Prečo investovať? 5 hlavných dôvodov prečo sa investovanie oplatí

[:cs]Proč investovat[:sk]Prečo investovat[:]

Téma investovania sa dostáva do popredia stále viac. Niet sa čomu čudovať. Investovanie je dostupnejšie aj pre bežných ľudí viac ako kedykoľvek v minulosti. Jeho dôležitosť ešte viac podčiarkla inflácia, ktorá naplno odhalila čo sa deje s našimi peniazmi, ak ich nezhodnocujeme. Dôvodov prečo investovať je ale viac.

Inflácia podčiarkuje dôležitosť investovania

Rast cien znižuje kúpyschopnosť našich úspor. Ľudovo povedané, za ušetrené peniaze si dokážem kúpiť o nejaký čas neskôr (napr. mesiac alebo polrok) menej ako predtým. Dôsledky aktuálnej inflácie pocítil s určitosťou už každý, je ale mylné si myslieť, že inflácia prišla až teraz. Zdražovanie je bežný ekonomický jav a ak je pod kontrolou, tak je dokonca priaznivý.

Preto je aj inflačný cieľ centrálnych bánk zvyčajne na úrovni 2 % za rok. To je prijateľná úroveň, ktorú si v priebehu niekoľkých mesiacov či dokonca rokov, ani nemusíte všimnúť. V dlhodobom horizonte má však aj táto miera inflácie na vaše úspory značne negatívny dopad, čo dokonale ilustruje príklad nižšie. 

Tabuľka zobrazuje o koľko človek príde v prípade medziročného rastu cien o 2 %. Vo variante A človek už má našetrených 20 000 eur. Ak ich nikdy neivenstuje a nezhodnocuje, ich reálna hodnota (na základe kúpyschopnosti) o 20 rokov postupne klesne až na 13 625 eur. To predstavuje pokles o 32 %, čiže takmer tretinu. Variant B ráta s tým, že človek nemá žiadne počiatočné úspory, ale šetrí 1 000 eur ročne. V taktomto prípade nasporí za 20 rokov až 20 000 eur, avšak ich reálna hodnota sa kvôli inflácií zníži na 16 606 eur, resp. o 17 %.

Investovanie je najzákladnejšou zbraňou proti inflácií

Infláciu by ste nemali ignorovať, pretože sa správa ako neviditeľný zlodej vašich peňazí a práve inflácia je jeden z hlavných dôvodov, prečo investovať. 

Slovo investovanie môže znieť pre niektorých ľudí exoticky, ba môže v nich vyvolávať priam strach. Našťastie dnes sú už na trhu dostupné produkty, vďaka ktorým sa môžete podieľať na tom, že finančné trhy postupom času rastú. Ľudom umožňujú investovať bezpečne, jednoducho, s nízkymi sumami a aj s minimom investičných znalostí. Dokonalým príkladom je Portu.

Finančné trhy v dlhodobom horizonte rastú

Hlavným dôvodom prečo investovať by mal byť aj fakt, že finančné trhy v dlhodobom horizonte rastú. Akciové trhy majú napr. zhruba 150 ročnú históriu a za tú dobu si prešli viacerými nástrahami – obe svetové vojny, veľká depresia v rokoch 1929 až 1939, éra stagflácie v 70. rokoch, prasknutie dotcom bubliny v rokoch 1999 a 2000 či finančná kríza v 2008. Napriek tomu sa trh vždy spamätal a pokračoval v raste.

Aký možno teda očakávať priemerný ročný výnos pri investovaní do akciových trhov? Hlavný americký akciový index S&P 500 za posledných 30 rokov dosahuje výkonnosť v priemere len tesne pod 10 % ročne. To je vysoko nad inflačným cieľom 2 %. Treba pripomenúť jedno zo základných pravidiel investovania – minulé výnosy nie sú zárukou budúcich výnosov. Napriek tomu globálny akciový trh bude s takmer istotou rásť aj naďalej. To ľudom umožňuje, aby vďaka investovaniu nie len dorovnali infláciou spôsobený pokles hodnoty úspor, ale aj to, aby infláciu prekonali.

Investovanie ako cesta k splneným snom

Keďže investovanie umožňuje zhodnocovať prostriedky nielen na úrovni inflácie, ale nad ňou, môže byť vnímané aj ako cesta k splneným snom. A to je dobrý dôvod prečo investovať. Ak si vytýčite nejaký cieľ – kúpu auta, bytu, domu alebo zabezpečenie detí je potrebné si pripraviť investičný plán, ktorým cieľ dosiahnete. Ten pozostáva z toho do čoho investovať, ako dlho a v akej výške.  

Vyššie je zobrazený model očakavaného vývoja investície v Portu. Tento model ráta s tým, že počiatočná investícia bude 1 000 eur a  mesačnými vkladmi 50 eur po dobu 10 rokov. Investovaná suma za toto obdobie bude predstavovať 7 000 eur. Pri výbere rizikového profilu 8 je však očakávaný neutrálny scenár zhodnotenie na sumu 10 387 eur. Optimistický vývoj hovorí o 17 802 eur, pesimistický o hodnote 6 180 eur. Vlastný model si môžete vytvoriť TU

Trhy sú dole

Mnohých ľudí môže od investovania vystrašiť fakt, že trhy môžu prudko poklesnúť. Nikto predsa nechce prísť o svoje ťažko zarobené a ušetrené peniaze. Aj v súčasnosti sme svedkami historicky pomerne veľkého prepadu trhov. Sme ale presvedčení, že to je ďalší dôvod prečo investovať.

Obrázok vyššie totiž ukažuje správanie akciového trhu za posledných 65 rokov. Môžeme vidieť, že poklesy sú úplne bežným javom. Koniec koncov sme už pri obrázku historického vývoja akciových trhov videli, že trhy sa vždy dokázali spamätať a vrátiť k rastu.

Ďalším faktom ale je, že medvedí trh, ktorý je charakterizovaný prudkým poklesom trvá obvykle len krátko (len raz presiahol 2 roky a to počas finančnej krízy v roku 2008). Naproti tomu býči trh, ktorého znakom je rast trhov, trvá vždy dlhšie. Je teda len otázka času, kedy sa situácia obráti k lepšiemu. Zároveň je dobré si pozrieť o koľko vždy trhy vzrástli po predchádzajúcom poklese. Sú to desiatky až stovky percent.  Preto treba vnímať prepady ako príležitosť.

Spôsob ako budovať bohatstvo

Áno vieme, že ste sa pravdepodobne nenarodili s takým talentom a zanietením pre investovanie ako Warren Buffet, ale to neznamená, že rovnaké princípy, ktoré platia u neho, neplatia u vás. Princíp zloženého úročenia funguje u každého a v jednoduchosti ukazuje, že investovanie má efekt snehovej gule. Najväčší efekt má v dlhom horizonte, čo dokonale ilustruje obrázok nižšie zobrazujúci vývoj Buffetovho bohatstva naprieč jeho vekom.

Buffet začínal od nuly, ale vďaka nadpriemerným výnosom i pravidelnému a dlhodobému investovaniu dokázal už v 30 rokoch zarobiť prvý milión dolárov. V 52 rokoch to bolo už 376 miliónov dolárov a o 4 roky už bol miliardár. Po dosiahnutí 90 rokov jeho majetok už siaha k 100 miliardám USD a je jeden z najbohatších ľudí sveta. Základnými predpokladmi je teda konzistentnosť investovania (na mesačnej báze) a dostatočne dlhý investičný horizont.

Bonus: prečo investovať? Lebo Portu!

Presne tento koncept využívajú pri pasívnom investovaní klienti Portu, ktorý si môžu vybrať investovanie do portfólií na mieru, ale aj vlastné či tématické stratégie, ktoré sú určené pre skúsenejších investorov. Čo je Portu? Bonusový dôvod, prečo investovať.

Už sme spomínali, že dnes je investovanie dostupnejšie ako kedykoľvek predtým. Môže byť bezpečné, výnosné, jednoduché a dostupné aj s malými čiastkami (od 20 € mesačne). Práve také investovanie prináša česko-slovenská investičná platforma Portu. Tá je za svoj inovatívny prístup oceňovaná odborníkmi a dnes už má viac viac ako 170 tisíc klientov, pričom spravuje 630 miliónov eur. 

 

____________________________________

Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?

– Článok nie je investičným odporúčaním

– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov

– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

– Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch

– Nie ste si istí, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás vhodné napríklad tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané

S Portu dane neplatíte

S Portu sa daní obávať nemusíte

Investovanie má byť jednoduché, efektívne a bezstarostné. Presne také ho v Portu robíme. Naše portfóliá sú optimalizované tak,

[:sk]rodina setri pre dieta[:]

Peniaze pre deti nie vždy zhodnocujeme správne

Rodičia na Slovensku myslia na budúcnosť svojich detí a snažia sa im vytvoriť finančnú rezervu. To je dobrá správa. Tou zlou je, že ju často nechávajú „požierať“ infláciou.

S Portu dane neplatíte

S Portu sa daní obávať nemusíte

Investovanie má byť jednoduché, efektívne a bezstarostné. Presne také ho v Portu robíme. Naše portfóliá sú optimalizované tak,

[:sk]rodina setri pre dieta[:]

Peniaze pre deti nie vždy zhodnocujeme správne

Rodičia na Slovensku myslia na budúcnosť svojich detí a snažia sa im vytvoriť finančnú rezervu. To je dobrá správa. Tou zlou je, že ju často nechávajú „požierať“ infláciou.