Vyhľadať
Close this search box.

#92 Zlom pre Bitcoin a hanba pre SEC

Trhy obracajú bilanciu z predchádzajúceho týždňa a väčšina svetových indexov zakončuje v zelených číslach. Index S&P 500 za uplynulý týždeň vzrástol o 2,2 %, zatiaľ čo Nasdaq Composite pridáva 3,6 %. V Európe bola nálada opatrnejšia a Euro Stoxx 50 zakončuje týždeň vyššie o 0,5 %. Týždňu ale vládli japonské akcie a index Nikkei 225 vzrástol o výborných 6,6 %. Stratil naopak čínsky Hang Seng (-1,9 %).

Inflácia sa pripomína. Inflácia v USA v decembri medziročne vzrástla o 0,3 % na 3,4 %, čo je o 0,2 p. b. viac, ako sa čakalo. Ekonomika USA zostáva stále v dobrej kondícii a tamojší trh práce aj napriek známkam ochladzovania zostáva stále napätý. To do kariet prípadnému znižovaniu sadzieb veľmi nenahráva.

Európa trhá rekordy. Miera nezamestnanosti v eurozóne aj v EÚ klesla na historické minimum. V menovej únii klesla v novembri na 6,4 % z októbrových 6,5 % a v celej EÚ na 5,9 % z 6 %. Rekordne nízka nezamestnanosť bola dosiahnutá aj napriek obávam z príchodu možnej recesie. Starý kontinent dnes aj kvôli starnutiu obyvateľstva viac netrápi nezamestnanosť, ale práve naopak, nedostatok pracovníkov.

Zlom pre Bitcoin? Americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) udelila súhlas so spustením 11 spotových bitcoinových ETF. To by malo otvoriť cestu k investíciám do kryptomien rade inštitucionálnych i drobných investorov a zvýšiť tak dopyt po Bitcoine. Na druhú stranu o schválení týchto ETF sa horlivo diskutovalo už v priebehu minulého roka, čo bol aj jeden z dôvodov, prečo cena Bitcoinu vlani vzrástla o 155 %. Na Slovensku priamo tieto ETF kvôli legislatíve kúpiť nepôjde, pretože nemajú tzv. „KIIDy“. Na Portu Crypto ale môžete investovať do tzv. kryptomenových ETP, ktoré fungujú veľmi podobne.

Hacknutý tweet. Ešte pred stredajším oficiálnym schválením bitcoinových ETF došlo v utorok k hacknutiu účtu americkej Komisie pre cenné papiere (SEC) na sociálnej sieti X. Na ich oficiálnom účte niekto oznámil, že boli bitcoinové ETF schválené, SEC ale následne správu dementoval. K hacknutiu došlo pravdepodobne preto, že účet nemal nastavenú dvojfaktorovú autorizáciu. Cena Bitcoinu na túto vzdialenosť reagovala rýchlym rastom a následne ešte rýchlejším poklesom.

Japonské akcie žiaria. Hlavný japonský index Nikkei 225 vystúpil na najvyššiu hodnotu za 34 rokov, keď prekonal 35 000 bodov. K rastu prispeli do veľkej miery technologické podniky, ktoré podporil slabší kurz jenu, ale aj zmiernenie obáv zo skorého zvýšenia úrokových sadzieb. Po vydarenom roku 2023, keď si Nikkei pripísal 30 %, zažívajú japonské akcie aj dobrý štart do nového roka. Naši investori z toho profitujú tiež, pretože Portu portfólia sú diverzifikované naprieč svetom.

Argentína trpí. Inflácia v Argentíne v decembri vzrástla na 211,4 % z novembrových 160,9 % a je najvyššia za posledných 32 rokov. Údaje odrážajú vplyv mnohých šokových opatrení, vrátane 50% devalvácie národnej meny. Za devalváciou stojí pravicový prezident Javier Milei, ktorý dúfa, že sa mu podarí dostať prudko rastúcu infláciu v krajine pod kontrolu. Varoval však, že zmeny budú potrebovať dlhší čas a že sa situácia môže ešte zhoršiť. Argentína tak čo do výšky inflácie prekonala Venezuelu, kde v decembri predstavovala 193 %.

Briti sa obracajú k jadru. Britská vláda oznámila plány na najväčšiu expanziu výroby jadrovej energie za posledných 70 rokov. Nová elektráreň má do roku 2050 zvýšiť dodávky štvornásobne, pričom stáť by mala 30 miliárd libier. Nejde pritom v Európe o ojedinelú snahu. Práve naopak v minulom roku vznikla jadrová aliancia 11 krajín vrátane Slovenska na čele s Francúzskom, ktorá sa zaviazala postaviť 30 až 45 jadrových reaktorov v snahe znížiť emisie z výroby elektrickej energie.

