Novinka na Portu: Investujte do svetového akciového trhu s VWCE – Vanguard FTSE All World ETF

[:cs]Nadšená investorka si do portfolia přidala nové ETF.[:sk]Investorka je nadšena z nového ETF[:]

V rámci Vlastných stratégií je novo možné investovať do obľúbeného ETF VWCE FTSE All World a ťažiť tak z vývoja celosvetového akciového trhu. V tomto článku si nové ETF predstavíme a porovnáme ho s už ponúkaným MSCI All Country World (ACWD).

Jeden inštrument, svetová diverzifikácia

Ponuku inštrumentov rozširujeme o Globálne akcie (FTSE All World). Nové ETF symbolom VWCE od emitenta Vanguard sleduje akciový index FTSE All World, ktorý v sebe zahŕňa akcie viac ako 3 tisíc spoločností z celého sveta. Tento index reflektuje vývoj veľkých a stredných spoločností zastúpených podľa trhovej kapitalizácie. Nákupom jedného inštrumentu získavate podiel v 90 – 95 % všetkých akciových spoločností na svete.

Z hľadiska geografického rozdelenia majú v indexe najväčší podiel Spojené štáty (približne 58 %), nasledované Japonskom (~6 %), Veľkou Britániou (~4 %) a Čínou (~3 %). Zaujímavosťou je, že iba 3 spoločnosti, Apple, Microsoft a Alphabet, tvoria viac ako 8% tohto celosvetového indexu. Toľko k veľkosti technologických gigantov…

FTSE All World vs. MSCI All Country World. Podobnosti a rozdiely

V ponuke Vlastných stratégií na Portu už ETF zamerané na globálne akcie máme – jedná sa o inštrument Globálne akcie (MSCI All Country World) so symbolom ACWD, sledujúci index MSCI All Country World. Pýtate sa, ako sa obe ETF odlišujú? Veľmi málo. Rozoberieme si to postupne.

Investorov určite bude zaujímať, že výkonnosť oboch inštrumentov je v podstate identická. Na základe zvoleného časového horizontu občas jeden inštrument druhý prekoná, pravidelne sa však výhoda obracia. Rozdiely sú dané mierne odlišnou metodikou, ktorú inštitúcie FTSE a MCSI pri skladaní indexu používajú, vnútornou nákladovosťou a sledovacou odchýlkou*. Preto sa môže stať, že ACWD s nákladovosťou 0,40 % prekonal v roku 2021 FTSE o 0,19 p.b., aj keď má inštrument Vanguardu nižší TER (0,22 %). Vzhľadom na takmer totožnú výkonnosť sú však rozdiely zanedbateľné. Oba inštrumenty sú tiež vysoko likvidné, denné objemy obchodov sa pohybujú vo vyšších jednotkách miliónov dolárov.

Hlavným rozdielom medzi inštrumentmi je potom to, kde a v akej mene sa obchodujú. ACWD MSCI je kótovaný na londýnskej burze dolároch, zatiaľ čo VWCE FTSE obchodujeme na burze vo Frankfurte v eurách. Výkonnosť je však odvodzovaná od podkladových aktív, preto tento rozdiel nehrá rolu z hľadiska výkonnosti ani poplatkov.

V neposlednom rade je dôležité spomenúť, že pokiaľ už investujete do Globálnych akcií (MSCI All Country World), nemá pre vás zmysel toto ETF predávať a presúvať prostriedky do alternatívy od Vanguardu. Takýto krok by iba priniesol možnú daňovú povinnosť a zbytočné transakčné náklady. V prípade, že by ste chceli investovať aj do novo pridaného VWCE FTSE, môžete tak urobiť založením novej stratégie obsahujúcej ETF Globálne akcie (FTSE All World).

Široká diverzifikácia. Mýtus, či zlatá baňa?

Či už si ako investor zvolíme jeden, alebo druhý inštrument na Globálne akcie, môže nás napadnúť, či má zmysel investovať do takto širokého indexu – nie je vlastne diverzifikácia na škodu?

Je tomu práve naopak – diverzifikácia znižuje riziká a zvyšuje dlhodobý výnos. Globálny akciový trh rástol v priemere o 8,40 % ročne za posledných 18 rokov. Túto výkonnosť dosiahol trh aj napriek tomu, že nás počas daného obdobia zasiahlo niekoľko prepadov, menovite finančná kríza z rokov 2007 – 2009, pandémia covid-19 aj nedávne poklesy spojené s vojnou na Ukrajine a energetickou krízou, ktorá zasiahla takmer všetky odvetvia.

Pre aktívnych investorov sú tieto krízy strašiakom, vsádzaním na jednu kartu sa totiž vystavujú veľkému riziku. Pre pasívneho investora s dlhodobým investičným horizontom a široko diverzifikovaným portfóliom sú naopak dočasné prepady vhodnou príležitosťou o niečo navýšiť svoj pravidelný vklad a priemerovať tým svoju nákupnú cenu. Porovnanie pasívneho a aktívneho prístupu k investovaniu sme už skôr popísali v tomto článku.

____________________________________
*Výkonnosť fondov sa nelíši, aj keď majú odlišnú nákladovosť vyjadrenú ukazovateľom TER (total expense ratio). TER ACWD je síce na prvý pohľad vyšší ako pri VWCE (0,40 vs. 0,22 %), bližším pohľadom ale zistíme, že inštrument ACWD v posledných rokoch prekonával svoj index a zmazáva tak svoju nevýhodu v podobe vyšších poplatkov. K sledovacej odchýlke (tracking error) môže dochádzať u oboch inštrumentov, pretože emitenti oboch ETF používajú optimalizovanú replikáciu a nenakupujú všetky akcie, ktoré sú obsiahnuté v sledovaných indexoch.

____________________________________

Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?

– Článok nie je investičným odporúčaním

– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov

– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

– Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch

– Nie ste si istí, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás vhodné napríklad tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané

S Portu dane neplatíte

S Portu sa daní obávať nemusíte

Investovanie má byť jednoduché, efektívne a bezstarostné. Presne také ho v Portu robíme. Naše portfóliá sú optimalizované tak,

[:sk]rodina setri pre dieta[:]

Peniaze pre deti nie vždy zhodnocujeme správne

Rodičia na Slovensku myslia na budúcnosť svojich detí a snažia sa im vytvoriť finančnú rezervu. To je dobrá správa. Tou zlou je, že ju často nechávajú „požierať“ infláciou.

S Portu dane neplatíte

S Portu sa daní obávať nemusíte

Investovanie má byť jednoduché, efektívne a bezstarostné. Presne také ho v Portu robíme. Naše portfóliá sú optimalizované tak,

[:sk]rodina setri pre dieta[:]

Peniaze pre deti nie vždy zhodnocujeme správne

Rodičia na Slovensku myslia na budúcnosť svojich detí a snažia sa im vytvoriť finančnú rezervu. To je dobrá správa. Tou zlou je, že ju často nechávajú „požierať“ infláciou.