#83 We(Don’t)Work

Po vydarenom minulom týždni zakončujú najsledovanejšie akciové indexy týždeň uplynulý okolo nuly. S&P 500 klesol o 0,3 %, Nasdaq Composite je na tom lepšie, keď si pripísal 1 %. Paneurópsky Euro Stoxx 50 získal 0,5 %, japonský Nikkei 225 zase 1,9 %. Horšie týždeň naopak končia čínske akcie, keď Hang Seng odpísal 2,6 %.

Európske akcie dobiehajú zameškané. Európske akcie uzavreli dnešné obchodovanie na trojtýždennom maxime a aspoň mierne znížili náskok tých amerických. Index Euro Stoxx 50 je od začiatku roka vyššie o 8,8 % a Euro Stoxx 600 iba o 3,3 %. Akcie zo starého kontinentu posilňovali vďaka dobrý výsledkom firiem, ako AstraZeneca, Henkel alebo Schneider, či upravenom výhľade Adyenu. Pomohlo im tiež oznámenie nemeckej vlády, že pomôže priemyslu s cenami elektriny.

To the moon? Cena Bitcoinu, najstaršej kryptomeny, prekonala hranicu 37 tisíc USD za jednu mincu. Bitcoin je v kurze hlavne posledný mesiac, kedy sa čoraz častejšie objavujú špekulácie o schválení bitcoinovej ETF spoločnosti BlackRock. V súčasnosti je cena najvyššia od vlaňajšieho mája. Od začiatku roka si už pritom výtvor Satoshi Nakamota pripísal závratných 120 %.

Počítajte s poklesom. A čo má klesať? Ceny nehnuteľností, banky pred tým varuje ECB. Súčasné prostredie vyšších úrokových sadzieb by mohlo vyvolať ďalší tlak na pokles cien nehnuteľností. Dôvodom sú pochopiteľne vysoké sadzby, ktoré predražujú úverové financovanie. Ich pokles v eurozóne sa očakáva až v septembri budúceho roka.

Ďakujeme Čína. Hodvábna cesta priniesla rozvojovým krajinám dlhy za 1 bilión eur. Vládna iniciatíva z roku 2013 nazvaná Nový hodvábna cesta priniesla rozvojovým krajinám dlh vo výške 1 bilióna eur. Peniaze Čína požičiavala najmä na výstavbu prístavov, elektrární a diaľnic. V súčasnosti už ale prišiel čas, kedy majú krajiny dlhy splatiť. Mnoho z viac ako 130 zúčastnených krajín však toho nie je schopných. Úroky z dlhov sú vysoké a na daných projektoch často pracovali čínske firmy, ktoré mohli celú zákazku výrazne predražiť. Taliansko, jediná zúčastnená krajina z EÚ, chce od projektov odstúpiť. Zadlžené krajiny tak teraz Číne za jej „veľkorysosť“ nepoďakujú.

Európania a dovolenky. Cestovný ruch v roku 2023 konečne dobehol predpandemické úrovne. Rozdiel v dostupnosti dovoleniek v rámci Európy je ale veľký. Iba 1 z 3 Rumunov si mohol dovoliť celotýždňovú dovolenku a na druhej strane Luxemburčanov viac ako 9 z 10. A ako sú na tom Slováci a Česi? Slováci sú mierne pod európskym priemerom, keď “upratať sa” niekde na týždeň k moru nemôže 1 z 3 Slovákov, Česi sú na tom lepšie. Iba 1 z 5 Čechov si dovolenku dovoliť nemôže.

Mickey je späť. Ikonická spoločnosť v 3. štvrťroku zlepšila všetky kľúčové ukazovatele. Prekvapil aj rast používateľov streamovacích služieb, najmä vlajkovej Disney+, ktorá za 3 mesiace pridala 7 miliónov používateľov, s čím sa nerátalo. Investorov potešilo najmä to, že firma bude pokračovať v uťahovaní opasku, čo by mohlo zvýšiť jej ziskovosť. Akcie firmy, ktoré sa v tomto roku prepadli na 8-ročné minimum, reagovali rastom o 7 %.

Samsung AI. Juhokórejská spoločnosťpredstavila nový generatívny model umelej inteligencie Samsung Gauss. Čoskoro ju možno očakávať v jej smartfónoch. Systém AI môže pomôcť pri vytváraní e-mailov a prekladaní obsahu a funkcia Gauss Image zas dokáže vytvárať alebo upravovať obrázky. Uvidíme ako na krok Samsungu zareaguje Apple.

Ryanair je naj? Vieme, že stiesnené cestovanie nie je zrovna naj. Ryanair sa ale napriek tomu stal najcennejšou leteckou spoločnosťou na svete. Pomohol mu rast akcií po tom, čo nízkonákladový dopravca oznámil rekordný zisk a tiež oznámenie pravidelnej dividendy.

We(Don’t)Work. Kedysi najcennejší startup WeWork skončil v bankrote. Firma, ktorá celosvetovo ponúka zdieľané futuristické kancelárie, sa dostala do problémov, pretože naháňala rast, aj keď nebola zisková. To sa jej stalo nakoniec osudným po príchode pandémie a makroekonomických problémov. 

Ľudová Tesla. Najcennejšia automobilka sveta chce v Nemecku vyrábať cenovo dostupný elektromobil za 25 000 eur. Zatiaľ sa nevie, kedy začne výroba tohto “ľudového” modelu. Týmto krokom Tesla reaguje aj na prílev lacných elektromobilov z Číny, ale aj naplňuje svoj pôvodný cieľ sprístupniť elektromobily pre všetkých

Záplava animovaných filmov? Umelá inteligencia zníži náklady na tvorbu animovaných filmov o 90 %, uviedol producent Jeffrey Katzenberg. Zavedenie AI podľa neho urýchli digitálnu transformáciu zábavného priemyslu desaťnásobne. Katzenberg sa preslávil ako produkčný vo filmovom štúdiu Walt Disney. Neskôr sa spojil s režisérom Stevenom Spielbergom a Davidom Geffenom, s ktorými založil firmu DreamWorks. Môžeme teda očakávať desaťkrát viac trhákov ako Leví kráľ, Frozen alebo Toy Story?

Diamant za 44 miliónov. Vzácny modrý diamant Bleu Royal vydražili v Ženeve za takmer 44 miliónov USD. Diamant s názvom Bleu Royal s hmotnosťou 17,61 karátu je najväčším vnútorne bezchybným drahokamom v modrej farbe, aký sa kedy v histórii aukcií objavil. Žiarivo modré diamanty s hmotnosťou viac ako 10 karátov sú extrémne vzácne. Z historického hľadiska patrí medzi 10 najdrahších klenotov. Závidíme slečne, ktorá ho dostane na ruku alebo skôr do trezora?

Sľuby sa sľubujú, blázni sa radujú. To bolo rečí, že 13. starobné dôchodky vo výške priemerného dôchodku sú základom pre vytvorenia novej koalície. Nová vláda je zložená, ale 13. dôchodky takto vysoké nebudú, pretože si ich nemôžeme dovoliť. Štát chce namiesto toho zaviesť dobrovoľný 2 % príspevok z daní pre rodičov. Tým ale automaticky uberie peniaze pre mnohé občianske združenia a mimovládne organizácie, ktoré boli na týchto financiách odkázané.

Ceny nehnuteľností ďalej klesajú. Ponukové ceny domov a bytov sa v 3. štvrťroku znížili medziročne najviac od roku 2009. Pokles cien sa podľa údajov NBS prehĺbil na 10,1 % zo 6,5 % v 2. štvrťroku. Medzikvartálne sa ceny znížili 4. štvrťrok v rade, tempo poklesu zostalo oproti predchádzajúcemu kvartálu nezmenené na 2,3 %. Oproti vrcholu v júli 2022 sa ceny znížili v priemere o 11,8 %. Rýchly rast miezd a pokles cien nehnuteľností zvyšuje dostupnosť bývania.

Na ružiach (ne)ustlané. Slováci stále nemajú na ružiach ustlané, takmer pätina domácností nedokáže z mesačného príjmu pokryť svoje výdavky. Dobrou správou je, že tento podiel sa medziročne znížil z 22 na 18 %.  Podiel slovenských domácností, ktoré hospodária s dostatkom peňazí na pokrytie základných potrieb i závažnejších výdavkov, a navyše ešte zvládajú sporiť, medziročne mierne narástol – z minuloročných 51 % na súčasných viac než 59 %. Rast reálnych platov by mal túto štatistiku ďalej zlepšovať.

Čo je nové v Portu?

Portu na očiach. V podnikateľskom podcaste Podnicast sa rozprával náš analytik Marek Malina na tému ako si vybrať akcie, do ktorých neinvestovať a prečo je pasívne indexové investovanie pre bežných ľudí najlepšia voľba. V televízií TA3 riešil tému ako začať a správne investovať náš výkonný riaditeľ Portu Martin Luňáček. To ale nie je všetko, už 14.11. bude vystupovať na TA3 konferencii Finančný trh zakladateľ Portu Radim Krejčí.

Prajeme pekný víkend!


Podnicast: Ako si vybrať akcie, do ktorých neinvestovať?

V Podnicaste sa rozprával náš analytik Marek Malina na tému ako si vybrať akcie, do ktorých neinvestovať a prečo je pasívne indexové investovanie pre bežných ľudí najlepšia voľba.

Prejsť na článok


FinTech review – EU chce 10 sekundové okamžité platby a ďalšie FinTech novinky

Prinášame vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa. 

Prejsť na článok


Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané