FinTech review – TikTok dostal pokutu od EÚ a ďalšie FinTech novinky

Prinášame vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa. 👇

TikTok dostal v EÚ pokutu 345 miliónov eur za porušenie ochrany osobných údajov

Čo sa stalo:

Írsky úrad pre ochranu údajov (DPC), hlavný regulačný orgán v EÚ, tento týždeň udelil technologickému gigantovi TikTok pokutu vo výške 345 miliónov eur za porušenie zákonov o ochrane osobných údajov. Ako dôvod pokuty vo vyhlásení DPC uviedol nakladanie platformy s osobnými údajmi detí.

V období od 31. júla 2020 do 31. decembra 2020 TikTok údajne neoveril, či je užívateľ pri prepojení prostredníctvom funkcie „rodinného párovania“ skutočne rodičom alebo opatrovníkom daného detského užívateľa. Okrem toho boli účty užívateľov mladších ako 16 rokov v predvolenom nastavení nastavené ako verejné.

Čo to znamená:

Táto správa prichádza iba šesť mesiacov po tom, čo generálny riaditeľ TikToku Shou Zi Chew vystúpil pred americkým kongresom, keď firma čelila intenzívnej kontrole a rastúcim výzvam na zákaz v USA kvôli podobným tvrdeniam, že čínski inžinieri mali prístup k americkým dátam.

TikTok tento týždeň oznámil spustenie TikTok Shop v USA. V rámci online obchodu môžu po novom ľudia nielen nájsť, ale aj nakupovať rôzne produkty.

Ďalšie FinTech správy:

Revolut spúšťa vyzývateľa Swift RevTag. Ekosystém pre okamžité a bezplatné platby RevTag poskytuje firmám možnosť vyplácať mzdy zamestnancom a dodávateľom vo viac ako 150 krajinách po celom svete. Cieľom novej služby je konkurovať spoločnosti Swift, ktorá stojí za väčšinou medzinárodných platieb.

Digitálne euro nebude slúžiť na sledovanie užívateľov. Podľa ich zástupcov nemá Európska centrálna banka záujem sledovať ani nijako uchovávať súkromné informácie užívateľov, ktorí budú využívať digitálne euro. Hoci konečné rozhodnutie o vydaní digitálneho eura ešte nepadlo, ECB sa zaoberá skúmaním možností jeho prípadného zavedenia. To by mohlo nastať najskôr v roku 2026.

Počet nehotovostných platieb dosiahne na 1,3 bilióna. Svet do konca tohto roka vykoná celkom 1,3 bilióna bezhotovostných platieb. Medziročne ide o 16,6 % nárast a číslo stále porastie. Peňažná hodnota firemných platobných transakcií celosvetovo presiahla hodnotu platieb v rámci retailového bankovníctva, a to v pomere 56 % oproti 44 % celkovej hodnoty transakcií.

Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané