Prinášame vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa. 👇
Stal sa z Applu najväčší FinTech na svete?
Čo sa stalo:
Apple je už nejaký čas najhodnotnejšou firmou sveta. Najväčší podiel na tom bezpochyby stále majú mobilné telefóny a počítače, ktoré firma vyrába, vplyv ale majú aj ďalšie produkty. Jedným z nich je ponuka finančných služieb, ktoré Apple ponúka. Už v roku 2014 firma predstavila Apple Pay a od tej doby pridala množstvo ďalších produktov, ako sú dlhodobé aj krátkodobé (BNPL) úvery, vlastný sporiaci účet alebo nástroje pre obchodníkov na prijímanie platieb kartou.
Napríklad na sporiaci účet, ktorý Apple predstavil v apríli tohto roku, si ľudia odvtedy uložili vyše 10 miliárd dolárov. To aj tým najväčším FinTechom trvalo často niekoľko rokov. A tak sa možno, vlastne trochu nepozorovane, z Applu stal najväčší Fintech na svete.
Čo to znamená:
Vďaka neustálemu vývoju sa služba Apple Pay dostala na popredné miesto vo svete mobilných platieb a vytvorila si obrovskú skupinu používateľov. Podľa spoločnosti Loup Ventures si Apple Pay na svojich zariadeniach nastavilo až 51 % všetkých užívateľov iPhonov. So zhruba 1,46 miliardami aktívnych používateľov iPhonov po celom svete, to môže byť až 700 miliónov používateľov Apple Pay po celom svete.
Analytik spoločnosti Deepwater Consulting Gene Munster poukazuje na to, ako Apple funguje, a veštia mu žiarnu budúcnosť. Podľa neho za desať rokov budeme o Apple uvažovať v rovnakom duchu ako o amerických bankách Citi, JPMorgan a Wells Fargo.
Ďalšie FinTech správy:
Americké banky dostali pokuty za využívanie WhatsAppu. Americké orgány dohľadu nad finančným trhom obvinili skupinu Wall Street firiem – vrátane napríklad BNP Paribas alebo Wells Fargo – z „rozsiahlych a dlhodobých“ nedostatkov pri udržiavaní a uchovávaní elektronickej komunikácie. Ich obchodníci a makléri totiž využívali WhatsApp ale aj ďalšie podobné služby na prejednávanie investičných podmienok, plánovanie stretnutí s klientmi a ďalších obchodných záležitostí.
PayPal spúšťa vlastný stablecoin. Spoločnosť uviedla na trh stablecoin denominovaný v amerických dolároch, ktorý je určený pre digitálne platby a Web3. Zároveň by mal byť kompatibilný s najrozšírenejšími burzami a kryptomenovými peňaženkami.
Revolut pozastavuje kryptomenové služby v USA. Americkí zákazníci nebudú môcť od 2. septembra nakupovať kryptomeny prostredníctvom aplikácie pôvodne britského FinTechu. Predaj a držanie kryptomien budú zakázané od 3. októbra.