Vyhľadať
Close this search box.

Inflácia v eurozóne klesla v auguste na 5,2 %

Augustová miera inflácie v eurozóne je najnižšia od januára 2022, ale stále sa drží vysoko nad cieľom Európskej centrálnej banky (ECB), ktorým je inflácia na úrovni 2 %.

Inflácia pokračuje v poklese

Medziročné tempo rastu inflácie v eurozóne sa v auguste mierne spomalilo na 5,2 % z 5,3 % v júli. Pred rokom, v auguste 2022, bola medziročná inflácia na úrovni 9,1 %. Rýchly odhad Eurostatu pritom signalizoval, že tempo rastu spotrebiteľských cien v 20 krajinách, ktoré zaviedli euro, zostane v auguste nezmenené, na júlovej úrovni 5,3 %.

V celej Európskej únii klesla v auguste 2023 medziročná miera inflácie na 5,9 % zo 6,1 % v júli a 10,1 % v auguste 2022.

Najnižšiu medziročnú mieru harmonizovanej inflácie v EÚ zaznamenali v auguste Dánsko (2,3 %), Španielsko a Belgicko (zhodne 2,4 %). Naopak, najviac rástli spotrebiteľské ceny v Maďarsku (14,2 %), Česku (10,1 %) a na Slovensku (9,6 %). V porovnaní s júlom medziročná miera inflácie klesla v 15 členských štátoch, zostala stabilná v jednom a vzrástla v 11 krajinách bloku.

Podľa Štatistického úradu Slovenskej republiky, ktorý používa na výpočet inflácie inú metodiku, sa u nás znížila inflácia na 8,9 %.

Boj proti inflácií

V snahe znížiť mieru inflácie sa rozhodla ECB minulý týždeň pristúpiť k ďalšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb, o 0,25 p.b. na 4,50 %. Tento krok bol v súlade s očakávaniami. Ide o vôbec najvyššiu hodnotu od zavedenia eura v roku 1999. ECB sadzby začala navyšovať pred rokom v júli 2022, čo už sa v európskej ekonomike prejavuje. Ekonomika eurozóny v 1. aj 2. štvrťroku 2023 vzrástla len o 0,1 % a len tesne sa vyhýba recesii.

Nemecko sa v rovnakom období prepadlo do recesie. Ďalší manévrovací priestor má tak ECB značne obmedzený. Inflácia je síce v eurozóne najnižšia od januára 2022 a vypuknutie vojny na Ukrajine, s najnovšou, augustovou medziročnou hodnotou inflácie vo výške 5,2 % ale nemôže byť ECB spokojná. Je pravdepodobné, že ECB odteraz proces zvyšovania úrokových sadzieb preruší, aby neriskovala ďalší ekonomický prepad a následne bude monetárnu politiku určovať podľa vývoja inflácie a hospodárskych dát.

Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané