Vyhľadať
Close this search box.

FinTech review – Kybernetické útoky stáli finančné firmy 12 miliárd USD a ďalšie FinTech novinky

Prinášame vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa. 👇

Kybernetické útoky stáli finančné firmy už 12 miliárd USD

Čo sa stalo:

Podľa nedávno zverejnenej správy Medzinárodného menového fondu (MMF) utrpeli firmy poskytujúce finančné služby za posledných dvadsať rokov v dôsledku kybernetických útokov straty vo výške 12 miliárd USD. Údaje navyše ukazujú len málo známok toho, že by sa riziko malo v budúcnosti znížiť. MMF preto vyzýva k väčšej cezhraničnej spolupráci na ochranu stability globálneho finančného systému.

Čo to znamená:

Počet kybernetických útokov sa v poslednom čase zvyšuje. Množstvo incidentov sa od pandémie viac ako zdvojnásobilo, zatiaľ čo rozsah strát sa od roku 2017 viac ako štvornásobil. Správa tiež uvádza, že nepriame straty, ako je poškodenie dobrého mena, ktoré sa nedajú ľahko vyčísliť peniazmi, sú „podstatne vyššie“.

Vzhľadom na rozsah strát, ktoré banky, správcovia aktív a poisťovne utrpeli, predstavujú kybernetické útoky rastúcu hrozbu nielen pre jednotlivé inštitúcie, ale aj pre celkovú stabilitu finančného systému.

Ďalšie FinTech správy

Google žaluje podvodníkov s kryptomenami. Dvaja vývojári aplikácií z Číny a Hongkongu boli spoločnosťou Google obvinení, že od roku 2019 nahrali 87 falošných aplikácií a podviedli viac ako 100 000 ľudí. Google odhaduje, že každá z obetí prišla o desiatky až stovky tisíc dolárov.

Financovanie FinTechov sa prepadlo na sedemročné minimum. Správa CB Insights State of Venture Report za 1. štvrťrok 2024 ukázala, že investície do FinTechov v prvých troch mesiacoch roka klesli o 16 %. V prvom štvrťroku síce došlo k 15 % nárastu počtu transakcií, avšak priemerná veľkosť transakcie sa znížila. V USA, Ázii a Európe sa objavilo 19 nových jednorožcov, čo je o niečo menej ako 23 v predchádzajúcom štvrťroku.

Rusko sa zameralo na Apple kvôli bankovým aplikáciám. Ruský federálny protimonopolný úrad napísal spoločnosti Apple list, v ktorom podrobne popísal svoje obavy z obmedzení, ktoré ruským bankám znemožňujú ponúkať služby. Nielenže bola väčšina ruských bánk z App Store odstránená, ale používatelia si nemôžu inštalovať ani aplikácie mimo tohto obchodu. Dôvod, prečo to tak je, je ale pomerne jasný. Po invázii na Ukrajinu boli na ruské banky uvalené sankcie. Pokiaľ by aplikácie boli v App Store dostupné, Apple by tým sankcie porušoval.

Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané