Vyhľadať
Close this search box.

India ako nastupujúca ekonomická veľmoc

Západ je stále neohrozený

Dominanciu Západu, teda Spojených štátov a EÚ, prípadne Japonska sa nedarí narušiť už niekoľko dekád. Mnohí do role vyzývateľa pasovali Sovietsky zväz a následne Rusko. S tým ale už nikto neráta a tak sa do ringu svetových ekonomických veľmocí dostala Čína. Tá je už dnes druhým najväčším najväčším hospodárstvom sveta, ale v súčasnosti čelí celému radu problémov a otvorene sa hovorí o tom, že Čína čelí stratenej dekáde. Potichučky sa však v južnej Ázii formuje ďalšia ekonomická superveľmoc, o ktorej sa tak hlasno nehovorí, India.

India na vzostupe

Už v minulom roku sa India stala najľudnatejšou krajinou sveta, keď s 1,4 miliardami prekonala Čínu. Prekonala ju ale tiež ekonomickom raste. Podľa prognózy organizácie OECD indický HDP stúpne o 6,3 % v roku 2023 a o 6 % v roku 2024. To je vyššie tempo ako v prípade Číny, ale aj ďalších rozvojových krajín, nehovoriac o celosvetovom raste (3 a 2,7 %). 

Dôležité je, že tento trend by mal pokračovať aj v ďalších desaťročiach. Podľa Goldman Sachs by sa India mala stať v roku 2030 treťou najväčšou ekonomikou, v roku 2050 by mala predebehnúť eurozónu a o 25 rokov neskôr na druhom mieste vystrieda USA.

Čo stojí za očakávaným úspechom Indie? Demografia, obchodná vojna i pragmatizmus

Jedným z hlavných zdrojov ekonomického rastu je priaznivý vývoj demografie. India má množstvo mladej produktívnej pracovnej sily, pričom do roku 2030 má až 1,04 miliardy Indov byť v produktívnom veku. Očakáva sa, že nárast populácie v produktívnom veku potrvá do roku 2055, kedy celková populácia by mala dosiahnuť 1,7 miliardy. Demografický rast by mal v nasledujúcich dekádach poháňať aj ten ekonomický, ale zďaleka nejde iba o demografiu.

Už dnes najľudnatejšia krajina sveta ťaží zo svojho neutrálneho statusu v geopolitickej súťaži. Keď pred rokom Rusko zaútočilo na Ukrajinu, India sa k problému postavila nejednoznačne, čo sa Západu nepáčilo. Dôvod je pritom pragmatický. Zo situácie India benefituje v podobe lacného nákupu ruskej ropy, na ktorú uvalili štáty G7 embargo. Obchod medzi Indiou a Ruskom dosiahol v rokoch 2022 až 2023 rekordných 39,8 miliardy dolárov.

India ťaží aj z ďalšieho konfliktu, hoci nie ozbrojeného. Ekonomické súperenie medzi Západom a Čínou, ktoré vyústilo do obchodnej vojny, spôsobilo, že mnohé spoločnosti z Číny sťahujú svoju výrobu. Kam? Do Indie, kde nachádzajú lacnejšiu pracovnú silu, ale tiež priaznivejšieho obchodného partnera. Neznamená to, že Čína stratí povesť svetovej továrne, veď indický priemyselný export predstavoval v roku 2021 sotva jednu desatinu čínskeho, no podľa údajov Svetovej banky prevýšil všetky ostatné rozvíjajúce sa trhy okrem Mexika a Vietnam.

Hodnota ohlásených amerických a európskych investícií v Indii medzi rokmi 2021 a 2022 vzrástla o približne 65 miliárd USD alebo 400 %,, zatiaľ čo investície do Číny vlani klesli na menej ako 20 miliárd USD z vrcholu 120 miliárd USD v roku 2018. To svedčí o tom, že je India na úkor Číny v očiach investorov sa stáva lákavejšia, čomu pomáhajú aj stimuly tamojšej vlády. Cez tieto investície si zároveň Západ snaží prikloniť Indiu na svoju stranu.

Veľké investície v Indii už oznámili aj celosvetovo známe spoločnosti. Letecká spoločnosť Air India v tomto roku oznámila jednu z najväčších objednávok v histórií odvetvia. Nakúpi 220 lietadiel za zhruba 34 miliárd USD od Boeingu. Ďalších 250 lietadiel pritom získa od európskeho Airbusu. Do Indie presmeruje časť svojej výroby aj Apple, Samsung a Nokia

Iba investícia Apple, ktorej výsledkom má byť produkcia 20 miliónov iPhonov ročne, vytvorí 50 000 nových pracovných miest. Maloobchodný gigant Walmart plánuje do roku 2027 strojnásobiť svoj export z Indie na 10 miliárd USD. Amazon do roku 2030 preinvestuje až 15 miliárd USD. Indická vláda sa snaží presvedčiť o investícií aj výrobcu elektrických vozidiel Tesla.

India má čo naprávať a doháňať

Zásadnou bariérou, ktorá bráni tomu, aby India ešte viac lákala zahraničné investície, je zaostávajúca infraštruktúra. A tu nemožno vláde uprieť snahu. Kapitálové výdavky ako podiel celkových vládnych výdavkov sa zdvojnásobili z 11 % v roku 2010 na plánovaných 22 % v tomto roku. Výdavky na infraštruktúru v tomto roku vzrastú o 33 % na 122 miliárd USD. Výsledkom je, že India každoročne pridáva 10 000 km diaľnic. Od roku 2014 sa počet letísk zdvojnásobil a modernizovaný vlakový systém bude mať nové vysoko efektívne „nákladné koridory“ spájajúce ekonomické centrá Indie.

Zmeny sa nedejú ale iba vo fyzickej infraštuktúre ale aj v tej digitálnej. Štát vybudoval digitálnu verejnú infraštruktúru, ku ktorej má prístup 881 miliónov ľudí, ktorý využívajú internet. Tento štátny digitálny model kombinuje systém osobnej identity, platobné rozhranie a systém správy údajov. Vďaka nemu majú občania online prístup k základným verejným dokumentom, ako sú daňové doklady, potvrdenia o očkovaní, atď.

Výzvou pre predstaviteľov verejných činiteľov je aj pracovný trh. Údaje z Centra pre monitorovanie indickej ekonomiky (CMIE) ukázali, že miera nezamestnanosti bola k 1. augustu 2023 naďalej relatívne vysoká na úrovni 8,5 %. Keď sa takáto vysoká miera nezamestnanosti spojí s výrazným poklesom participácie pracovnej sily (a úrovni 35,9 % v rokoch 2022 – 2023, podľa CMIE), neveští to dobré vyhliadky na trhu práce v krajine s nedostatočnou sieťou sociálneho zabezpečenia. 

Ak chce India naplno využiť svoju mladú populáciu, musí urobiť viac pre zvýšenie miery účasti na trhu práce, najmä medzi ženami. Menej ako jedna štvrtina žien vo veku 15 a viac rokov sa podieľa na pracovnej sile Indie v porovnaní s tromi pätinami v Číne a USA a lepšie vzdelanie na všetkých úrovniach bude hrať v tomto úsilí zásadnú úlohu. Vrásky môžu vyvolávať aj štatistiky nezamestnanosti mladých. Takmer polovica (44,9 %) Indov vo veku 20 až 24 rokov je bez práce.

Pôsobivé rastové čísla na národnej úrovni sú tiež distribuované v rámci spoločnosti veľmi nerovnomerne. Pre Indiu pritom bude tiež dôležité budovanie silnej “strednej triedy” po vzore vyspelejších štátov. Tá tvorí väčšinu spotreby, dôležitého komponentu HDP. Niektorí analytici tvrdia, že 1 z 3 Indov možno zaradiť do strednej striedy, ale v skutočnosti má “stredný príjem” podľa globálnych štandardov iba 66 miliónov ľudí. Nízky príjem pritom má až 1,16 miliardy ľudí, pričom v priemere takmer 2 ľudia sa každú sekundu dostanú do chudoby len kvôli nákladom na zdravotnú starostlivosť.  “Vrchných 10 %” na druhú stranu vlastní 77 % národného bohatstva. Problémom je aj regionálna nerovnováha. Južná a západná India rastie o 12 % rýchlejšie ako severná a východná India, čo situáciu ešte nafukuje. 

Kľúč k úspechu

India tak bude musieť v ďalších rokoch vo veľkom investovať do vzdelania a zapojenia mladých ľudí i žien v rámci pracovného trhu. Musí bojovať s nerovnomerným bohatstvom a regionálnymi rozdielmi. Pre lákanie ďalších zahraničných investícií potrebuje ďalej investovať do infraštruktúry. Sú tu ale aj ďalšie faktory, ktoré môžu Indii pomôcť naplniť svoj osud stať sa ekonomickou superveľmocou. 

Aby indická ekonomika naplnila očakávania ekonómov bude musieť znížiť svoj obchodný protekcionizmus, ktorý zostáva relatívne vysoký. Žiadna krajina si neudržala tempo rastu aspoň 8 %, ako to musí urobiť India, aby predbehla ekonomiku USA bez toho, aby prijala globalizáciu. Krajina by mala zrušiť clá a uzavrieť viac dohôd o voľnom obchode s veľkými ekonomikami. Dôležité bude tiež zlepšovanie podnikateľského prostredia, ktoré už je na programe dňa. Od roku 2016 došlo k odstráneniu viac ako 39 000 nariadení.

Existujú aj ďalšie oblasti, v ktorých si India nemôže dovoliť uspokojiť sa. Krajina musí rýchlo sprivatizovať množstvo podnikov verejného sektora, najmä bánk, ktoré majú dlhú históriu nízkych alebo negatívnych výnosov. Vo všeobecnosti ale bankový sektor možno považovať za jeden z pilierov tamojšieho hospodárstva. Súvahy bánk sú silnejšie a úverové trhy fungujú dobre. Napríklad HDFC Bank má trhovú kapitalizáciu 172 miliárd USD, čo z nej robí 4. najväčšiu finančnú spoločnosť na svete, pričom kapitalizácia sa takmer rovná kombinovanej hodnote bánk Goldman Sachs a BNP Paribas. Daňová reforma by mala byť tiež vysoko na programe vlády, pretože India má neprehľadný daňový systém.

Indii veria aj investori

Ohľadom budúcnosti Indie nie sú optimistickí iba ekonómovia, ale aj investori. Indickí index Nifty 50, ktorý je zložený z 50 najväčších spoločností na tamojšej burze, vzrástol za posledných 5 rokov o 82 %. Od roku 2013 stúpol až o 229 %.

https://datawrapper.dwcdn.net/qn1A3/1/

Index MSCI India si pripísal 55 % dokonca len za 3 roky. Zatiaľ čo americké a európske akcie sú v súčasnosti pod tlakom z dôvodu vysokých úrokových sadzieb a čínske sa kvôli ekonomickým problémom obchodujú na úrovniach z roku 2006, indické akcie sú na svojom historickom maxime.


Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?

  • Článok nie je investičným odporúčaním
  • Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  • Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch
  • Nie ste si istí, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás vhodné napríklad tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?

  • Článok nie je investičným odporúčaním
  • Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  • Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch
  • Nie ste si istí, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás vhodné napríklad tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané