Vyhľadať
Close this search box.

Polrok na finančných trhoch v znamení býkov

V roku 2022 sa investori pred stratami nemali kde schovať. Klesalo všetko. Akcie, dlhopisy, kryptomeny, drahé kovy, ropa i iné komodity. Stála za tým vysoká inflácia, zvyšovanie úrokových sadzieb, preťaženie dodávateľských reťazcov i vojna na Ukrajine a s ňou súvisiaca energetická kríza. Najradšej by investori na rok 2022 úplne zabudli, ale nie tí, ktorí využili situáci, aby investovali so zľavami, ktoré im finančné trhy ponúkli. 

Karta sa obrátila

V tomto roku sa totiž karta obrátila. Energetická kríza je v podstate zažehnaná, ceny komodít výrazne klesajú, reťazce sa uvoľnili a inflácia klesá. Popritom sa USA darí vyhýbať ekonomickej recesii a donedávna sa to darilo i eurozóne. Tá je však v menovej únii naďalej len mierna.

Makroekonomické riziká síce pretrvávajú, ale pozitívne náznaky vliali do investorov optimizmus, ktorý poháňa trhy nahor. Neznechutili ich ani pády niekoľkých bánk a obavy ohľadom zvýšenia amerického dlhového stropu, ktorý mohol Spojené štáty uvrhnúť do platobnej neschopnosti.

K zotaveniu akciových trhov dopomohol najmä nový fenomén, umelá inteligencia (AI), najhorúcejšia téma súčasnosti. Od nej si firmy sľubujú vyššiu efektivitu a mnohí ju pripisujú k podobnému prelomu, ako bolo vynájdenie internetu alebo smartfónov.

Akciové trhy smerujú nahor

Kľúčový index S&P 500 vzrástol od začiatku roka o 11,6 %. Jeho výkon však úplne zatienil technologický index Nasdaq Composite, ktorý vymazáva straty z roku 2022, v ktorom odpísal 33 %. V aktuálnom roku sa jeho hodnota zvýšila už o 26,3 %. Darí sa predovšetkým akciám spoločností, ktoré by mohli benefitovať z nástupu AI. Akcie Google si za polrok pripísali 37,5 %, Microsoft 35 %, Amazon 41,3 %, Meta 111,3 % a Nvidia dokonca 161,8 %. Nedarí sa naopak akciám bánk a energetických firiem z dôvodu neistoty na bankovom trhu, resp. klesajúcich cien komodít.

Zahanbiť sa nenechali ani európske akcie. Paneurópsky index Euro Stoxx 50 v doterajšom priebehu roka stúpol o 11,5 % a nemecký index DAX 40 dosiahol svoje historické maximum. Európa sa podobne ako USA borí s vysokou infláciou, ale aj tam sa ju darí znižovať. Na rozdiel od Fedu, má ale ECB ešte pred sebou niekoľko kôl zvyšovania úrokových sadzieb. No nižšie ocenenie akcií, pozitívna nálada zo zvládnutia energetickej krízy a pravdepodobné vyhnutie sa recesii v EÚ tlačí európske akcie vyššie. Britský akciový trh reprezentovaný indexom FTSE 100 sa naďalej trápi a za prvý pol rok vzrástol iba o 0,8 %.

Poriadny čas na zažiarenie si vybral japonský index Nikkei 225, ktorý vzrástol o 23 % a je najvyššie za 33 rokov. Darí sa mu vďaka slabšiemu jenu, nízkemu oceneniu akcií vzhľadom na výšku úrokových sadzieb, reformám v oblasti riadenia firiem, ale aj investíciám W. Buffetta do japonských podnikov. Úplne iná situácia však panuje v Číne.

Index Hang Seng sa nachádza najnižšie od finančnej krízy v roku 2009 a v prvom polroku tohto roka stratil 4,2 % hodnoty. Investori sa obracajú 2. najväčšej ekonomike chrbtom kvôli jej pomalému oživeniu po pandémii, geopoltickému smerovaniu a obmedzovaniu vývozu západných technológií. 

Dlhopisy, komodity, drahé kovy a Bitcoin

Dlhopisom sa napriek prílivu kapitálu až tak nedarí, čo sa však môže zmeniť v čase, keď centrálne banky začnú znižovať úrokové sadzby. Podobne je na tom ropa. “Čierne zlato” stratilo v tomto roku 9,7 % hodnoty, najmä z obáv príchodu ekonomickej recesie a svetového dopytu po ňom. Klesajúcu cenu ropy nezvrátili ani rozhodnutia OPEC+ či nedávne rozhodnutie Saudskej Arábie znížiť jej ťažbu. Cena plynu pre európsky trh sa dostala najnižšie za 2 roky na 24 eur za MWh vďaka nižšej spotrebe, teplému počasiu a diverzifikácií dodávok.

Darí sa ale zlatu, ktoré vyťažilo z bankových problémov a od začiatku roka si pripísalo 7,8 %. Ešte lepšie ja na tom „virtuálne zlato“ ako niektorí označujú Bitcoin. Cena najznámejšej kryptomeny vzrástla 59 % a zdá sa, že investorov príliš nerozrušila ani žaloba americkej komisie pre cenné papiere a burzy voči najväčším kryptoburzám Binance a Coinbase

Aký bude druhý polrok?

Naďalej bude pre ďalší vývoj finančných trhov kľúčový vývoj inflácie, ktorý bude ovplyvňovať rozhodovanie centrálnych bánk o nastavení výšky úrokových sadzieb. Tie majú vplyv na výkonnosť všetkých tried investičných aktív. Nateraz sa ale zdá, že z najhoršieho sme vonku a tí, ktorí pravidelne investujú, sa môžu tešiť z odmeny v podobe vysokých výnosov z diverzifikovaných portfólií.

Ak aj príde recesia a finančné trhy zameria opäť nadol, investori riadiaci sa základnými pravidlami investovania sa nimi až tak trápiť nemusia, ale mali by situáciu vnímať ako ďalšiu príležitosť.

____________________________________

Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?

– Článok nie je investičným odporúčaním

– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov

– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

– Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch

– Nie ste si istí, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás vhodné napríklad tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané