Pred niekoľkými mesiacmi svet obehla správa, že americký dolár sa dostal na paritu so spoločnou menou eurozóny – eurom. Euro sa od USD však opäť odtrhlo. Čo spôsobuje tieto výkyvy, aký trend môžno očakávať v ďalších mesiacoch, ako je na tom euro v porovnaní s inými menami a čo to znamená pre bežných ľudí?
Parita Eura a USD
V júli minulého roku sa stalo niečo, čo sme už dlho nevideli. Presnejšie 20 rokov. Hodnota dvoch najpoužívanejších mien sveta sa vyrovnala a v septembri sa euro dokonca prepadlo na kurz 0,96 EUR/USD. Prečo európska mena tak oslabila?
V prvom rade išlo o dlhšie trvajúci proces, ktorý ale urýchlila vojna na Ukrajine a rodiaca sa energetická kríza. Pri vývoji menových kurzov sú ale dôležité aj postoje centrálnych bánk. Zatiaľ čo americký Fed zareagoval zrýchľujúcu infláciu zdvihnutím úrokových sadzieb, ECB otáľala príliš dlho. Prísnejšia monetárna politika Fedu posilnila dolár voči euru a po započítaní obáv investorov z dopadov drahých energií na “starý kontinent” sme mali paritu eura a USD opäť na svete. To všetko počas toho ako si starí priatelia USA a EÚ našli opäť k sebe cestu.
Odtrhnutie od parity
ECB zo začiatku nebrala náznaky inflácie vážne a avizovala, že ide iba o dočasné vplyvy. No táto prognóza jej jednoducho nevyšla. Za neochotou reagovať na inflačné tlaky boli aj iné dôvody. Vyššie úrokové sadzby utlmujú ekonomickú aktivitu a zároveň predražujú splácanie úverov. Domácností, ale i samotných štátov. A práve toho sa ECB bála.
Nielenže sa blížila zima a EÚ hrozil nedostatok plynu, ale po pandémií boli európske ekonomiky oslabené. Navyše situácia v južnej časti eurozóny už dlhšie nie je ružová. Portugalsko, Španielsko, Taliansko i Grécko sú zadlžené a zvýšenie sadzieb by im predražilo splátky. Nakoniec ale vysoká inflácia donútila ECB reagovať.
So zvyšovaním úrokových sadzieb sa začalo euro posilňovať. K ďalšiemu zhodnoteniu došlo, keď Európa predviedla investorom prekvapivú odolnosť a energetickú krízu prežila bez väčších problémov. Menový kurz eura voči USD sa postupne dostal až na viac ako ročné maximum 1,1075.
Najnovšie posilnenie eura voči USD spôsobili údaje o inflácií v USA. Trh počíta s tým, že centrálna banka Fed by mohla pozastaviť zvyšovanie úrokov. Naopak, predstavitelia ECB signalizovali, že budú pokračovať v sprísňovaní menovej politiky v snahe znížiť vysokú infláciu. Doláru neprospieva ani zlepšenie nálady na finančných trhoch, ktoré znižuje dopyt po bezpečných investíciách, za akú sa pokladá aj americká mena. Euro tak má dobre našliapnuté, aby voči USD ďalej posilňovalo.
Menové riziko
Kurz eura voči doláru by mali sledovať aj investori, ktorí investujú prostredníctvom USD alebo iných cudzích mien. Ak ste si vymenili eurá za USD pod paritou, napr. za kurz 0,96 a po odpredaji investície budete meniť svoje USD späť na eurá, môže sa stať, že napriek ziskovej investícií sa môžete ocitnúť v strate. Medzičasom sa totiž, ako sme spomínali, zmenil výmenný kurz a ten samotný vytvoril v priebehu niekoľkých mesiacov rozdiel zhruba 15 %. Môže sa tak stať, že aj zisková investícia bude nakoniec stratová. Investori by teda mali menové riziko vnímať a počítať s ním.
Investori na Portu investujú vo svojej domácej mene a menové riziko tak riešiť nemusia. Aj to môže byť jeden z mnohých dôvodov, prečo investovať cez Portu. Odporúčame taktiež prečítať si ďalšie rady na tému ako úspešne zhodnocovať peniaze.
____________________________________
Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
– Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch
– Nie ste si istí, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás vhodné napríklad tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.