Úrokové sazby veľmi významne vplývajú na ekonomiku a teda i na každého jedného z nás. Ich zvyšovanie s cieľom skrotiť infláciu má vplyv negatívny, pretože tento proces predražuje úvery. Mnoho ľudí sa tak oprávnene bojí, že ak im skončí fixácia hypotéky, prudko sa im zvýši splátka. NBS ale upokojuje, že žiadne výrazné skoky nás nečakajú.
Nárast splátok nebude dramatický
Národná banká Slovenska (NBS) očakáva, že v najbližších 3 rokoch sa bude končiť fixácia približne polovici hypotekárnych úverov. Dotýkať sa to bude približne 13 % všetkých domácností na Slovensku. Napriek očakávanému rastu úrokových sadzieb však NBS neočakáva výrazný rast úverových splátok.
„Priemerná súčasná mesačná splátka úverov refixovaných do konca roka 2025 je približne 270 eur. Priemerný rast splátok, pri simulovanom náraste sadzieb na úroveň 4,5 až 5 %, týchto úverov bude na úrovni 100 eur. Len približne 15 % z týchto úverov bude mať nárast splátky vyšší ako 200 eur,“ vyčíslila centrálna banka.
To, že nárast splátok nebude dramatický, súvisí podľa NBS s tým, že úvery už sú do určitej miery splatené. Dodatočné výdavky na vyššie splátky budú v priemere na úrovni 7 % príjmov klientov bánk.
Úrokové sadzby neohrozia finančnú stabilitu
NBS vďaka vyššie spomenutým dôvodom nevníma rast úverových splátok ako významné riziko pre finančnú stabilitu. „Veľká väčšina domácností je pripravená zvýšenie splátok zvládnuť bez ohrozenia schopnosti splácať,“ zdôraznila banka. Domácnostiam pomáhajú zdravo nastavené pravidlá úverovania, pričom každý klient bol pri poskytnutí úveru testovaný na nárast sadzby o 2 percentuálne body, pozitívny vývoj na trhu práce a dlhodobo rastúce príjmy.
Vplyv na ceny nehnuteľností
Rast úrokových sadzieb a v konečnom dôsledku drahšie hypotéky spôsobuje, že dopyt po nich klesá. Ľudom sa tak menej oplatí kupovať nehnuteľnosti, čo sa už prejavilo i na ich cenách. Ceny bývania na Slovensku medziročne klesli a to až o 6,5 %, ale napriek tomu zostávajú vysoké. To potvrdzuje ich nízka dostupnosť vo všetkých krajoch.