Vyhľadať
Close this search box.

Ceny bývania klesajú, ale zostávajú vysoké

Ceny bývania na Slovensku klesli

Zlacnenie bývania a rastúce mzdy čiastočne zlepšujú dostupnosť bytov na Slovensku. Na našetrenie kúpnej sumy sú však stále potrebné dlhé roky. Väčšina kupujúcich sa tak nezaobíde bez hypotéky, na ktorú si treba tiež odložiť peniaze.

Ceny nehnuteľností medziročne klesli

Ponukové ceny domov a bytov na Slovensku vykázali v druhom štvrťroku po prvý raz od roku 2014 medziročný pokles, znížili sa o 6,5 %. Medzikvartálne sa znižovanie cien podľa centrálnej banky spomalilo na 2,3 % z 3,9 %. Priemerná cena sa medzi štvrťrokmi znížila o 58 eur na 2498 eur za štvorcový meter (m2).  V porovnaní s cenovým vrcholom v júli minulého roku sú dnes nehnuteľnosti lacnejšie o 9 %.

Ceny sa medzikvartálne znížili vo všetkých krajoch okrem Nitrianskeho (+1,4 %) a Trnavského, v druhom menovanom sa nezmenili.  Ceny klesli výrazne v Prešovskom (5,1 %), Košickom (4,9 %), Trenčianskom (4,6 %) a Žilinskom kraji (4 %).

Kde ja dostupnosť najvyššia a kde najnižšia?

Na obrázku nižšie je zobranené, koľko ročných platov je potrebných na kúpu dvojizbového bytu s rozlohou 55 m2 v jednotlivých krajoch.

Zdroj: prepočet Portu na základe dát NBS a ŠÚ SR

Ak by sme počítali s trojizbovým bytom, počet platov potrebných na kúpu bytu významne vzrastie.

Tieto čísla vychádzajú z priemernej ceny nehnuteľností určených na bývanie v eurách za m2 v druhom kvartáli 2023 a prepočtu priemerným miezd v jednotlivých krajoch na čisté platy (tu sú údaje dostupné za 1. kvartál 2023).

Na trojizbák treba aspoň 10 rokov

Najdrahšie nehnuteľnosti sú v bratislavskom kraji s cenou 3 138  eur za m2, kým hrubá mzda predstavuje 1 676 eur mesačne. Najlacnejšie sú v nitrianskom kraji, kde je to iba 1 454 eur za štvorcový meter pri priemernej mzde 1 150 eur v hrubom. Aj vďaka tomu sú práve v regióne Nitry rezidenčné nehnuteľnosti najdostupnejšie, keď hrubú mzdu prepočítame na čistý príjem. Práve jeho výška znižuje dostupnosť bývania napríklad v prešovskom kraji, ktorý síce nepatrí medzi najdrahšie, no ľudia tam zarábajú menej.

Odkladať hotovosť sa neoplatí

Napríklad, vzorový dvojizbák v Bratislave vyjde na 172 590 eur, z toho je 20 % potrebných na hypotéku 34 518 eur. Aby takúto sumu našetril za päť rokov človek, ktorý nemá žiadne úspory a peniaze ukladá v hotovosti, potreboval by mesačne odložiť bokom vyše 575 eur. Ak by už mal na účte 10-tísíc, mesačne by mu stačilo 409 eur.

Rozumnejšie je preto peniaze odkladané na byt investovať a tak ich zhodnotiť. Ak berieme do úvahy zhodnotenie portfólia Portu s rizikovým profilom 8 (jeho investičný horizont je práve päťročný), pri neutrálnom scenári by stačilo mesačne odkladať 480 eur pri nulových počiatočných úsporách.  Pri 10-tisícovom úvodnom vklade by to bolo 290 eur.

Koľko je potrebné si mesačne odkladať na priemerne drahý dvojizbový byt s rozlohou 55 m2


  • Článok nie je investičným odporúčaním
  • Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  • Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch
  • Nie ste si istí, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás vhodné napríklad tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané