Inflácia klesla na 5,3 %
Index spotrebiteľských cien v júli medziročne vzrástol o 5,3 % po zvýšení o 5,5 % v júni, uviedol štatistický úrad Európskej únie Eurostat vo svojom rýchlom odhade. V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny v eurozóne v júli klesli o 0,1 %. Vykázaná inflácia je však naďalej vysoko nad inflačným cieľom ECB, v dôsledku čoho sa minulý týždeň rozhodla ECB zvýšiť úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov.
Na Slovensku podľa odhadu kleslol rast cien na 10,2 % z júnových 11,3 %. Naďalej je tak inflácia na Slovensku najvyššia v eurozóne, ale nie najvyššia v EÚ.
Pokiaľ ide o hlavné zložky inflácie v eurozóne, Eurostat predpokladá, že najvýraznejšie v júli stúpli ceny potravín, alkoholu a tabaku (+10,8 %). Ceny služieb vzrástli o 5,6 % a neenergetické priemyselné tovary o 5,0 %. Naopak, tempo poklesu cien energií sa zrýchlilo na 6,1 % z 5,6 % v júni.
HDP stúpol medzikvartálne o 0,3 %
Ekonomika eurozóny vzrástla v 2. štvrťroku medzikvartálne o 0,3 % a prekonala tak očakávania ekonómov. Uviedol to v pondelok štatistický úrad Európskej únie Eurostat, ktorý zverejnil rýchly odhad. Navyše úrad revidoval údaje za predchádzajúci kvartál, výsledkom čoho bolo, že hospodárstvo menového bloku sa na prelome rokov iba tesne vyhlo recesii.
Oznámený rast za 2. štvrťrok je zároveň o niečo výraznejší, než sa očakávalo. Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters počítali s rastom o 0,2 %. V medziročnom porovnaní vzrástol HDP eurozóny v 2. kvartáli o 0,6 % a opäť mierne prekonal očakávania. Ekonómovia počítali s rastom o 0,5 %. V porovnaní s vývojom v 1. štvrťroku sa však tempo rastu prudko spomalilo, keď v 1. kvartáli dosiahol medziročný rast 1,1 %.
Výrazné zlepšenie rastu ekonomiky eurozóny neočakáva v tomto roku ani MMF, hoci nedávno mierne zvýšila svoju prognózu na 0,9 %.
EÚ vykázala slabšie čísla ako eurozóna
Ekonomika EÚ v 2. kvartáli v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom stagnovala, zatiaľ čo v prvých troch mesiacoch roka zaznamenala rast o 0,2 %. V medziročnom porovnaní vzrástla o 0,5 %, v 1. kvartáli však rástla rovnako ako v prípade eurozóny o 1,1 %.
Z členských štátov Európskej únie, ktorých údaje sú k dispozícii, najvýraznejší medzikvartálny rast ekonomiky zaznamenalo Írsko, a to o 3,3 %. Výrazný rast dosiahla aj Litva, konkrétne o 2,8 %. Pokles evidovali Švédsko (-1,5 %), Lotyšsko (-0,6 %), Rakúsko (-0,4 %) a Taliansko, ktorého ekonomika klesla o 0,3 %. Najväčšia ekonomika EÚ, Nemecko, vykázala nulový rast.