Vyhľadať
Close this search box.

FinTech review – Gamifikácia tradingu zvyšuje chuť riskovať a ďalšie FinTechy novinky

Prinášame vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa. 👇

Gamifikácia tradingu zvyšuje chuť riskovať

Čo sa stalo:

Podľa najnovšieho prieskumu môžu tzv. gamifikačné prvky, ako sú push notifikácie a žrebovanie o ceny používané v tradingových aplikáciách, zvýšiť chuť podstupovať riziko medzi užívateľmi. Britský dozorný orgán vytvoril experimentálnu tradingovú platformu, aby otestoval vplyv rôznych digitálnych praktík na obchodné správanie. Experiment, ktorého sa zúčastnilo 9000 ľudí, ukázal, že push notifikácie zvýšili počet uskutočnených obchodov o 11 %, zatiaľ čo body a žrebovanie o ceny viedli k 12 % nárastu.

Čo to znamená:

Gamifikačné prvky majú podľa spomínanej štúdie rôzny dopad na rôzne skupiny obyvateľov. Chuť riskovať najviac zvýšili u osôb s nízkou finančnou gramotnosťou. Väčší vplyv mali tieto prvky aj na ženy a na mladších ľudí vo veku 18 až 34 rokov.

Tradingové aplikácie tak majú potenciál zmeniť správanie určitých skupín investorov, ale niektoré funkcie v aplikáciách môžu spotrebiteľov tlačiť k častejšiemu alebo rizikovejšiemu obchodovaniu, čo nie je vhodné pre každého.

Ďalšie FinTech správy

Platobné prstene sú čoraz častejšie. Nositeľné zariadenia ako inteligentné prstene sú na trhu už približne desať rokov, ale napriek prudkému nárastu iných bezkontaktných platieb sa zatiaľ príliš nepresadili. To sa ale možno bude čoskoro meniť, vlastný platobný prsteň nedávno predstavili v Česku spoločne firmy Niceboy a mBank. Bezkontaktný platobný prsteň, ktorý je zadarmo, uviedol v Taliansku na trh aj poskytovateľ nositeľných platobných technológií MuchBetter.

Digitálne euro podľa ECB zachová slobodu voľby spôsobu platenia. S tým, ako sa Európa blíži k vydaniu digitálneho eura, začala ECB ofenzívu a v médiách po celom kontinente uisťuje občanov, že nová platobná metóda doplní, nie nahradí hotovosť, a poskytne im väčšiu slobodu voľby. Zatiaľ čo konečné rozhodnutie o vydaní digitálneho eura ešte nepadlo, ECB vlani prešla do dvojročnej prípravnej fázy pred prípadným zavedením, ktoré by malo nastať najskôr v roku 2026.

Centrálne banky majú viac využívať AI. Umelá inteligencia bude mať transformačný účinok na finančný systém, trhy práce, produktivitu a hospodársky rast. Centrálne banky majú príležitosť spresniť svoje prognózy tým, že budú využívať dáta v reálnom čase na lepšie predvídanie inflácie a ďalších ekonomických premenných. Umožní im to lepšie predchádzať a pracovať s rizikami ako je vysoká inflácia.

Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?

  • Článok nie je investičným odporúčaním
  • Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  • Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch
  • Nie ste si istí, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás vhodné napríklad tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané