Prinášame vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa. 👇
Prvé testy medzinárodných okamžitých platieb boli úspešné
Čo sa stalo:
Swift a niekoľko medzinárodných bánk úspešne dokončilo prvý pilotný projekt na spracovanie okamžitých platieb medzi rôznymi menovými oblasťami v reálnom prostredí.
Čo to znamená:
Počas tejto pilotnej fázy služby boli desiatky skutočných platieb pochádzajúcich z bánk v iných menových oblastiach (Austrália, Nový Zéland, Brazília, Spojené kráľovstvo) odoslaných prostredníctvom Swift GPI Instant služby spracované, vysporiadané a pripísané v priebehu niekoľkých sekúnd na účet konečného príjemcu.
Medzi hlavné výhody tejto iniciatívy patrí možnosť spracovania medzinárodných platieb 24/7 v priebehu niekoľkých sekúnd a end-to-end dohľadateľnosť platieb. To všetko umožňuje zlepšiť užívateľskú skúsenosť zákazníka a ponúknuť nové možnosti použitia, ktoré konkurujú novým hráčom v tomto platobnom sektore.
Ďalšie FinTech správy:
Afrika s veľkým potenciálom rastu. Podľa nedávnej správy spoločností Boston Consulting Group (BCG) a QED Investors je Afrika na dobrej ceste stať sa najrýchlejšie rastúcim regiónom z hľadiska príjmov fintechov. Predpokladá sa, že s ročnou mierou rastu vo výške 32 %, odteraz do roku 2030, sa africký fintechový trh rozrastie až trinásťkrát. Do roku 2030 dosiahne pôsobivých 65 miliárd dolárov. Na čele tohto rozvoja stojí Južná Afrika, Nigéria, Egypt a Keňa.
BRICS vraj pracuje na vlastnej mene založenej na zlate. Hospodárska aliancia zložená z Číny, Indie, Ruska, Brazílie a Južnej Afriky pracuje na vývoji vlastnej meny. Správy o spoločnej mene BRICS zatiaľ prichádzajú hlavne z Ruska, takže môže ísť len o ďalšie „prianie“ moskovského režimu, ktoré zostane iba na papieri. Prechod rubľa na zlatý štandard patrí dlhodobo k nesplneným cieľom Kremľa. Oficiálne oznámenie má prísť na augustovom summite v Južnej Afrike.
OpenAI zaujal aj Federálnu obchodnú komisiu. Raketovo rastúcu technologickú spoločnosť vyšetruje Federálna obchodná komisia. Podľa Washington Post regulátori skúmajú, či chatbot spoločnosti OpenAI, ChatGPT, nepoškodzuje spotrebiteľov, najmä šírením dezinformácií, ktoré poškodzujú povesť ľudí.