Vyhľadať
Close this search box.

FinTech review – Revolut dosiahol rekordné výsledky a ďalšie FinTechy novinky

Revolut dosiahol rekordné čísla - Portu Fintech review

Prinášame vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa. 👇

Revolut dosiahol v roku 2023 na rekordné výsledky

Čo sa stalo:

FinTechový gigant Revolut dosiahol v roku 2023 rekordný zisk 545 miliónov dolárov. Výnosy firmy sa v priebehu uplynulého roka zvýšili o 95 % z 1,1 miliardy dolárov v roku 2022 na 2,2 miliardy dolárov, k čomu prispel rekordný nábor klientov a vyššie úrokové sadzby. Revolut získal v minulom roku celosvetovo takmer 12 miliónov nových zákazníkov, čo je najvyšší medziročný nárast v histórii spoločnosti, a v roku 2023 tak dosiahol celkový počet 38 miliónov zákazníkov. Koncom júna 2024 mala firma už dokonca vyše 45 miliónov používateľov.

Čo to znamená:

K lepším hospodárskym výsledkom prispelo aj to, že stále viac zákazníkov využíva služby Revolutu prostredníctvom plateného predplatného – počet zákazníkov, ktorí si zvolili platenú tarifu, vzrástol o 41 %. Pôsobivé je, že 70 % nových zákazníkov sa pripojilo organicky alebo im FinTech odporučil niekto, koho poznajú. Rast bol ale podporený aj ďalšími investíciami do marketingových a predajných aktivít.

Revolut v súčasnej dobe spolupracuje so spoločnosťou Morgan Stanley na predaji existujúcich akcií v hodnote približne 500 miliónov dolárov, v snahe zvýšiť svoje ocenenie na 40 miliárd dolárov. To prichádza po tom, čo investorské prehodnotenie na začiatku tohto roka stanovilo ocenenie Revolutu na 25,7 miliardy dolárov, čo bolo stále menej ako ocenenie v roku 2021 vo výške 33 miliárd dolárov.

Ďalšie FinTech správy

Začína platiť smernica EÚ o kryptoaktívach (MiCA). Nové pravidlá sa dotknú hlavne kryptomenových búrz a zmenární a týkať sa budú najmä stablecoinov. Niektoré kryptoburzy podnikajúce v priestore EÚ už začali s implementáciou jednotlivých pravidiel napríklad tým, že delistovali Tether, ktorý dané nariadenia porušuje. Rad stablecoinových firiem v nadväznosti na to uvažuje o kompletnom odchode z európskeho trhu.

Klienti britských bánk sa stretávali s oneskorením platieb. Tisíce klientov veľkých bánk postihli problémy s platbami, často kvôli nim ľudia nedostali výplatu. Problémy vyplývali z problému so systémom rýchlych platieb. V súvislosti s tým nemohli klienti banky HSBC pristupovať k svojim účtom online a prostredníctvom mobilnej aplikácie.

Na Filipínach zaplatia ľudia platby štátu pomocou kryptomien. Filipínske úrady pred pár dňami oficiálne schválili možnosť platiť odvody do sociálneho systému cez stablecoin Tether. Novú možnosť kryptomenových platieb umožní tamojším obyvateľom platiť príspevky na sociálne zabezpečenie a zamestnanecké náhrady.

Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané