Vo svete investícií zatiaľ vedie roku 2023 nečakaný víťaz – japonské akcie. Hlavný japonský akciový index Nikkei 225 sa vyšplhal na najvyššiu úroveň za 33 rokov. Od začiatku roka si pripísal 21,5 % a len v máji viac ako 7 %. Pre porovnanie kľúčový americký index S&P 500 v tomto roku dosahuje len polovičnú výkonnosť so zhodnotením o 10 %.
Na Japonsko pritom mnohí investori zanevreli. Verejný dlh Japonska v pomere k HDP dosahuje 264 %, čo je najviac na svete. Ďalším rizikom krajiny vychádzajúceho slnka je demografická krivka. Ide o najstaršiu krajinu na svete z pohľadu veku obyvateľov. Až 28 % Japoncov je starších ako 65 rokov, pričom miera pôrodnosti je jedna z najnižších na svete. Podľa prognóz má počet obyvateľov Japonska klesnúť do roku 2056 pod 100 miliónov z dnešných 128 miliónov.
Nie zrovna prívetivé podmienky. Napriek tomu si Japonsko opäť užíva vyššiu pozornosť investorov a to vďaka viacerým dôvodom. Jedným z nich je slabnúci japonský jen, voči ktorému americký dolár v priebehu roka posilnil o 7,3 %. Slabší jen pomáha japonským podnikom, ktoré sú exportne orientované. Zároveň si však investori všimli viaceré reformy v oblasti správy a riadenia tamojších firiem, čo bol v minulých rokoch ich tŕň v päte, najmä v porovnaní s pružnejšími americkými konkurentmi. Zvýšil sa dozor nad manažmentom a reštrukturalizovalo podnikanie pod dohľadom aktivistických fondov.
Ďalším dôvodom môže byť nižšia volatilita japonských aktív a ich nízke ocenenie vzhľadom na nízku, v skutočnosti zápornú základnú úrokovú sadzbu. Japonská centrálna banka na rozdiel od zvyšku takmer celého sveta pristúpiť k jej zvyšovaniu nemusela, pretože inflácia tam v apríli dosiahla iba 3,5 %. Japonské akcie sú atraktívne aj vďaka svojim vysokým dividendovým výnosom a rozpočtom na odkupy vlastných akcií.
V neposlednom rade sa o oživenie Japonska v očiach investorov postaral Warren Buffett. Veštec z Omahy v apríli zvýšil expozíciu investičného portfólia svojej spoločnosti Berkshire Hathaway voči japonským akciám, keď vložil kapitál do najväčších obchodných konglomerátov, ktoré prirovnal k vlastnej firme. Týmto krokom zdôraznil atraktívne investičné príležitosti krajiny. Zahraniční investori do 5 dní obchodovania nasledovali kroky Buffetta a nakúpili japonské akcie za 7,8 miliardy USD.
Prílev peňazí do japonských aktív trvá dodnes. Potvrdzuje to aj na burze obchodovaný fond Ishares MSCI Japan ETF, ktorý za posledný mesiac zaznamenal prílev 544 miliónov USD. Avšak Buffet nie je jediný, ktorého nadchli investičné príležitosti v Japonsku. Minulý mesiac sa Citadel, americký hedžový fond vedený investorom Kenom Griffinom, rozhodol znovu otvoriť kanceláriu v Tokiu, ktorú zatvoril po globálnej finančnej kríze. V máji zas Steve Cohen, ďalší miliardár a investor oznámil, že jeho hedžový fond Point72 Asset Management tento rok zvýši svojich zamestnancov v Japonsku. Svedčí to o rastúcom záujme o japonské finančné trhy.
Svoju úlohu vo vyššej popularite japonských akcií odohrala aj Čína. Obľúbený prístav peňazí investorov v posledných rokoch sa stal ešte riskantnejším. Spôsobilo to otázne smerovanie tamojšej politiky, pomalé ekonomické oživenie po pandémii, ale tiež napätie medzi Západom a Čínou. To vyústilo do viacerých exportných obmedzení do najľudnatejšej krajiny a do sťahovania produkcie západných firiem. Z Číny tak sťahujú kapitál aj investori a viacerí ho zdá sa presunuli práve do Japonska.
Veľkolepý návrat japonských akcií ukazuje dôležitosť svetovej diverzifikácie. V posledných rokoch síce japonské akcie stagnovali, ale na svoju svetlú chvíľku si počkali a teraz sa im darí vyvážiť slabší výkon amerického trhu a rozvojových trhov. V budúcnosti to môže byť naopak. My v Portu si to celý čas uvedomujeme a preto sú naše portfólia diverzifikované naprieč svetom.
____________________________________
Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
– Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch
– Nie ste si istí, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás vhodné napríklad tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.