Inflácia spomaľuje
Inflácia na Slovensku v júli klesla na 9,7 % a po 16 mesiacoch dosiahla jednocifernú hodnotu. Klesla tak už 5. mesiac v rade. Naďalej je však najvyššia v eurozóne a jedna z najvyšších v EÚ. Jadrová inflácia dosiahla 10,6 %, čo je rovnaké tempo ako v júni.
Výsledok ovplyvnil najmä nižší rast cien potravín, energií a bývania. Rast cien v odbore bývanie a energie v júli klesol na úroveň 8,4 %, čo bola najnižšia hodnota od decembra 2021. Tempo zvyšovania cien potravín sa spomaľuje už 4 mesiace, v júli boli medziročne drahšie o 16,5 %. Svojou mierou prispelo aj zrušenie koncesionárskych poplatkov. Na výsledok má efekt taktiež porovnávacia báza z prechádzajúceho roka.
Medzimesačne klesol index spotrebiteľských cien v tomto roku druhýkrát, a to o 0,3 %. Zlacneli potraviny, najmä zelenina, mlieko, syry a vajcia. Vďaka výpredajom počas júla aj odevy a obuv. Naopak, zdražoval benzín a dovolenky.
Kedy sa dostaneme do normálu?
Inflácia by za celý rok mohla dosiahnuť hodnoty okolo 11 % a v závere roka by mohla klesnúť k 7 %. V ďalšom roku sa počíta s ďalším zvoľňovaním zdražovania a v roku 2025 by sa mohlo Slovensk už podariť naplniť inflačný cieľ 2 %. Rýchlejšiemu zníženiu rastu ciena bráni nízka nezamestnanosť a silný nominálny rast platov, ale aj pretrvávajúca vysoká jadrová inflácia.