Vyhľadať
Close this search box.

Poklesy na finančných trhoch sú príležitosťou

Mnohé firmy sú z dôvodu energetickej krízy v napätí, podnikateľská nálada prepisuje historické minimá, štáty sú zadĺžené, domácnosti sa obávajú rastúcich cien a šetria, centrálne banky zvyšujú úrokové sadzby, mnohí ekonómovia sa predháňajú v pesimistických prognózach a investori s napätím pozorujú prepad finančných trhov. Hoci sa to môže zdať ako nonsens, ale práve toto je situácia, ktorá poskytuje príležitosti.

Síce nemáme vešteckú guľu a nevieme čo sa stane zajtra, o mesiac či o rok, vieme, že súčasná, nie zrovna prívetivá situácia vytvára zároveň skvelé možnosti. Dôvod na optimizmus nám dodáva pohľad do histórie.

Nebudeme si klamať, aktuálny pohľad na geopolitické problémy je skutočne znepokojivý a negatívne odhady mnohých rešpektovaných osôb z finančného sveta treba brať vážne. Treba si však uvedomiť 2 veci – v minulosti ľudstvo čelilo rovnako vážnym či ešte vážnejším prekážkam a na finančných trhoch sa zarába práve v zlých časoch, nie tých dobrých.

Rok 1929 priniesol najväčšiu hospodársku krízu na svete, tzv. Veľkú depresiu. Akciové trhy do roku 1932 poklesli zo svojho maxima až o 89 % a v tomto období zbankorotovalo viac ako 300 000 firiem a 11 000 bánk. V USA sa miera nezamestnanosti vyšplhala na 24,9 % a priemerné príjmy americkej rodiny poklesli o 40 %. Napriek tomu, že v daných časoch už len málokto veril, že raz bude lepšie, USA ako aj celý svet sa otriasol a pokračoval v hospodárskom napredovaní a v raste životnej úrovne.

Katastrofické scenáre sa verejnosťou niesli aj počas druhej svetovej vojny. Rovnako počas Čierneho pondelka 19. októbra 1987, keď svetové burzy krachli a za jediný deň americký index Dow Jones 30 stratil 22 %. Panika sa šírila aj počas energetickej krízy v 70. rokoch, veľkej finančnej krízy v roku 2008, aj s nedávnym príchodom pandémie Covid 19.

Poklesy trhov nie sú ničím výnimočné. Iba v USA akciový trh klesol od roku 1956 až 11 krát o viac ako 20 %. Hoci to zakaždým vyzeralo priam beznádejne, vždy sa dokázali trhy spamätať a tí, ktorí v tom čase prepady finančných trhov využili, sa dočkali odmeny v podobe vysokých výnosov.

Naše slová potvrdzuje aj historický graf akciového indexu S&P 500, na ktorom vidíme údaje už od 20. rokov minulého storočia. Netvrdíme, že neexistuje ďalší priestor na pokles, predovšetkým ak budú centrálne banky pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb, ale faktom zostáva, že dnes sú akciové trhy najlacnejšie za posledných 8 rokov z hľadiska pomeru ceny akcií a ziskov na akciu (P/E) a nachádzajú sa už aj mierne pod svojím historickým priemerom.

Aj keď môže byť náročné veriť svojim investíciám a pokračovať v investovaní v čase, keď vidíme samé červené čísla, história nás učí, že prestať by bola chyba. Navyše, existuje mnoho faktorov, ktoré by mali mať pozitívny efekt na spoločnosti, ich zisky a teda v konečnom dôsledku aj na samotné trhy.

Ceny niektorých komodít, ktoré sa kvôli rôznym problémom vyšvihli do šialených výšok sa dostávajú na pôvodné úrovne. Vďaka opatreniam jednotlivých štátov klesla cena ropy aj zemného plynu. Cena dreva, ktorá krátkodobo stúpla viac ko štvornásobne sa už znížila na úrovne z roku 2018. Podobne je na tom meď, oceľ a ďalšie materiály. Na pôvodnú cenovú hladinu sa dostala aj cena lodnej kontajnerovej prepravy, ktorá kvôli opatreniam počas padnémie a následným logistickým problémom stúpla až desaťnásobne. Všetky tieto vymrštené ceny pritom podporovali infláciu producentov a v konečnom dôsledku aj spotrebiteľov.

Opomenúť nemožno ani veľké európske investície v oblasti obnoviteľných zdrojov, ktorých výsledkom bude stabilnejší, bezpečnejší a zelenší energetický sektor. Rast korporátnej produktivity by zas mali v ďalších rokoch poháňať nastupujúce technológie ako umelá inteligencia, strojové učenie, cloud, robotika, virtuálna a rozšírena realita, 5G a mnoho ďalších.

V skratke veríme, že aj tentokrát po búrke príde ráno. Najlepšou stratégiou na prekonanie a využitie týchto zlých časov je pravidelné investovanie. 

—————————————————————–—————————————————————– 

Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
– Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch
– Nie ste si istý, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás dostupné tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané