Prinášame vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa. 👇
Londýnska burza plánuje nové trhovisko bežiace na blockchaine
Čo sa stalo:
Londýnska burza už rok pracuje na obchodnej platforme založenej na blockchaine, ktorá by mala ponúkať tradičné finančné aktíva. Technológiu blockchainu chce využiť na zvýšenie efektivity držania, nákupu a predaja finančných aktív a využiť digitálne technológie na vytvorenie úhľadnejšieho, hladšieho, lacnejšieho a transparentnejšieho procesu. Burza nechce sama vytvárať žiadnu vlastnú kryptomenu.
Čo to znamená:
Napríklad na súčasných akciových burzách sa väčšinou obchoduje iba v pracovné dni v obchodné hodiny, naopak napríklad Bitcoiny je možné vďaka blockchainu odosielať aj prijímať takmer okamžite 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Trhovisko využívajúce blockchain by tak mohlo sprístupniť obchodovanie v neobmedzený čas.
Vedúci nového projektu londýnskej burzy zdôraznil, že v zámere nie sú zahrnuté žiadne kryptomeny. Celý proces by mal byť tiež patrične regulovaný. Burza by chcela projekt spustiť v rámci jedného roka, v súčasnosti už rokuje s regulačnými orgánmi, niekoľkými jurisdikciami a tiež s britskou vládou a ministerstvom financií.
Ďalšie FinTech správy:
Americký úrad sa zameral na Apple kvôli prístupu k NFC čipu. Apple Pay je jediná platobná služba, ktorá môže využívať na iPhonoch technológiu NFC „tap and go“ pre platby v obchodoch. To sa nepáči bankám a ďalším poskytovateľom platobných služieb, Apple tak totiž bráni konkurencii vo vývoji ich vlastných aplikácií. Technologický gigant za to už je vyšetrovaný Európskou komisiou a po novom túto praktiku nevidí pozitívne ani americký Úrad pre finančnú ochranu spotrebiteľov.
V kryptomenových podvodoch tento rok ukradnutá 1 miliarda dolárov. Podvodníci získali od obetí len za august viac ako 45 miliónov dolárov. Najväčší podvod čo do objemu prostriedkov je spojený s kryptomenou Pepecoin, pri ňom bolo ukradnutých viac ako 13 miliónov dolárov.
Bezpečnostná diera v systéme newyorského metra umožňuje sledovať cestujúcich. Systém bezkontaktných platieb v metre umožňuje ľuďom s údajmi o platobnej karte cestujúceho zobraziť históriu jeho ciest. Pre zobrazenie týchto informácií nie je nutné mať účet s PIN kódom alebo heslom. Namiesto toho stačí zadať údaje o danej karte. Funkcia funguje aj pre Apple Pay a Google Pay, a to napriek tomu, že v prípade platenia telefónom obchodníci používajú tokenizované číslo karty.