Vyhľadať
Close this search box.

FinTech review – Polovica ľudí v Turecku vlastní kryptomeny a ďalšie FinTech novinky

Prinášame vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa. 👇

Polovica ľudí v Turecku teraz vlastní kryptomeny

Čo sa stalo:

Kryptomeny sa v Turecku tešia strmému nárastu popularity. Za posledný rok a pol vzrástlo množstvo Turkov využívajúcich kryptomeny zo 40 na 52 %. Výsledky novo zverejneného prieskumu ukazujú, že 58 % respondentov uviedlo, že ich hlavným dôvodom pre investovanie do kryptomien je dlhodobá akumulácia bohatstva.

Pokiaľ ide o kryptomeny, do ktorých ľudia investujú, vedie Bitcoin. 71 % z tých, ktorí vlastnia nejakú kryptomen, zvolili práve Bitcoin, zatiaľ čo 45 % vlastní Ethereum a stablecoiny.

Čo to znamená:

Rastúci počet a percento kryptoinvestorov v Turecku naznačuje zvyšujúci sa záujem o krypto ako zabezpečenie proti inflácii. Krajina už nejaký čas zápasí s extrémne vysokou infláciou. Rast cien dosiahol medziročne až na 80 %, infláciu sa navyše nedarí príliš znížiť. Vďaka tomu krajina zažíva odliv zahraničných investícií a oslabila aj tamojšia mena. Turecká líra za posledné 3 roky už stratila viac ako 80 % svojej hodnoty voči americkému doláru.

Výsledky ukazujú, že v čase veľmi vysokej inflácie ľudia prestávajú veriť vlastnej mene. Zaujímavé je, že okrem presunu do iných mien sa bežní ľudia stále častejšie uchyľujú ku kryptomenám. K podobnej situácii už skôr došlo v Brazílii alebo Nigérii, ktoré tiež trápi veľký rast cien.

Ďalšie FinTech správy:


Investície do európskych FinTechov klesli. V prvej polovici roku 2023 sa po rokoch rozhadzovania FinTechové firmy vrátili k snahe dosiahnuť na zisk. Európske FinTech spoločnosti získali v prvej polovici roku 2023 v rámci 463 transakcií 4,6 miliardy eur. Ide o prepad o 70 % v porovnaní s prvou polovicou roku 2022, kedy európske FinTechy získali 15,3 miliardy eur z 884 transakcií.

90 % spoločností indexu FTSE 100 požaduje od dodávateľov ESG skóre. Veľká väčšina zo 100, podľa trhovej kapitalizácie najväčších firiem na londýnskej burze, požaduje, aby ich potenciálni dodávatelia zverejňovali svoje záväzky na zlepšenie cieľov ESG, vrátane dodržiavania riadnych postupov v oblasti ľudských práv, záväzku znižovať emisie CO2 a podporovať diverzitu na pracovisku.

Banky sa prestávajú zaujímať o metaverse. Počet britských bánk, ktoré investujú do technológií, ako je virtuálna realita (VR) a rozšírená realita (AR), klesol za posledný rok takmer o tretinu. Pred 12 mesiacmi do týchto technológií investovala viac ako polovica britských bánk, zatiaľ čo v roku 2023 to bolo len 38 %.

Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané