FinTech review – Z Estónska odíde cez 400 krypto firiem a ďalšie FinTech novinky

Z Estónska odíde cez 400 krypto firiem

Prinášame vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa.👇

V Estónsku po prijatí nových zákonov ukončilo činnosť 400 kryptomenových firiem

Čo sa stalo:

Takmer 400 kryptomenových firiem v Estónsku dobrovoľne ukončilo svoje pôsobenie alebo im bolo odobraté potrebné povolenie na činnosť. Dôvodom sú nedávno sprísnené zákony o prevencii financovania terorizmu a boji proti praniu špinavých peňazí (AML), ktoré nadobudli platnosť v marci.

Krypto spoločnosti musia mať legitímne väzby na Estónsko, zvýšili sa licenčné poplatky a sprísnili sa tiež požiadavky na reportovanie kľúčových informácií o firme a množstve kapitálu.

Čo to znamená:

Estónsko sa teší povesti krajiny, ktorá je veľmi ústretová pre start-upové firmy. Medzi tie sa bezpochyby často radia aj finančne technologické spoločnosti ponúkajúce služby spojené s kryptomenami. Na druhej strane čelí krajina tiež reputačnému riziku kvôli škandálom s praním špinavých peňazí a podvodom s kryptomenami.

Faktorom, ktorý pravdepodobne prispel k nedávnemu posilneniu zákonov v tejto oblasti sú pripravované zákony o trhoch s kryptoaktívami (MiCA), ktoré schválila Európska únia. MiCA by mala nadobudnúť účinnosť v priebehu roka 2024.

Ďalšie FinTech správy

Banky rušia účty Rusom. Postihnutí sú predovšetkým Rusi a Bielorusi, ktorí sa zdržiavajú v Česku na pracovné alebo študentské víza. Niektoré banky vraj rušia ich účty bez oznámenia dôvodu. Banky na druhú stranu tvrdia, že konajú v súlade s legislatívou a týchto občanov považujú za vysokorizikové.

Zmeny na pražskej burze. Na trhu Štart, kde sa obchoduje hlavne s akciami menších firiem, bude možné nakupovať alebo predávať celý deň. Burza cenných papierov Praha taktiež zavedie nový index, ktorý bude sledovať výkonnosť celého trhu Štart.

Právo na držanie kryptomeny bude v texaskej listine práv. Texaské zákonodarné orgány odhlasovali zmenu štátnej listiny práv. Po novom bude dokument obsahovať právo na to, aby mali jednotlivci umožnené vlastniť, uchovávať a využívať digitálne meny, ako je Bitcoin (BTC).

Najnovšie články

Vaše peniaze môžu urobiť viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané