Ako prekonať strach z investovania a konečne začať

[:cs]Jak překonat strach z investování[:]

Ako sa odhodlať a komfortne začať investovať? Rovnako ako v prípade väčšiny strachov je možné podniknúť kroky, ktoré váhanie založené na strachu odstránia a každý sa tak môže stať úspešným investorom. Pokiaľ do tejto skupiny patríte, tak vám prinášame niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu úspešne vkročiť na investičnú cestu, kde vaše peniaze môžu pracovať za vás.

My vaše obavy chápeme, strach je zabudovaný v každom z nás a vychádza z pôvodného mechanizmu „bojuj alebo uteč“, ktorý sme potrebovali, keď sme boli lovci a zberači. Pomáhal nám tým, že premáhal naše zmysly, aby sme sa vyhli nebezpečenstvu. Je ale dobré si uvedomiť, že pocit strachu často preváži logiku, ostatné emócie a ovládne vaše telo.

Ako sa to ale vzťahuje na investovanie? Pretože v dnešnej spoločnosti je nedostatok peňazí rovnako závažný ako nedostatok jedla alebo prístrešia v dobách neandertálcov. Naša myseľ vie, že peniaze = prístrešie = jedlo = bezpečie. Takže strata peňazí môže vyvolať obrovský strach. Problém je v tom, že strach vás núti ignorovať logiku. Existujú však spôsoby, ako tento strach prekonať a tu je niekoľko krokov, ktoré môžete podniknúť.

K väčšiemu sebavedomiu stačia základné znalosti

Keďže čítate tento článok, znamená to, že ste urobili prvý a najdôležitejší krok na prekonanie strachu z investovania – vzdelávate sa a hľadáte informácie, ktoré vám pomôžu posilniť vaše postavenie a lepšie sa rozhodovať v oblasti financií. Pokiaľ ide o sebavzdelávanie, všetci musíme niekde začať a trúfame si tvrdiť, že práve náš Portu Blog je tým pravým miestom pre tých, čo si chcú osvojiť základné znalosti o investovaní a chcú lepšie ovládať svoje financie.

Keď o investovaní nič neviete, tak chápeme, že sa môže zdať desivé. Existujú rôzne druhy investícií, o ktorých sa musíte niečo dozvedieť, a to vrátane akcií, ktoré sú tým historicky najvýnosnejším aktívom. Existuje aj mnoho investičných pojmov, ktoré nepoznáte, ale je pritom kľúčové o nich niečo vedieť.

Dobrou správou je, že na začiatok toho nemusíte vedieť veľa. Pre začínajúceho investora je investovanie napríklad do indexových fondov veľmi jednoduchým prístupom k vytvoreniu diverzifikovaného portfólia bez pokročilých znalostí. Indexové fondy sú typom investičných fondov, ktoré sledujú referenčný index, ako napríklad S&P 500, ktorý kopíruje výkonnosť 500 najväčších firiem v USA. Keď vložíte peniaze do indexového fondu, sú tieto prostriedky použité na investovanie do všetkých spoločností, ktoré daný index tvoria. Pravdou je, že pasívne investovanie do širokých indexových fondov je najlepší spôsob, ako zbohatnúť a svojou výkonnosťou poráža aktívne spravované fondy.

Ak sa o indexových fondoch niečo málo dozviete a rozhodnete sa investovať do niekoľkých z nich, získate expozíciu voči širokej škále rôznorodých aktív bez toho, aby ste museli analyzovať jednotlivé spoločnosti, čo je pri aktívnej správe potrebné.

Začnite s málom, investovanie nie je len pre bohatých

Ako sa hovorí, ani Rím nebol postavený za deň a vaše investičné portfólio nie je niečo, čo sa objaví cez noc. Každý investor niekde začína, obvykle s malou investíciou, ktorá sa postupom času rozrastá. Každý úspešný investor na začiatku prekonal svoj strach as niečím začal, a to je presne to, čo chcete urobiť vy.

Čítanie a vzdelávanie je ale len prvým krokom. Je preto potrebné vrhnúť sa do skutočného investovania, kde sa vaše teoretické znalosti obohatia tými praktickými. Vaše prvé výpravy do investovania by mali zahŕňať skôr menšie čiastky, než si vyskúšate, ako trh funguje. Dobrou správou je to, že trhy v dlhodobom horizonte rastú. Krásnym príkladom je graf vyššie zahŕňajúci vývoj rôznych tried aktív, keby ste do nich pred 30 rokmi investovali 100 eur. Napríklad pri amerických akciách by sa vám investícia viac ako desaťnásobila na skoro 1 100 eur a to sa oplatí.

Investovanie voľných peňazí je jednou zo stratégií, ako vybudovať bohatstvo av priebehu rokov sa stať doslova milionárom pomocou kúzla menom zložené úročenie, ktorý funguje u každého a najväčší efekt má na konci vášho investičného života. Pomáha vám investovať malé čiastky sústavne, aby ste sa krok za krokom približovali k finančnej slobode. U nás na Portu môžete napríklad investovať už od 20 eur.

Naučte sa viac o výhodách diverzifikácie

Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa ľuďom nechce investovať je strach zo straty peňazí. Toto riziko straty sa však dá znížiť na absolútne minimum tým, že budete svoje investície diverzifikovať. Diverzifikácia znamená, že nevkladáte všetky svoje vajcia do jedného košíka – investujete do mnohých rôznych vecí, takže ak sa jednej investícii nedarí, iným sa môže dariť dobre a kompenzovať vaše straty. Ako dokazuje história, pri dostatočne dlhom horizonte je takmer nulová šanca, že by vaše investície boli v mínuse.

U nás v Portu si každý začínajúci investor prejde dotazníkom, z ktorého sa okrem iného odhadne jeho chuť riskovať a podľa toho je mu potom zostavené portfólio. Každé portfólio má stanovenú mieru rizika, ktorá nám udáva, akým smerom by sme mali alokovať kapitál pre dosiahnutie najvyššej výnosnosti v danej úrovni. Týmto spôsobom sme schopní najefektívnejšie využiť finančné prostriedky každého investora.

Investujeme do rôznych druhov investičných inštrumentov a vždy vyberáme tie s najlepším pomerom výnosnosti, rizika a nákladovosti. Investujeme predovšetkým prostredníctvom burzovo obchodovateľných fondov (ETF), ktoré vám umožnia vaše portfólio ľahko diverzifikovať, a na rozdiel od aktívnej správy s nižšími nákladmi.

Obavy z prepadov sú zbytočné, pokiaľ investujete dlhodobo

Nehodnoťte výkon vašej investície po iba mesiaci alebo dokonca po roku. Akcie sú dlhodobé aktívum a niekedy trvá nejakú dobu, kým dozrejú. Vezmite si napríklad cikádu – hmyz, ktorý strávi 17 rokov pod zemou, kým sa vynorí ako dospelý jedinec. Ak chcete, aby vaše portfólio plne rozvinulo svoj potenciál, nechajte ho nerušene sedieť ako cikádu. Pretože neinvestujete hotovosť, ktorú potrebujete na prežitie zajtra alebo budúci mesiac, koho zaujíma, že trhy dočasne klesnú? Ak šetríte na dlhodobé ciele, nebudete tieto peniaze potrebovať desať alebo viac rokov. Pokles na trhoch naopak využite ako nákupnú príležitosť, nakupujete totiž v zľave.

Záver

Strach z investovania môže byť ťažké prekonať. Nikto nemá rád stratu peňazí, aj keď je len dočasná. Prvý skok na trh je desivý. Ale "je to desivé" nie je dobrou výhovorkou pre to, aby ste sa investovaniu vyhli úplne.

Premýšľajte o tom, ako sa naučiť plávať. Veľa ľudí sa bojí utopenia a vode sa vyhýba úplne. Je to riskantné, pretože by ste sa mohli utopiť. Pravdou je, že pokiaľ neviete plávať, nemusíte hneď skákať do hlbín. Než začnete plávať kolieska cez bazén olympijských rozmerov, môžete sa najprv pohodlne vznášať a ponoriť hlavu do vody. Potom sa naučte niekoľko základných záberov. Nakoniec sa naučíte pohodlne plávať sami a zmierite sa s tým, že riziko utopenia je zvládnuteľné, pokiaľ sa pripravíte. Rovnako to je aj pri investovaní.

Odvrátená strana je tá, že pokiaľ peniaze nebudete investovaním zhodnocovať, môže sa stať, že ich na dôchodku budete mať nedostatok, pretože inflácia nikdy nespí. Potom sa všetky vaše obavy naplnia z iného dôvodu – jednoducho ste neinvestovali.

____________________________________

Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?

– Článok nie je investičným odporúčaním

– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov

– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

– Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch

– Nie ste si istí, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás vhodné napríklad tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané

S Portu dane neplatíte

S Portu sa daní obávať nemusíte

Investovanie má byť jednoduché, efektívne a bezstarostné. Presne také ho v Portu robíme. Naše portfóliá sú optimalizované tak,

[:sk]rodina setri pre dieta[:]

Peniaze pre deti nie vždy zhodnocujeme správne

Rodičia na Slovensku myslia na budúcnosť svojich detí a snažia sa im vytvoriť finančnú rezervu. To je dobrá správa. Tou zlou je, že ju často nechávajú „požierať“ infláciou.

S Portu dane neplatíte

S Portu sa daní obávať nemusíte

Investovanie má byť jednoduché, efektívne a bezstarostné. Presne také ho v Portu robíme. Naše portfóliá sú optimalizované tak,

[:sk]rodina setri pre dieta[:]

Peniaze pre deti nie vždy zhodnocujeme správne

Rodičia na Slovensku myslia na budúcnosť svojich detí a snažia sa im vytvoriť finančnú rezervu. To je dobrá správa. Tou zlou je, že ju často nechávajú „požierať“ infláciou.