AI ťahúňom trhu. Napriek nervozite v bankovom sektore, vysokej inflácii a obavám z recesie sa akciový trh v USA vlani zotavil a zmazal väčšinu strát, ktoré utrpel v roku 2022. Ten bol pre technologické akcie kvôli vysokým úrokovým sadzbám zničujúci. Rok 2023 bol ale iný. Práve IT sektor prispel k rastu indexu S&P 500 mierou 55,3 % a to vďaka boomu v oblasti AI . Prispel aj sektor komunikácií a zvyšnej spotreby (15,9 %), financie (6,7 %) a priemysel (5,6 %). Tento rok ale môže byť zase všetko inak, a preto je potrebné diverzifikovať nielen geograficky, ale aj sektorovo.

Microsoft > Apple?  Microsoft na krátku chvíľu predbehol Apple a stal sa najcennejšou spoločnosťou na svete. Wall Street sa stavia v konkurenčných pretekoch aktuálne na stranu Microsoftu vďaka jeho pozícii na trhu umelej inteligencie. Apple sa naopak trápi so slabšími predajmi iPhonov, najmä v Číne. Aktuálna hodnota Apple je 2,886 bilióna USD a Microsoftu 2,858 bilióna.

Apple headset. Apple je doháňaný Microsoftom aj napriek svojej najväčšej stávke za posledné roky, ktorou sú headsety. Apple oznámil, že predobjednávky na Vision Pro, prvý nový produkt z dielne firmy po takmer 10 rokoch, začne príjmať o týždeň. Headset od Apple umožní používateľom vstúpiť do virtuálnej a rozšírenej reality, teda do odvetvia, ktoré sa snaží ovládnuť predovšetkým Meta. Či to skončí úspechom uvidíme, investori zatiaľ nadšení nie sú.

Amazon vládne. Rebríčku 10 najcennejších e-commerce spoločností s trhovou kapitalizáciou 1,6 bilióna USD dominuje Amazon. Nasledujú čínske spoločnosti Pinduduo (PDD) Alibaba. Zatiaľ čo celková trhová kapitalizácia 97 spoločností z tohto zoznamu v oblasti e-commerce je 2,46 bilióna USD, prvá desiatka má trhovú kapitalizáciu 2,31 bilióna USD. To znamená, že približne 94 % sumy má 10 najväčších spoločností.

Nová vlna prepúšťania? Spoločnosti Google, BlackRock, Spotify, Twitch, Unity, Discord, Pixar a Duolingo oznámili nové prepúšťanie zamestnancov. Spúšťa sa v technologickom svete nová vlna rušenia pracovných miest po tom, čo sa v druhej polovici minulého roka situácia ukľudnila?

Enviromentálna migrácia. Ostrovné štáty v Tichomorí premiestnia svojich obyvateľov, ktorých životy ohrozuje klimatická kríza. Nespravodlivosťou je, že nútené presťahovanie sa týka najviac ľudí, ktorí ku globálnemu otepľovaniu prispievajú najmenej. V dôsledku klimatických zmien zmení svoje hlavné mesto aj Indonézia. V metropolitnej oblasti Jakarty, ktorej 40 % rozlohy leží pod hladinou mora, žije 30 miliónov ľudí. Štvrtá najľudnatejšia krajina sveta preto plánuje nové inteligentné hlavné mesto Nusantara uprostred dažďového pralesa Borneu. To je samozrejme terčom kritiky.

Stále míňame menej. Tržby v maloobchode sa v novembri 2023 medziročne znížili o 1,5 %. Pokles v stálych cenách pretrváva už 10 mesiacov v rade, avšak novembrový pokles je jeden z najnižších v roku. To naznačuje, že sa dopyt ľudí môže čoskoro začať opäť zvýšovať. K výraznejšiemu míňaniu by mohlo dôjsť aj vzhľadom na rast reálnych miezd, ktorý bol zaznamenaný už 2. mesiac po sebe.

Reálne platy stúpajú. Mzdy na Slovensku rástli v novembri aj po zohľadnení inflácie už druhý mesiac po sebe  a to vo všetkých sledovaných odvetviach. V roku 2023 si v súhrne za 11 mesiacov najviac polepšili zamestnanci v reštauráciach a pohostinstvách (14,5 %), ubytovaní (14 %) a v stavebníctve (12,7 %). Práve v týchto sektoroch je ale priemerný zárobok najnižší.

Prajeme pekný víkend!


Portu účet v českých korunách dostupný už aj pre Slovákov!

Portu po novom umožňuje otvoriť účet a investovať v českých korunách aj Slovákom, čo určite ocenia najmä našinci žijúci v Česku

Prejsť na článok


Finančné predsavzatia na rok 2024

S príchodom nového roka prichádza ideálna príležitosť pre ľudí, ktoré neinvestujú, aby s investovaním začali.

Prejsť na článok


Inflácia v decembri stúpla v USA aj v eurozóne

Inflácia v USA v decembri medziročne vzrástla na 3,4 %, čo je viac ako sa čakalo. V eurozóne inflácia stúpla na 2,9 % z 2,4 % v novembri.

Prejsť na článok


FinTech review – Investície do FinTechov sa znížili o polovicu a ďalšie FinTech novinky

Prinášame vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa. 

Prejsť na článok


Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané