukrajinci. Viac ako tretina Rusov (39 %) tvrdí, že ich mzda nepokryje ani základné výdavky, pričom v roku 2021 to bolo 25 %. To je ale tak, keď Rusko až 30 % štátneho rozpočtu alokuje na vojnu. Ak sa mu aj podarí udržať územné víťazstvá, bude to Pyrrhovo, pardon Putinovo víťazstvo.

Gambling vs. Day trading. Čo je výnosnejšie? Výskumníci analyzovali výkonnosť 18 000 pravidelných hráčov v kasínových hrách, kde iba 13 % z nich sa podarilo v priebehu dvoch rokov po sebe niečo zarobiť. Pri denných traderoch je to dokonca menej ako 1 %. Uložte si tento obrázok nabudúce, až budete mať chuť na denné obchodovanie.

Zisk hore, akcie hore. Amazon viac ako strojnásobil svoj zisk, ale témou dňa bola umelá inteligencia. Technologický gigant tvrdí, že generatívna umelá inteligencia otvorí jeho cloudovej jednotke AWS príležitosť v desiatkách miliárd USD. Akcie firmy po správe rástli o 7 %.

Zisk hore, akcie dole. Tak by sa dali popísať výsledky giganta Alphabet, ktorý v treťom štvrťroku medziročne zvýšil čistý zisk o 14,8 % na 18,37 miliardy USD. Výsledky prekonali odhady Wall Street vďaka stabilnému dopytu po cloudových službách a oživeniu reklamy. Výnosy z cloudu síce vzrástli o 22,5 % na 8,41 miliardy USD, očakávania však boli vyššie (8,62 mld. USD) a tempo rastu tržieb tejto divízie bolo najpomalšie od prvého štvrťroku 2021. To bol dôvod, prečo akcie po výsledkoch zamierili 6 % do mínusu.

Dosiahla AI stropu? Bill Gates sa domnieva, že GPT-5 neprinesie výrazné zmeny čo sa výpočtového výkonu týka. Jeho Microsoft pritom vlastní 49 % spoločnosti OpenAI prevádzkujúcej ChatGPT a vďaka tejto investícii sa vezie na mohutnej vlne generatívnej umelej inteligencie.  Gates ale stále verí, že AI má obrovský potenciál, a spomenul, že v nasledujúcich 2 až 5 rokoch by sa mohla vďaka zvýšenej presnosti a zníženiu nákladov používať napríklad v medicíne alebo životnom poradenstve. Hodnota OpenAI, ktorá dosahuje hodnotu mnoho svetovoznámych firiem dokopy, mu dáva za pravdu.

Drahšie horalky. Kakao je kvôli obavám z nedostatočnej produkcie najdrahšie za 44 rokov. Cena termínového kontraktu na tonu kakaa so splatnosťou v decembri sa v pondelok na komoditnej burze v New Yorku vyšplhala na 3 786 USD, čo je najviac od roku 1979. Medziročne tak stúpla zhruba o 60 %. Napätie na trhu s kakaom zvyšuje okrem nedostatočnej produkcie aj rast dopytu, producentské krajiny ale naopak sužuje sucho. Za horalky si tak pravdepodobne ešte priplatíme.

Daňová medzera sa zužuje. Slovensko pokračuje v znižovaní daňovej medzery na dani z pridanej hodnoty (DPH). V roku 2021 dosiahla 10,6 % a medziročne sa znížila o 3,4 p.b. Slovensko tak v šedej ekonomike stratilo 871 miliónov eur. Za najlepšími, ale aj priemerom stále výrazne zaostávame.

ESG dorazilo na Slovensko. Od roku 2024 budú musieť stovky slovenských firiem vyhodnocovať údaje z oblasti ESG. Vznikne im povinnosť analyzovať svoj vplyv na udržateľnosť, sociálnu a korporátnu zodpovednosť. ESG skóre tak bude už čoskoro ovplyvňovať chod množstva slovenských firiem. My na ESG prihliadame už nejaký ten čas a preto našim investorom ponúkame zodpovedné investovanie.

Zo Slovenska do exotiky. Nenarážeme na výsledok volieb, po ktorých určite mnoho ľudí rozmýšľa nad odchodom. Hovoríme o tom, že bratislavské letisko dostalo povolenie na prevádzkovanie diaľkových letov. Ide o historický míľnik, ktorý v praxi znamená, že na to, aby sme cestovali veľkými lietadlami do exotiky, nemusíme ísť do Viedne alebo Budapešti. Spúšťajú sa už aj lety do Dominikánskej republiky, Vietnamu a na Kubu.

Čo je nové v Portu?

Portu sa darí zbierať ceny aj na Slovensku. V utorok 24. októbra sme na slávnostnom galavečere Zlatej mince 2023 v bratislavskom HubHube v rámci konferencie Finweek získali 2. miesto v kategórii Investovanie: Robo-poradcovia. Ďakujeme!

Prajeme pekný víkend!


5 krokov, ako úspešne zostaviť finančný plán

Hľadáte spôsob, ako lepšie zvládať svoje financie, či už súčasné alebo budúce? Začať s finančným plánom je jednou z najlepších a najzákladnejších vecí, ktoré by ste mali urobiť. 

Prejsť na článok


Americká ekonomika prekvapila ekonómov silným rastom o 4,9 %

Americká ekonomika sa v 3. štvrťroku zväčšila o 4,9 %, čo je najsilnejší medziročný rast od posledného štvrťroku 2021. 

Prejsť na článok

FinTech review – ChatGPT odhaduje zmeny úrokových sadzieb a ďalšie FinTech novinky

Prinášame vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa. 

Prejsť na článok

Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané