#82 Sadzby zostávajú, trhy rastú

Fed ani ECB podľa očakávania sadzby nezvýšili a trhom sa to zapáčilo. Hlavný americký index S&P 500 za uplynulý týždeň pridal 5,8 %, Nasdaq Composite dokonca 6,3 %. Darilo sa ale aj ostatným indexom. Euro Stoxx 50 vzrástol o 4,4 %, Nikkei 225 o 3,1 % a čínsky Hang Seng je vyššie o 1,5 %.

Sadzby nezmenené. Americká centrálna banka v stredu podľa očakávania druhýkrát v rade ponechala úrokové sadzby bez zmeny v pásme 5,25 až 5,50 %. Šéf Fedu Powell uviedol, že si je vedomý vplyvu vysokých sadzieb na ekonomiku, zatiaľ čo centrálni bankári naznačili, že aj keď inflácia spomaľuje, tak sú v prípade potreby pripravení sadzby znova zvýšiť. Trh si tento odkaz prebral tak, že Fed má v tomto cykle z pohľadu sadzieb hotovo a akcie zareagovali rastom.

Eurozóna na okraji. Miera inflácie sa v eurozóne v októbri znížila na 2,9 % z 4,3 % v septembri, čo je to väčší pokles, než sa čakalo. Jadrová inflácia klesla na 4,2 %. Naďalej najvyšší rast cien medzi členskými krajinami je na Slovensku a to 7,8 %. Rýchly pokles zdražovania dalo signál aj ECB, ktorá sa rozhodla ponechať úrokové sadzby vo výške 4,5 %, pričom s ďalším zvyšovaním sa už nepočíta. Ekonomika eurozóny totiž v 3. štvrťroku oproti predošlému kvartálu klesla o 0,1 % a index nákupných manažérov naznačuje, že by mohla skĺznúť do recesie.

Čas na korekciu. Minulý piatok vstúpil index S&P 500 do teritória korekcie, keď klesol o viac ako 10 % od svojho júlového maxima a o 14 % od vrcholu v decembri 2021. Áno, akcie klesli. Z historického pohľadu však nejde o nič veľké. Napríklad pri dotcom bubline klesli oproti svojim maximám o 49 %, v marci 2009 oproti svojim maximám v októbri 2007 dokonca o 57 %. Akciové trhy sú ale dynamické, čo dokazuje, že za posledný týždeň S&P 500 pridal 5,8 %.

Októbrové poklesy. Keď index S&P 500 v októbri klesne, ale od začiatku roka si udrží kladný výkon, tak historické trendy naznačujú, že posledné 2 mesiace roku má tendenciu vykazovať pozitívne výnosy. Historické výnosy síce nikdy nie sú záruky budúcich, ale v tomto prípade to skoro vyzerá, ako by to tak bolo.

Bezpečný prístav je späť. Zlato ešte začiatkom októbra pokračoval v poklese a zďaleka nedržalo krok s infláciou. Aktuálne ale cena zlata opäť prerazila hranicu 2 000 USD a vystúpila na 5-mesačné maximum. Ide najmä o dôsledok vojny medzi Hamasom a Izraelom. Presne v týchto časoch sa investori viac uchyľujú ku konzervatívnejším investíciám. Aj keď sa zlatu momentálne darí, stále by však malo slúžiť iba ako akýsi diverzifikačný prvok s nižším zastúpením v rámci celého portfólia.

15 rokov Bitcoinu. Pred 15 rokmi publikoval Satoshi Nakamoto Bitcoin white paper, ktorý odštartoval rozvoj kryptomien. Kryptomeny sú v tejto chvíli zakázané asi v desiatke krajín, napriek tomu (alebo možno práve preto) s nimi má na celom svete nejakú skúsenosť cez 420 miliónov ľudí, teda asi 5 % populácie. Trhová hodnota kryptomenového trhu za 15 rokov vzrástla z nuly na súčasných 1,28 bilióna USD, zďaleka najväčšiemu záujmu sa však stále teší Bitcoin.

Kakao strieda pomarančový džús. Cena pomarančového džúsu na komoditných trhoch vzrástla na najvyššiu cenu za 57 rokov. Od začiatku roka sa zvýšila už o 90 % kvôli slabej úrode v USA, Mexiku a predovšetkým v Brazílii, ktorá sa na celosvetovom obchode podieľa tromi štvrtinami. Minulý týždeň dosiahla 44 ročné maximum cena kakaa. Po sladkostiach si tak priplatíme aj za džúsy.

Už máte svoj online životopis? Počet užívateľov profesijnej siete LinkedIn vlastnenej Microsoftom presiahol miliardu. Približne 80 % nových členov sa zaregistrovalo z krajín mimo USA. Členovia tejto sociálnej siete majú profil podobný životopisu s údajmi o svojom vzdelaní, pracovných skúsenostiach a odborných zručnostiach. Užívatelia môžu tieto služby využívať bezplatne, spoločnosť ale ponúka aj predplatné od 30 USD mesačne. Mimochodom, na LinkedIn môžete sledovať aj našu platformu Portu.

Našiel PayPal svoje dno? Akcie platobného giganta vzrástli o 6,6 % po zverejnení štvrťročných výsledkov. PayPal zvýšil celoročný výhľad zisku, čo dáva nádej, že jeho akcie sa konečne odrazili od dna. Od svojej najvyššej hodnoty niekdajší miláčik Wall Street klesol o 83 % kvôli rastúcej konkurencii, makroekonomickým problémom, ale aj nižším transakčným maržám. Neprospelo mu ani opadnutie pandémie, keď ťažil z veľkého počtu online transakcií.

Sociálne siete bez reklám? Meta umožní európskym užívateľom po novom využívať jej sociálne siete Facebook a Instagram bez zobrazovania reklám. Za novú službu si ale záujemcovia budú musieť zaplatiť. Firma zároveň podotkla, že pre tých, ktorí budú personalizovaný reklamný obsah aj naďalej podporovať, zostanú obe služby zadarmo. Využívanie má štát 9,99 alebo 12,99 eur v závislosti od toho, či záujemca kúpi službu na webe alebo prostredníctvom iOS a Android.

Rekordné iPhony. Apple zaznamenal z hľadiska príjmov z predaja iPhonov rekordný kvartál, keď vygenerovali 43,8 miliardy USD. Naopak, tržby v kategóriách Mac, iPad a Wearables oproti rovnakému štvrťroku minulého roka klesli. Akcie Apple odpisujú 3 % najmä v dôsledku neistého výhľadu firmy na ďalší štvrťrok.

Slováci milujú Dubaj. Po Cypre Slováci vlastnia v Dubaji najviac nehnuteľností zo všetkých krajín EÚ v pomere k veľkosti ekonomiky. Slováci nakúpili v Dubaji nehnuteľnosti za takmer pol miliardy USD, čo je 0,44 % HDP. Našich spoluobčanov ale pravdepodobne neláka fakt, že v Dubaji  „treba vypiť bar“, ale vyhnutie sa plateniu daní. Záujem Slovákov o nehnuteľnosti v zahraničí rastie všeobecne a to najmä v dovolenkových destináciach, ako Taliansko, Chorvátsko, Španielsko, Egypt, Indonézia alebo Čierna Hora.

13. dôchodky budú, aj keď na ne nemáme. Sociálna poisťovňa nemá príjmy ani rezervy na to, aby vyplatila v novembri tohto roka 13. dôchodky. Nová vláda ale dôchodky vyplatí a to v plnej výške priemerného dôchodku za minulý rok (570 až 600 eur). Ak si na tento “luxus” vláda peniaze požičia na finančných trhoch, musí rátať s tým, že nás to vyjde draho. Investori požadujú od slovenských dlhopisov zhruba 5 % a nevyzerá to na konsolidáciu verejných financií, ale naopak na dekonsolidáciu vo výške 0,3 % HDP.

Zisk bánk najvyššie od 2009. Banky na Slovensku za prvé tri štvrťroky medziročne zvýšili svoj zisk o vyše polovicu na takmer 875 miliónov eur. Ide o najlepší výsledok od roku 2009. Bankový sektor, nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí, ťaží z vysokých úrokov. Čisté úrokové výnosy, ktoré sú hlavným zdrojom príjmov komerčných bánk, stúpli od začiatku tohto roka do konca septembra o takmer tretinu na 1,64 miliardy eur. Nová vláda si tak už mädlí ruky nad bankovým odvodom.

Sročka na počkanie. Ná zápis eseročky do obchodného registra už nebudeme čakať niekoľko mesiacov, od novembra bude jej zápis na počkanie. Urýchliť proces by mala novela zákona o obchodnom registri. Okrem 8 registrových súdov už môžu obchodné spoločnosti zapisovať aj notári.

Čo je nové v Portu?

Korunové účty sú spustené. Po novom môžete na Portu.sk investovať aj v českých korunách. Pokiaľ teda držíte koruny alebo máte v tejto mene pravidelný príjem, ktorý by ste radi investovali, môžete tak spraviť už od dnes! Potrebujete na to len bankový účet v českých korunách.

Portu zbiera ocenenia. Po 2. mieste v kategórií Investovanie: Robo-poradcovia v hlasovaní Zlatej mince 2023 tentokrát Portu získalo 5. miesto medzi českými malými a strednými spoločnosťami v kategórií ESG. Znamená to, že v Portu dbáme na enviromentálne a sociálne faktory. Zároveň našim klientom ponúkame ESG investovanie, ktoré ponúka možnosť investovať do takých firiem, ktoré sa správajú rovnako zodpovedne ako my. 

Prajeme pekný víkend!


Živnostníci podceňujú svoje zabezpečenie na dôchodok. Ak si nič neušetria, z penzie môžu mať problém vyžiť

Až 81 % živnostníkov platí iba minimálne odvody. Na penzii tak môžu počítať iba s minimálnym dôchodkom. Cestou môže byť investovanie.

Prejsť na článok


Medziročná inflácia v eurozóne klesla na 2,9 %, ekonomika eurozóny klesla o 0,1 %

Miera inflácie sa v eurozóne v októbri znížila na 2,9 %, je to väčší pokles, než sa čakalo. Ekonomika sa ocitla na pokraji recesie.

Prejsť na článok

FinTech review – Banka umožní nákup tokenizovaného zlata a ďalšie FinTech novinky

Prinášame vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa. 

Prejsť na článok


Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané