Čo všetko v Portu ponúkame? Stručný prehľad našich služieb

Sme investičná robo-advisory platforma, cez ktorú môže ktokoľvek jednoducho, nízkonákladovo a efektívne investovať, a to už od 20 eur. Našou víziou je ponúknuť ľuďom to najlepšie miesto na zhodnocovanie peňazí a dosahovanie ich finančných cieľov. To všetko s minimálnymi starosťami zo strany investora. Veríme totiž, že si každý, bez ohľadu na veľkosť príjmu, výšku vzdelania alebo úspor, zaslúži prístup k odbornej správe financií.

Pre koho je Portu určené?

Portu je ideálnou voľbou pre tých, ktorí chcú začať investovať a budovať svoje bohatstvo bez toho, aby museli byť profesionálnymi investormi. Stačí si založiť účet a následne si vybrať, akým spôsobom chcete vložené prostriedky investovať. Môžete napríklad začať s portfóliom zostaveným na mieru a potom, ak chcete, ho doplniť o vlastnú alebo tematickú investičnú stratégiu. To ale nie je všetko. Čo všetko teda v Portu ponúkame?

1. Portfólia na mieru

Portfóliá na mieru sú základným stavebným kameňom investora. Svojím rozložením pokrývajú celý svet, kombinujú akciovú a dlhopisovú zložku a sú profesionálne spravované tak, aby ste sa nemuseli o nič starať. Mala by tvoriť jadro dlhodobého investičného portfólia každého z nás.

Všetky vklady bez ohľadu na ich výšku sú pomerovo zainvestované do celého vášho portfólia. Každé portfólio navyše pravidelne kontrolujeme, aby sa vplyvom vývoja cien neodchýlilo od cieľovej rizikovosti a v prípade potreby ho rebalancujeme. Vďaka tejto chytrej technike dokážeme dlhodobo dosahovať najlepší pomer výnos versus riziko. Portfólio na mieru vám zložíme na základe vyplnenia vstupného dotazníka, kde najskôr zistíme, aký máte investičný cieľ, aké sú vaše znalosti a skúsenosti a ako sa staviate k riziku. Následne vám odporučíme rizikový profil, uvidíte potom konkrétne zloženie vášho portfólia aj odhad očakávaného vývoja v budúcnosti.

Do portfólií na mieru ale nemusia investovať iba jednotlivci. Ak máte firmu a neviete kam s voľnými peniazmi, môžete ich múdro zainvestovať a otvoriť účet aj pre právnickú osobu. Peniaze sa vám budú zhodnocovať, ale v prípade potreby ich budete mať behom pár dní k dispozícii. Jediný rozdiel je v registrácii a overení, ktoré vzhľadom na potrebu dôkladnejšieho preverenia štruktúry firmy neprebieha online.

Keďže investujeme na zahraničných trhoch, neustále tiež sledujeme vývoj menových kurzov a v prípade potreby investíciu menovo zaisťujeme. Investujeme do nízkonákladových a preverených indexových ETF, vďaka ktorým dosahujete vyššie výnosy.

Správcovský poplatok za obhospodarovanie portfólia na mieru je len jeden, a to 0,6 %, pokiaľ investujete dlhodobo. Dlhodobých investorov totiž odmeňujeme zľavou až 40 %.

Pri Portu nenájdete žiadne skryté ani ďalšie vstupné, výstupné alebo výkonnostné poplatky, rovnako ako neexistujú žiadne poplatky za nákup a predaj či za smenu mien ani rebalanciu. Čím dlhšie investujete, tým nižší môžete mať poplatok. S Portu máte možnosť vybrať si jedno zo štyroch fixovaných období, po ktoré neplánujete svoju investíciu vyberať a čerpať tak zodpovedajúcu zľavu na poplatku. Za správu svojej investície platíte po celú dobu fixovaného obdobia znížený poplatok. Pokiaľ peniaze vyberiete predčasne, dôjde k doúčtovaniu poplatku z vyberanej čiastky.

S Portu môžete navyše investovať zodpovedne. S ESG portfóliom od Portu zhodnocujete vaše peniaze s ohľadom na planétu a spoločnosť, a pritom bez kompromisov, čo sa týka výnosov.

2. Vlastné a tematické stratégie

Ak ste skúsenejší investor, môžete svoje portfólio na mieru doplniť vlastnou či tematickou stratégiou. Môžete si tak sami poskladať vlastný investičný „koláč” z mixu preverených ETF alebo jednotlivých akcií. Ďalej stačí iba zaslať peniaze a o všetko ostatné sa už postaráme my. Investíciu je možné tiež menovo zaistiť, rebalansovať alebo v čase meniť jej zloženie. Všetko ľahko, lacno a efektívne.

Svoju stratégiu si môžete poskladať z pestrého zoznamu známych amerických, európskych aj českých akcií, ktorým veríte. Alebo pomocou ETF nakúpiť rovno celý kôš spoločností z daného sektora či regiónu. ETF v ponuke pre vás vyberá a preveruje náš investičný tím na základe prísnych kritérií, aby ste si mohli byť istí, že ide o kvalitné inštrumenty. V rámci stratégií je možné investovať aj do najväčších akcií pražskej burzy, ako sú ČEZ, Komerční banka, Colt a ďalšie. V rámci tematických stratégií sme pre vás predpripravili balíčky najobľúbenejších ETF a akcií z našej ponuky.

3. Detské účty

Detské účty sú tým najvýhodnejším produktom pre zodpovedných rodičov na trhu. Pokiaľ chcete svojim deťom poskytnúť vítanú finančnú podporu, keď ju budú potrebovať, môžete im pravidelne odkladať peniaze na detský investičný účet za zvýhodnených podmienok, kde sa budú efektívne zhodnocovať.

Detské účty majú bezkonkurenčne nízky poplatok za správu investícií 0,25 % ročne, navyše sem peniaze môžu vkladať aj vaši príbuzní. Pre úspech v investovaní je kľúčový dlhý časový horizont – a ten vaše deti majú. Môžete im tak dopriať možnosť jednoduchšieho vstupu do dospelosti a pomôcť im s budúcimi nákladmi na vzdelanie, vlastné bývanie alebo napríklad svadbu.

4. Investičná rezerva

V reakcii na rastúce úrokové sadzby sme minulý rok spustili konzervatívny produkt Investičná rezerva, ktorý okrem menšieho zastúpenia investičnej zložky obsahuje práve úročenú hotovosť. Možnosť založiť si ju má každý náš klient bez akéhokoľvek obmedzenia.

Jedná sa o najkonzervatívnejší produkt od Portu. Ide o investičnú službu, u ktorej je primárnym investičným cieľom ochrana vložených prostriedkov proti znehodnoteniu pri súčasnej minimálnej miere kolísania hodnoty a ktorej zloženie je aktívne spravované.

Na dosiahnutie svojho cieľa využíva Investičná rezerva dve základné zložky:

  • Prvú zložku (opatrnejšiu) tvorí úročená hotovosť. Eurová hotovosť sa zhodnocuje tempom 3,25 % ročne.
  • Druhá zložka je investičná. Tvoria ju diverzifikované investičné inštrumenty typu ETF, ktorých cieľom je dosahovať dlhodobejšie zhodnotenie vložených peňazí. Hodnota týchto investičných inštrumentov však môže v čase nielen rásť, ale aj klesať. V súčasnosti eurová Investičná rezerva neobsahuje investičnú zložku, ale iba hotovosť.

Výnos eurovej investičnej rezervy závisí od výšky úrokovej sadzby stanovenej Európskou centrálnou bankou.

5. Portu Crypto

Portu Crypto ponúka zaujímavú možnosť, ako diverzifikovať investičné portfólio. Môžete si poskladať svoju vlastnú Crypto investíciu a investovať tak do kryptomien ľahko a predovšetkým bezpečne. Založenie účtu v Portu je jednoduchšie, než zakladanie krypto peňaženiek na zahraničných portáloch. Investovať navyše môžete už od 20 eur

Investíciou na Portu si kupujete kryptomeny cez cenné papiere obchodované na regulovaných európskych burzách. Kryptomeny sú potom bezpečne uložené, aby ste sa nemuseli báť útokov alebo krádeží peňaženiek. Vďaka tomu môžete využiť daňové oslobodenia, ktoré priame investície do kryptomien neponúka.

Poplatok je rovnako ako pri portfóliách 1 % ročne, a to bez ohľadu na počet uskutočnených obchodov. Poplatok si navyše môžete znížiť až na 0,6 % zafixovaním dĺžky investovania.

Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané