Možno už ste párkrát počuli, že investovanie je hra špekulácií a šťastia. To je bohužiaľ jeden z dôvodov, prečo ľudia s investovaním váhajú, a preto je nevyhnutné pochopiť, v čom sa tieto dva pojmy líšia. Hlavný rozdiel medzi nimi spočíva v miere podstupovaného rizika, to ale nie je zďaleka všetko.
Investícia predstavuje finančné prostriedky, ktoré investor nespotrebuje a môže ich presunúť, do konkrétneho projektu za účelom zhodnotenia a výnosu. Investícia býva obvykle dlhodobá a je u nej kladený dôraz na zaistenie stabilnejších a bezpečnejších výnosov. Špekulácia je pravý opak. Ide o finančnú transakciu s očakávaním významného zisku, ale so značným rizikom straty všetkej hodnoty. Špekulanti majú obvykle kratší časový horizont a ich cieľom je dosiahnuť nadpriemerné zhodnotenie.
Investovanie
S pojmom investovanie sa stretol asi každý. Z finančného pohľadu sa jedná o nákup alebo predaj rôznych finančných produktov a to najčastejšie akcií, dlhopisov alebo ETF fondov, ktoré mimochodom aj v dnešnej neistej dobe zažívajú veľký boom. Investori investujú v domnení, že im produkty, do ktorých vložili peniaze zarobia. Znakom investovania je nákup aktíva a následné držanie po dlhšiu dobu, aby sa za prijateľné riziko zhodnocovalo. Všeobecne sa uznávajú dva typy investovania – aktívne a pasívne.
Aktívne investovanie
V prípade aktívneho investovania investor obchoduje podľa aktuálnej trhovej situácie a trendov (pokojne aj niekoľkokrát denne), čo je však časovo náročné a potrebuje na to dobrú znalosť konkrétnych spoločností. Aktívni investori sa za každú cenu snažia o dobré načasovanie a vstup na trh v čo najlepšom čase. Časovanie trhu je ale iba pre ostrieľaných matadorov a prevažnej väčšine investorov sa z dlhodobého hľadiska nedarí. Ďalšou možnosťou je využitie služieb profesionálnych portfólio manažérov alebo maklérov, čo nie je z hľadiska poplatkov práve lacná záležitosť.
Pasívne investovanie
Pasívne investovanie je naopak dlhodobá, jednoduchá a finančne oveľa dostupnejšia metóda a má za úlohu kopírovať výkonnosť svetového trhu pomocou spomínaných ETF fondov. Je navyše dokázané, že pasívne spravované fondy dokážu byť dlhodobo výkonnejšie ako tie aktívne, a to aj kvôli tomu, že obmedzujú chyby ľudského rozhodovania a emócií, ktoré vedú k horšej výkonnosti vášho portfólia.
Pasívne investovanie je ten najlepší variant, ako dlhodobo dosiahnuť svoje investičné ciele. Dôležité je dodržiavať disciplínu a investovať pravidelne a dlhodobo aj v dobe väčších poklesov na trhu. Kompletný článok o výhodách pasívneho investovania si môžete prečítať tu. Pasívne investovať môžete samozrejme aj u nás v Portu, kde vám navrhneme portfólio na mieru.
Špekulácie
Špekulácia je pravý opak investície. Špekulanti sa snažia o dosiahnutie vyššieho a rýchlejšieho zisku pri podstupovaní výrazne vyššieho rizika s veľmi vysokou pravdepodobnosťou straty. Špekulatívne produkty môžu byť síce lákavé, ale sú často spojené so značným rizikom celkovej straty hodnoty, ktoré špekulanti akceptujú výmenou za možnosť vysokých výnosov. K špekulatívnym aktívam často patria nepreverené podniky alebo tiež tzv. penny stocks, teda akcie, ktorých cena je nižšia ako 1 americký dolár.
Hodnota týchto produktov sa môže meniť z minúty na minútu, čo môže byť pre špekulantov stresujúce, pretože často sledujú ceny preferovaného produktu po dňoch alebo dokonca po hodinách. Obvykle sa nadmerne zameriavajú na cenu aktíva a menej na potenciálny úspech alebo produktivitu zvoleného produktu.
Ako pekný príklad špekulatívneho obchodu si môžeme uviesť nestálu ťažobnú spoločnosť, ktorá má rovnakú šancu, že jej hodnota v najbližšej dobe prudko vzrastie vďaka možnému objavu zlatej bane alebo že skrachuje. Vzhľadom na to, že spoločnosť nezverejňuje žiadne nové správy ohľadom jej hospodárenia, investori by mali tendenciu sa tak rizikovému obchodu vyhýbať. Niektorí špekulanti ale môžu dúfať, že táto ťažobná spoločnosť zlato nájde a na základe tejto predtuchy sa rozhodnú kúpiť jej akcie. Toto tušenie sa nazýva špekulácia. Možno to môže vyjsť raz, ale z dlhodobého hľadiska to rozhodne nie je tá správna cesta, ako zhodnotiť vaše ťažko zarobené peniaze.
Lepší vrabec v hrsti ako holub na streche
Hranica medzi investovaním a špekuláciou môže byť tenká. Investori pristupujú k rastu svojho majetku systematicky a nakupujú aktíva s primeranou mierou rizika s dlhodobým rastom. Špekulanti na rozdiel nakupujú aktíva, ktoré síce môžu zaznamenať rýchly a nadpriemerný rast, ale taktiež môžu stratiť všetku svoju hodnotu. Z dlhodobého hľadiska je pravdepodobnosť úspechu investora výrazne vyššia ako pravdepodobnosť úspechu špekulanta, pretože do hry vstupuje aj efekt tzv. zloženého úročenia. Špekulant síce môže byť inteligentný, ale investor je múdry.
Zástancami dlhodobého a pravidelného pasívneho investovania pomocou široko diverzifikovaného portfólia sme aj my v Portu. Ako ukazuje história, práve toto je totiž kľúč k dosiahnutiu vašich investičných cieľov av dlhodobom horizonte tento typ investovania víťazí pred krátkodobými špekuláciami.
____________________________________
Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
– Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch
– Nie ste si istí, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás vhodné napríklad tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.