Vyhľadať
Close this search box.

Akciové trhy zažívajú korekciu, dôvod na paniku však nie je

Svetové akcie klesajú

Vynikajúcu náladu na finančných trhoch, ktorá sa odzrkadľovala v prekonávaní historických maxím akciových indexov, vystriedala neistota. Akcie naprieč jednotlivými regiónmi zaznamenali v závere minulého a na začiatku tohto týždňa prudký pokles. Na čele strát pritom stojí japonský index Nikkei 225, ktorý za jediný deň stratil 12,4 %, a technologický Nadsaq 100, ktorý odpísal 7,5 %.

Výpredaj na akciových trhoch spôsobil mix viacerých faktorov. Celé to odštartovali kvartálne výsledky veľkých technologických spoločností na čele s Alphabetom, Microsoftom a Amazonom. Tie ukázali, že masívne investície v miliardách dolárov do budovania umelej inteligencie (AI) sa premietajú do konkrétnych tržieb a ziskov zatiaľ len minimálne. Nadšenie z rozmachu AI tak mierne opadadlo a akcie veľkých technologických firiem začali klesať. 

Omnoho väčšie vrásky na čele investorom ale spravili makroekonomické údaje z USA. Tie ukázali, že najväčšia ekonomika sveta vytvorila oveľa menej pracovných miest, ako sa čakalo, pričom miera nezamestnanosti stúpla na 4,3 %, čo je najviac od októbra 2021. To vyplašilo finančné trhy, pretože investori sa začali obávať, že americké hospodárstvo sa po silnom raste v 2. štvrťroku začalo spomaľovať a že pod tlakom vysokých úrokových sadzieb sa môže predsalen prepadnúť do recesie. V najnovšej prognóze investičná banka Goldman Sachs zvýšila tomuto scenáru pravdepodobnosť na 25 %.

Olej do ohňa prilial aj sám Warren Buffett, pretože jeho firma Berkshire Hathaway sa v posledných mesiacoch zbavovala akcií na čele s Applom, v ktorom okresala podiel o polovicu. Vďaka predajom pritom Buffett nahromadil rekordnú hotovosť 277 miliárd dolárov. Investori vyhodnotili tieto kroky tak, že “Veštec z Omahy” môže čakať očakávať korekciu na akciových trhoch. 

Najväčším poklesom sa vyznačovali už spomínané japonské akcie, keďže tamojšia centrálna banka sa rozhodla zvýšiť úrokové sadzby o 0,25 p.b. Kvôli tomuto kroku posilnil v porovnaní s inými menami jen a práve slabý jen bol dôležitým zdrojom rastu ziskovosti japonských spoločností.

Čas dlhopisov prichádza

Zatiaľ čo akcie zažívajú korekciu, zdá sa, že konečne mohol nastať čas dlhopisov. Od zverejnenia údajov o nezamestnanosti klesol výnos amerických 10-ročných dlhopisov v priebehu týždňa z 4,10 % na 3,83 % a inverzne ceny dlhopisov rástli. Investori sa totiž v panike začali presúvať do bezpečnejších aktív a navyše trhy teraz očakávajú, že americká centrálna banka Fed konečne začne so znižovaním sadzieb. To má byť navyše ráznejšie ako sa očakávalo, čím má Fed zabrániť priduseniu americkej ekonomiky.

Dôvod na paniku nie je, prepady sú pre investorov príležitosť

Vyššie zmienené faktory vyvolali na finančných trhoch paniku. Index VIX považovaný za tzv. ukazovateľ strachu na Wall Street v dôsledku nepriaznivých správ vyskočil na najvyššiu hodnotu za takmer 18 mesiacov.

Správy o tom, že trhy zostúpili zo svojich historicky najvyšších úrovní by ale dlhodobí investori nemali vnímať so strachom. Naopak, rovnako ako počas pandémie Covidu, prepadu akcií v roku 2022 alebo hocijakého poklesu v minulosti, by aj súčasnú miernu korekciu mali vnímať skôr ako príležitosť nakupovať lacnejšie. Kto teda investuje dlhodobo a pravidelne, môže spávať pokojne.


Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?

  • Článok nie je investičným odporúčaním
  • Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  • Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch
  • Nie ste si istí, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás vhodné napríklad tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané